Vysočina se v loňském roce stala ohniskem klíšťové encefalitidy v republice. Epidemiologové zde evidovali největší počet nakažených osob. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Klíšťata loni brala Vysočinu útokem. Nakazilo se tu nejvíc lidí z ČR

  • 0
Je to prvenství, o které nikdo nestojí. Kraj Vysočina předstihl v počtu případů klíšťové encefalitidy Jihočechy. V loňském roce, bez prosince, se zde nakazilo 42 osob. Vysočina se stala republikovým ohniskem nemoci. Podle epidemiologů navíc přibývalo komplikovaných onemocnění s trvalými následky.

Epidemiologové mají k dispozici zatím pouze data do konce listopadu. I když v nich ještě nejsou prosincová čísla, už mnohé je z prvních jedenácti měsíců loňského roku jasné.

Klíšťovou encefalitidou onemocnělo loni do konce listopadu na Vysočině 42 lidí. Žádné onemocnění neskončilo úmrtím. „V přepočtu na sto tisíc obyvatel onemocnělo v kraji klíšťovou encefalitidou do konce září v průměru 5,1 lidí, což je nejvíc v Česku,“ řekla epidemioložka Alena Dvořáková z Krajské hygienické stanice v Jihlavě.

„Od roku 2006 byla Vysočina v počtu tohoto onemocnění vždy druhá za Jihočeským krajem. Teď ale máme primát, Vysočina je ohniskem nemoci,“ uvedla Dvořáková. Navíc podle ní přibývá komplikovaných případů onemocnění s trvalými následky, a to hlavně u starších pacientů.

Nejvíc případů je letos na Havlíčkobrodsku a Žďársku. Ani jedno onemocnění není hlášeno z Pelhřimovska, přestože okres bezprostředně sousedí s Jihočeským krajem, kde byla aktivita klíšťat dlouhodobě největší.

Mnoho lidí lékaře ani nevyhledá, případů tak může být víc

Lymskou boreliózou v roce 2013 na Vysočině onemocnělo 445 lidí, loni to bylo do prosince jen 278 hlášených případů. Údaje však podle Dvořákové neodpovídají přesně faktickému stavu, mnoho lidí totiž často kvůli lehčímu průběhu nemoci ani nevyhledá lékaře.

Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá, léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují teploty s charakteristickými příznaky - únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U řady pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.

Borelióza je méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti borelióze očkování není. Lidé se mohou chránit hlavně používáním repelentů a vhodného oblečení.

V zimě je podle hygieniků nejvhodnější doba pro očkování proti klíšťové encefalitidě. Lidé se mohou nechat očkovat u svých praktických lékařů nebo v očkovacích centrech.

Jak správně vyndat klíště

1. srpna 2008

,