TOP 09 hází udičku ČSSD. Musí si ale vybrat Západ, ne Východ

  • 603
S neobvyklou nabídkou míří za předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou opoziční TOP 09. Chce s jeho ČSSD jednat o formulaci hlavních principů zahraniční politiky. Sobotku má k tomu vyzvat šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Pozoruhodné je, že TOP 09 hodlá jednat jen s ČSSD, ne s ANO a lidovci.

„Předsedou vlády je Bohuslav Sobotka, je i předsedou nejsilnější vládní strany, která řídí i ministerstvo zahraničí,“ řekl místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

„Zodpovědnost za českou zahraniční politiku má vláda, tudíž chceme jednat s vládou. Prezident je neovladatelný,“ řekl exministr zahraničí Schwarzenberg.

Proberu to i s opozicí, slibuje Zaorálek

K výhradám TOP 09 se vyjádřilo ministerstvo zahraničí. "Nová koncepce zahraniční politiky ještě není hotová. Ten materiál se zatím tvoří a probíhá k němu interní debata," uvedla Michaela Lagronová z tiskového oddělení ministerstva.

"Je jasné, že až ta debata skončí, bude ministr řešit ten materiál řešit nejen s premiérem, prezidentem a bude o něm diskutovat i v parlamentu, i s opozicí. Už to řekl na jednání zahraničního výboru, kterému předsedal pan Schwarzenberg," uvedla Lagronová.

Zaorálek chce, aby zahraniční koncepce byla dlouhodobá, a proto na ni musí být široká shoda. Zároveň nemá znamenat změnu zásadních priorit zahraniční politiky. Základní orientace zahraniční politiky je podle Zaorálka dána rozhodnutími danými v minulosti jako vstup do NATO a do Evropské unie.

„Máme stále ještě čas dát odpověď na otázku - Chceme Východ nebo Západ? - jednoznačnou odpověď: Západ. Střední cesta je v dnešní situaci nereálná. Československá zahraniční politika mezi lety 1945 a 1948 je toho varovným příkladem,“ píše se v dokumentu, na kterém se shodlo vedení TOP 09.

„Roční působení vlády, bohužel na zásadní otázku, zda Východ, nebo Západ, nedává jednoznačnou odpověď, protože zahraniční politika vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL prakticky neexistuje,“ uvedl Ženíšek.

Premiér Sobotka reagoval, že se jednání nebrání. „Nebráním se jednání s opozičními stranami a jsem spolu s ministrem zahraničí připraven vyslechnout si jejich případné připomínky,“ reagoval předseda vlády Sobotka.

„Tvrzení obsažené v dokumentu (návrh nové koncepce zahraniční politiky - pozn. red.), že zahraniční politika se odvíjí od ideálů reformního komunismu, vnímáme jako urážku svobodných a svobodomyslných občanů,“ citoval místopředseda TOP 09 Ženíšek ze stranického materiálu. Výsledkem podle něj je, že přestáváme být spojenci bráni vážně.

„Ochotně budeme podporovat zahraniční politiku vlády, pokud bude pokračovat v prioritách zahraniční politiky vlád, které posledních 25 určovaly směr naší zahraniční politiky - ať je to důsledný boj za lidská práva, vstup do EU či do NATO,“ říká Schwarzenberg.

Odkaz na reformní komunismus z textu zmizí

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD již dříve uvedl, že odkaz na reformní komunismus jako jeden ze zdrojů české zahraniční politiky je v pracovní verzi dokumentu, který ještě ani neprošel jeho rukama a že se text ještě změní. A podle informací iDNES.cz právě odkaz na reformní komunismus nakonec z dokumentu vůbec nebude.

Odkaz na reformní komunismus jako jeden ze zdrojů hodnotové orientace české zahraniční politiky se objevil v pracovní verzi nové koncepce zahraniční politiky, jak o ní jako první informoval server týdeníku Respekt. Jako další bylo uvedeno disidentské hnutí a první československý prezident T.G.Masaryk.

Stejnou věc jako TOP 09, tedy nejasnou zahraniční politiku vlády a odkaz na reformní komunismus v připravované koncepci, již dříve kritizovala ODS, ta ale na rozdíl od Schwarzenbergovy strany nenabídla ČSSD dvoustranné jednání, tedy bez zástupců ANO a KDU-ČSL. Místo toho marně usilovala o to, aby zahraniční politiku vlády projednávala Sněmovna.

„Proč měnit naši zahraničněpolitickou orientaci? Pokud chce vláda koncepci upravit, musí do toho zapojit stávající opozici,“ vytkl Sobotkově vládě v prosinci předseda ODS Petr Fiala. (více zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue