Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vlna uprchlíků dorazila do Maďarska, další cesta vede i přes Česko

  20:08
Středozemní moře se stalo pro uprchlíky velkým pohřebištěm. Syřané a Afghánci proto na útěku před válkou hledají nové cesty, jak se dostat na Západ. Tisíce z nich nyní volí cestu přes Maďarsko a situace na tamních hranicích začíná být neúnosná.
Ilegální imigranti se u srbské Subotice zabydleli v opuštěné továrně na cihly...

Ilegální imigranti se u srbské Subotice zabydleli v opuštěné továrně na cihly (15. prosince 2014) | foto: AP

Uprchlíci z Afghánistánu, Sýrie, Kosova i Albánie se pomalu ale jistě stávají noční můrou pro obyvatele příhraničních oblastí Maďarska. Stačí se podívat na statistiky - jen za rok 2013 v Maďarsku o azyl požádalo na 35 tisíc uprchlíků. O rok dříve jich přitom bylo 18 900. Obrovský nárůst je patrný i v rámci jednotlivých měsíců.

„Ano, Maďaři zaznamenali v druhé polovině roku 2014 dramatický nárůst žádostí o azyl. V jediném měsíci září 2014 to bylo dokonce 4 895 žádostí, což je mimochodem více než celkový počet žadatelů o azyl v ČR za posledních pět let,“ uvedl pro iDNES.cz Martin Rozumek z Organizace pro pomoc uprchlíkům. Co za takto obrovským nárůstem stojí?

Přijetí syrských uprchlíků

Podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) počátkem prosince na setkání v Ženevě 28 zemí uvedlo, že jsou připraveny přijmout přes sto tisíc syrských uprchlíků, kteří jsou dnes v zemích sousedících se Sýrií (více o možném přijetí Syřanů zde). Bez ohledu na výzvy UNHCR je dosud v Evropě a v ostatním světě počet přijatých imigrantů velmi nízký. Podle údajů této instituce z konce října požádalo od roku 2011 v celé Evropské unii o azyl 144 632 Syřanů a o něco nižší počet azyl získal.

V Evropě projevují větší iniciativu zejména Německo a Švédsko. Německo se snaží hrát ve světovém společenství roli jakéhosi motoru: podle údajů německého ministerstva zahraničí z loňského listopadu do země v posledních letech přijelo na 70 tisíc Syřanů. Ve Švédsku tvoří Syřané hlavní skupinu žadatelů o azyl.

Česká republika uprchlíky ze Sýrie přijmout odmítla. Česká republika nebude souhlasit ani se stanovením žádné kvóty, kolik syrských uprchlíků by která země Evropské unie měla přijmout (více zde). Za přijetí uprchlíků se postavila většina českých neziskových organizací. Na internetu také běží několik peticí na podporu syrských běženců.

Odpověď je jednoduchá – zprávy o potopených uprchlických plavidlech ve Středozemním moři (více o nich zde) a přísná imigrační politika Řecka a Bulharska. To dokonce na hranicích s Tureckem postavilo obrovský plot s ostnatým drátem. Má přes 33 kilometrů. Uprchlíci proto přes tyto země rychle projedou a nechají se chytit až v Maďarsku, které bylo v tomto ohledu nepřipravené.

„Spousta lidí sem přijde a chce, abychom je zadrželi. Požádají o azyl a jsou posláni do uprchlických center. Mnoho z nich pak zmizí kdesi v západní Evropě,“ popisuje situaci Kitty McKinseyová, mluvčí Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky pro střední Evropu.

Pro maďarské město Ásotthalom ležící u hranic se Srbskem jsou uprchlíci každodenním problémem. „Letos je situace v podstatě neúnosná,“ řekl agentuře AP starosta města Laszlo Toroczkai.

Letos v létě zorganizoval skupinu dobrovolníků, která pátrá po okolí města a uprchlíky odvádí na policii. V podstatě se jim pouze snaží zabránit, aby se potulovali po okolí a urychlí tak jejich přesun do uprchlických center.

Uprchlíci z Kosova i Sýrie

Asi polovina uprchlíků pochází z Kosova. „Odešla jsem, protože jsem se chtěla postavit na vlastní nohy,“ svěřila se 22letá Albana Šabání, která z Kosova odjela spolu se svým manželem. Ani jeden z nich nemohl ve své vlasti najít práci. Autobusem se nejprve dostali do srbské Subotice na hranici s Maďarskem. Pak s pomocí GPS v mobilním telefonu překročili hranice, a nechali se zadržet dobrovolníky z Ásotthalomu.

Druhou největší skupinou, která při cestě za novým životem zvolila „maďarskou trasu“, jsou Afghánci. Minulý rok jich maďarskou hranici překročilo asi 7 400. V těsném závěsu jsou Syřané  - Maďaři jich loni napočítali 6 600.

Jeden z uprchlíků, který se představil pouze jako „Palestinec ze Sýrie“ reportérům AP tvrdil, že celou cestu z Damašku až do Maďarska absolvoval po svých. Podle maďarských úřadů však uprchlíci většinou využívají služeb pašeráků, kteří jim za velké sumy pomohou překonat turecké hranice a dopraví je přes celý Balkán.

