Vědci z Masarykovy univerzity na antarktické expedici v roce 2014. Rostlinní...

Vědci z Masarykovy univerzity na antarktické expedici v roce 2014. Rostlinní fyziologové Miloš Barták a Peter Váczi při práci v terénu na břehu jezera zahloubeného v ledovcové moréně. | foto: Kateřina Tomanová

Směr Antarktida. Vědci z Brna vyrazili zkoumat trus, tučňáky i sami sebe

  • 8
V Brně časně ráno začala patnáctka odborníků své polární dobrodružství, cílem týmu z Masarykovy univerzity je Antarktida. Vědci při expedici na nejchladnějším kontinentu světa hodlají mimo jiné zkoumat genovou rozmanitost tučňáků, trus ptáků i zdravotní stav samotných členů expedice.

Do cíle se dopraví letadlem, vojenským speciálem a vrtulníky. Ale ze všeho nejdřív autobusem. Ráno v 6:20 začala brněnským polárníkům devátá mise, jejímž cílem je antarktická stanice Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse.

Polární expedice 2014

„Autobusem tým jede na letiště do Vídně, odkud poletí do Argentiny. Vojenský speciál pak tým dopraví na argentinskou základnu Marambio,“ sdělila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Na poslední úsek využije expedice vrtulníky.

Po několikadenní cestě stráví patnáctka vědců a techniků na Antarktidě dva měsíce.

Základna Johanna Gregora Mendela

Výzkumná stanice Masarykovy univerzity na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě

Stanici provozuje Masarykova univerzita, která ji vybudovala s přispěním státu za 50 milionů korun. S financováním výzkumu ledového kontinentu v budoucnu pomůže nově založený Český antarktický nadační fond. „Jeho posláním je zajistit finanční i materiálně-technické prostředky pro podporu českého výzkumu Antarktidy, na něž univerzita nedosáhne, tedy především ze soukromých zdrojů,“ uvedl prezident fondu a zakladatel stanice Pavel Prošek. Na konto 284595949/0300 mohou přispívat firmy i jednotlivci.

Kromě dlouhodobého zkoumání lokálního klimatu či ústupu ledovců se letos brněnská parta zaměří na tučňáky, vědci chtějí zjistit, jak jsou na tom se svojí genetickou rozmanitostí a jaké jsou mezi různými koloniemi tučňáků příbuzenské vazby.

Zkoumat chtějí i trus ptáků, v němž budou hledat takzvané arboviry způsobující různé nebezpečné choroby, například encefalitidu, a pátrat budou i po půdních hlísticích.

„Lékař výpravy se také letos zaměří na detailní hodnocení zdravotního stavu členů posádky v průběhu expedice. Ve vzorcích krve bude sledovat imunitní parametry související s působením extrémních podmínek na člověka,“ uvedl vedoucí expedice Pavel Kapler.

Zatímco v minulých letech expertům komplikoval průzkum a cestování zamrzlé moře (více najdete zde), nyní se podobným nesnázím vyhnou.

„Letos nás mořský zámrz nezaskočí, protože celou cestu poletíme a pro dosažení vzdálených lokalit na ostrově pak namísto člunů použijeme dvě nové terénní čtyřkolky,“ přiblížil Kapler.

Při minulé výpravě polárníci museli kvůli špatnému počasí vzít zavděk například i testováním plechovek (více čtěte zde).

Patnáctka badatelů, mezi nimiž je sedm nováčků, by se měla do Brna vrátit v polovině března.

Brněnští vědci počátkem roku natočili ústup ledovců v Antarktidě:

14. března 2014