Hokejisté Floridy Brad Boyes (vlevo) a Aleksander Barkov slaví vítězný gól Floridy. Uprostřed je český obránce Roman Polák z Toronta. | foto: Reuters

Obránce Polák se trefil za Toronto, Anaheim si upevnil prvenství v NHL

• 0
Hokejový obránce Roman Polák se počtvrté v sezoně zapsal mezi střelce, když se prosadil v nedělní přestřelce Toronta na ledě Floridy. Hostující kanadský celek po dvou třetinách držel nadějné vedení 2:4, domácí ovšem v třetí třetině otočili výsledek na 6:4. Ve druhém duelu Anaheim potvrdil vedení v tabulce Západní konference a zároveň celé NHL výhrou 2:1 z prodloužení nad Vancouverem.

Florida během úvodních čtyřiceti minut hry přestřílela Toronto 28:17, přesto po dané fázi utkání prohrávala 2:4. Jedním gólem se na tom podílel také český obránce Roman Polák (čas na ledě 22:17, +/-: 0, 2 střely).

1. Jakub Voráček (PHI), 35z. - 46b.(14+32)
2. Jiří Hudler (CGY), 36z. - 34b.(13+21)
3. Radim Vrbata (VAN), 32z. - 25b.(13+12)
4. Tomáš Plekanec (MTL),35z. -23b.(10+13)
5. Ondřej Palát (TBL), 33z. - 23b.(8+15)
6. Jaromír Jágr (NJD), 36z. - 20b.(5+15)
7. Michael Frolík (WPG), 36z. - 18b.(7+11)
8. Martin Hanzal (ARI), 28z. - 17b.(6+11)
9. Marek Židlický (NJD), 37z. - 17b.(4+13)
10. Martin Erat (ARI), 35z. - 16b. (6+10)

Běžela 35. minuta a Maple Leafs zamkli Panthers v obranném pásmu. Joffrey Lupul od pravého mantinelu skvěle našel nabrusleného Poláka, jenž se objevil sám před Robertem Luongem a zkušeně zavěsil na průběžných 2:2.

Pro 28letého rodáka z Ostravy to byl čtvrtý zásah v ročníku, díky čemuž si po pouhých 26 startech již vyrovnal své střelecké maximum za sezonu v NHL. V minulosti během osmi let v dresu St. Louis dvakrát dosáhl na čtyři branky (2009/10 a 2013/14).

Na českého reprezentanta následně navázali útočníci Toronta James van Riemsdyk a Nazem Kadri. Nadějný náskok kanadského mužstva ale v třetí třetině nevydržel poté, co Florida povstala a čtyřmi zásahy otočila skóre. Gól slavili Dmitrij Kulikov, Willie Mitchell, autor rozdílové akce z přesilovky Brad Boyes a Scottie Upshall.

Panthers, za které podruhé za sebou nenastoupil jen mezi nehrajícími náhradníky figurující Tomáš Fleischmann, tak bodovali na domácím ledě už v sedmém zápase za sebou.

Kapitán Anaheimu Ryan Getzlaf byl s bilancí (0+2) u obou gólů svého celku při nedělní výhře 2:1 z prodloužení nad Vancouverem a přiblížil se lídrovi produktivity Jakubu Voráčkovi z Philadelphie jak v bodech, tak v asistencích.

Kladenský odchovanec vévodí NHL se ziskem 46 bodů (14+32) před druhým Tylerem Seguinem z Dallasu (43 bodů, 25+18) a nově třetím Getzlafem (42 bodů, 12+30), jenž vyrovnal parťáka českého útočníka z elitní formace Flyers Clauda Girouxe (42 bodů, 12+30). V asistencích Voráček vévodí s 32 gólovými pasy před Getzlafem s Girouxem (oba 30 přihrávek).

Vancouver, v sestavě s Radimem Vrbatou (16:43, +/-: -1), na ledě lídra NHL poslal do vedení v 23. minutě Yannick Weber. Anaheim dokázal vyrovnat až v 47. minutě zásluhou obránce Francoise Beauchemina a vítězný gól padl nakonec až v prodloužení, kdy se trefil další bek Cam Fowler.

Ducks se zlepšili na průběžných 54 bodů a suverénně tak kralují Západní konferenci i celé NHL (druhý nejlepší celek Chicago má na kontě bodů 50, lídr Východní konference Pittsburgh posbíral bodů 49).

Florida - Toronto 6:4 (0:0, 2:4, 4:0)
29. Huberdeau, 31. Hayes, 43. Kulikov, 51. Mitchell, 57. Boyes, 59. Upshall - 27. Pánik, 35. Polák, 38. Van Riemsdyk, 39. Kadri. Střely na branku: 34:22. Diváci: 17.877. Hvězdy zápasu: 1. Boyes, 2. Kulikov (oba Florida), 3. Lupul (Toronto).

Anaheim - Vancouver 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
47. Beauchemin, 63. Fowler - 23. Weber. Střely na branku: 31:14. Diváci: 17.374. Hvězdy zápasu: 1. Fowler, 2. Beauchemin (oba Anaheim), 3. Miller (Vancouver).