Uprchlíci mají jen výjimečně platné doklady. Po zadržení je čeká lékařská prohlídka, sejmutí otisků prstů a ubytování v uprchlických centrech. Zde dostanou vlastní lůžko a pravidelnou stravu.

V Maďarsku však většina z nich nezůstane. „Podle odhadů kolegů z Maďarského helsinského výboru více než 70 % žadatelů nechce v Maďarsku zůstat a nejčastěji volí cestu vlakem nebo auty dále na západ,“ uvedl Rozumek. Vysněnou destinací je Rakousko, Německo, řada z nich se touží dostat do Velké Británie.

„Spousta lidí se chce shledat se svými rodinami, jiní by však v Maďarsku rádi zůstali, pokud by zde byly lepší programy integrace,“ myslí si Kitty McKinseyová a apeluje na maďarskou vládu, aby se zasadila o pomoc pro ty uprchlíky, kteří zde chtějí začít nový život.

Apel je to však zřejmě zbytečný. Premiér Viktor Orbán se nechal slyšet, že je striktně proti „liberálním uprchlickým zákonům“. Uprchlíky to však podle všeho neodradí, obyvatelé Ásotthalomu se prý od svých známých z Kosova dozvěděli, že některé tamní vesnice se téměř celé rozhodly odejít do Maďarska.

Podívejte se do utečeneckého tábora v Libanonu

5. ledna 2015

Vlak do Hamburku

Uprchlíci se Sýrie a Afghánistánu v loňském roce v některých případech skončili také v Česku. Policisté na jižní Moravě do konce listopadu loňského roku zadrželi 255 cizinců. Mezi zadrženými byly i celé rodiny (více se dočtete zde). „Jezdí hojně i přes Slovensko a Českou republiku, nejčastěji vlakem Budapešť - Bratislava - Brno - Praha - Berlín - Hamburg,“ potvrzuje Rozumek.

„Česká policie je chytá, zpravidla až před Děčínem, pak je umísťujeme do detence v Bělé - Jezové a následně jsou podle Dublinského nařízení EU transferováni zpět do Maďarska,“ dodává.

Podle Rozumka nikdo ze zadržených uprchlíků nechce zůstat ani u nás, ani na Slovensku. „Po transferu zpět do Maďarska to zkouší znovu a znovu na Západ. Bylo by velmi zajímavé zjistit, kolik nás tento ping pong podle EU pravidel stojí na ubytování v Bělé a na letenkách zpět do Maďarska,“ ptá se Rozumek.

Ideální řešení neexistuje, míní experti

Podle ředitelky Sdružení pro integraci a migraci Magdy Faltové ideální postup, jak otázku uprchlíků vyřešit, neexistuje.

„Jsem přesvědčená o tom, že Evropa musí pomoci a uprchlíky, kteří přicházejí, přijímat. Na ochraně života a pomoci v nouzi a trpícím stojí naše civilizace a demokracie. Jsou to lidé, kteří utíkají ze strachu o život a neměli jinou volbu než odejít ze svého domova. Osobně jsem přesvědčená o tom, že Evropa má zdroje na to, aby uprchlíky přijímala. Bude to zřejmě znamenat, že se všichni budeme muset uskromnit a budeme o něco chudší,“ uvedla pro iDNES.cz.

Podle Rozumka by bylo ideální vytvořit v EU unifikovaný systém posuzování žádostí o azyl a umožnit tak příchod uprchlíků legálním způsobem. Následně by bylo nutné vytvořit také klíč pro přerozdělení úspěšných žádostí o azyl mezi jednotlivé členské státy EU.

„Tomu se ČR usilovně brání, protože k nám nikdo nechodí, jsme pozoruhodně islamofobní, přestože u nás muslimové téměř nežijí a také z této obavy nechceme nikomu z uprchlíků u nás pomáhat. A stejné je to na Slovensku. Jako vždy vyžíráme výhody členství v Unii - například volný pohyb osob pro nás a transfery uprchlíků  - a nechceme se na ničem finančně ani dobrovolným přijetím podílet,“ myslí si Rozumek.

Mělo by Česko přijmout uprchlíky ze Sýrie?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 10. ledna 2015. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 19865
Ano
Ano 2146

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Vyměníme okupované hraniční vesnice. Arménie a Ázerbájdžán uklidňují napětí

19. dubna 2024  18:04

Arménie vrátí Ázerbájdžánu čtyři strategicky umístěné vesnice, které okupuje od počátku 90. let....

Čína drží evropské zbrojaře v šachu. Bez její klíčové suroviny Kyjev padne

19. dubna 2024  17:36

Premium Dodávky západní munice Ukrajině jsou hlavním politickým tématem posledních dní. Některé evropské...

Poslanci kontrolující BIS vyslechli nahrávky spojené s Bystroněm z AfD

19. dubna 2024  17:26

Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) si minulý týden vyslechli...

Nechte si urážky, vzkypěla Jermanová. Migrační pakt vyvolal v debatě hádku

19. dubna 2024  16:46

Téma migračního paktu pořádně rozohnilo poslance, kteří se mu věnovali ve čtvrtek v pořadu 360° na...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...