Ještě pár fotek na rozloučenou ..... ruští námořníci se nalodili na mateřskou...

Ještě pár fotek na rozloučenou ..... ruští námořníci se nalodili na mateřskou loď Smolnyj a odpluli z Francie. | foto: Reuters

Ruští námořníci opustili Francii, výsadkové lodě Mistral se nedočkali

  • 89
Ruští námořníci ve čtvrtek opustili francouzský přístav Saint-Nazaire, kde se od června zaučovali jako posádka pro novou výsadkovou vrtulníkovou loď třídy Mistral. Paříž odmítla Rusku předat válečné plavidlo kvůli ukrajinské krizi.

„Mohu potvrdit, že se ruští námořníci vrací do Ruska,“ uvádí se v oficiálním prohlášení loděnice DCNS, která výrobu dvou moderních plavidel pro ruské námořnictvo zajišťuje.

Všech 400 ruských námořníků se podle informací francouzských médií nalodilo na mateřskou loď Smolnyj, na které v létě do Francie přicestovali, a ve čtvrtek po poledni vypluli z přístavu.

Mistral

Víceúčelové vrtulníkové výsadkové lodě jsou vybavené pro výsadek až 700 vojáků.  Francouzský průmysl považuje Mistral za technických šperk. Plavidlo je schopné nést 16 transportních či bitevních vrtulníků, výsadkové čluny nebo vznášedla. Do útrob se vejde až 70 obrněných vozidel či 40 tanků. Je vybaveno také moderní nemocnicí. Pro ruské námořnictvo staví francouzské loděnice DCNS dvě výsadkové lodě pojmenované "Vladivostok a Sevastopol". Lodě mají mít plné senzorové a komunikační vybavení. Podle dohody pak další pár lodí postaví přímo ruské loděnice s podílem francouzských firem.

První ze dvou válečných lodí třídy Mistral pojmenovanou Vladivostok měli Rusové převzít do konce října. Paříž však kvůli vývoji na Ukrajině předání odložila s tím, že se uvidí v listopadu. Na sklonku měsíce pak kancelář francouzského prezidenta oznámila, že se naplnění kontraktu v hodnotě 1,12 miliardy eur (přes 30 miliard korun) odkládá na neurčito.

Prezident François Hollande to vysvětlil tím, že k uklidnění situace na východě Ukrajiny, kam Rusko podle obvinění Západu dodává promoskevským separatistům zbraně a vojáky, zatím „nebyl učiněn dostatečný pokrok“. Ministr obrany Jean-Yves Le Drian později podotkl, že by lodě „nemusely být doručeny nikdy“.

Moskva už avizovala, že pokud nebude smlouva dodržena, je připravená se soudit a požadovat vysoké sankce. Smlouva na výrobu a dodání plavidel byla totiž podepsána už v roce 2011, tedy před ukrajinskou krizí a na kontrakt by se tak neměly vztahovat sankce uvalené Evropskou unií na Rusko za anexi Krymu a chování vůči Ukrajině.

Moskva hrozí Německu

Podobnou situaci jako s výsadkovým plavidlem řeší Rusko i v Německu, kde ministerstvo hospodářství v reakci na anexi Krymu zablokovalo zbrojní kontrakt mamutí zbrojařské společnosti Rheinmetall na výstavbu moderního výcvikového simulačního centra Mulino v oblasti Nižného Novgorodu v hodnotě přes 100 milionů eur (tedy zhruba 3 miliardy korun).

Společnost podobné centrum vybudovala a provozuje pro německý Bundeswehr.

Ruské ministerstvo obrany už německou společnost kontaktovalo s požadavky na finanční kompenzace za zrušený projekt. Jakou sumu Moskva požaduje, zatím není známo.

Výcvikové centrum si chce Rusko vybudovat samo. Podle odhadů jím má projít až 30 tisíc vojáků ročně. Podle plánu by mělo začít fungovat už příští rok a bojovou přípravu by v něm měly absolvovat především jednotky určené pro ruské působení v Arktidě.

Podívejte se na profil plavidla Mistral:

23. července 2014

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue