Snad na nás lidé nezanevřou, doufá kapitán hokejistů Smoleňák

• 22
Pozval celou rodinu, těšil se na svou domácí premiéru v roli kapitána hokejové reprezentace. Hezkou vzpomínku českému útočníkovi Radku Smoleňákovi kazí výsledek, Češi podlehli Švédsku 4:6, i když vedli 3:0 a 4:3. „Byl jsem kapitán a prohráli jsme, takže jsem svůj úkol nesplnil,“ litoval Smoleňák.

Jak byste utkání zhodnotil?
Celkově není co hodnotit. Všichni jsme viděli, že když budeme hrát jednu třetinu a budeme si myslet, že to dohrajeme, tak to se nedá. Je to škoda, měli jsme to výborně rozehrané. Pak jsme přestali hrát, začali jsme furt něco vymýšlet. Nehráli jsme to jednoduše a po chybách oni dali góly. Je to... Nevím, co k tomu říct.

Mrzí vás o to víc, že byla plná hala?
Byli jsme rádi, že fanoušci přišli, věří nám a podporují nás. Za to jim patří velký dík. Hrálo se nám v té atmosféře výborně. O to víc nás mrzí, že jsme to nedokázali dotáhnout za stavu tři nula. Pro nás i pro lidi by to bylo velké vítězství. Je to naše chyba, bohužel.

Ale nebylo to tak, že právě divácká kulisa nezkušené mužstvo dostala pod tlak?
Ne, určitě ne. Já si myslím, že by to byla výmluva, kdybychom tvrdili, že před tolika diváky se nedá hrát. To pak můžeme hrát s klukama ve sklepě bez lidí. Taková atmosféra nám jedině pomůže, není to na škodu.

Cítíte, že před domácím mistrovstvím světa euforie fanoušků každým dnem stoupá?
Jsem ve Finsku, ale čtu to a lidi se mě ptají na lístky. Je to hezké. Myslím, že kdybychom měli halu pro třicet tisíc lidí, tak by lidi přišli. Je to hezké, že hokej milují. Doufám, že nás budou dál podporovat a po té prohře na nás nezanevřou.

Zatím lidé hodnotí vaše výkony kladně, ovšem v sezoně máte jediný bod. Nejste už z toho frustrovaní?
Abych byl upřímný, nejsme tu od toho, aby nás lidi chválili. Jsme tady jako tým, hrajeme pro svoje sebevědomí, že na to máme a že můžeme vyhrát. Za to, jestli nás někdo chválí, si nic nekoupíme. Co z toho máme, když prohrajeme? Potřebujeme zvítězit. Když budeme hrát ošklivý hokej a vyhrávat, budeme jedině rádi.

Proti Švédům s vámi asi hodně otřásl obrat soupeře, který během minutu a čtvrt vyrovnal z nula tři na tři tři, že?
Určitě to nepomůže. Ale bylo to tři tři v půlce zápasu, mohli jsme v klidu hrát dál. Sice dal Něma gól, ale pak jsme zase přestali hrát. Tyhle věci nás budou stát zápasy. Když nedokážeme zareagovat na to, že dostaneme rychlé góly.

Přitom po čtvrtém gólu jste měli ještě dlouhou přesilovku, vypadalo to, že by vás ten moment mohl nakopnout zpátky.
Doufal jsem, ale měli jsme přidat další gól. Nechci říct, že by bylo po nich, to určitě ne, ale po té brance jsme přestali hrát, neměli jsme v přesilovce ani moc střel. Musí tam jít patnáct střel, švédský gólman nebyl nejlepší a dalo se ho překonat. Bohužel jsme se s tím až moc - teď mě napadlo sprosté slovo - mazlili a nestříleli. To je chyba.

Vy jste se ukázal také jako odvážný bijec, když jste šel mstít Jakuba Klepiše.
Kuba je jeden z našich nejlepších hráčů, on ho trefil a já u toho byl první. Tohle se prostě nedělá. Kdyby tam byl někdo jiný blíž, tak by udělal to samé. Tohle se nesmí stávat.

Budete mít k týmu nějaký proslov?
Určitě si k tomu něco řekneme. Ale zůstává to v kabině, každý si k tomu něco řekne, ale necháme si to pro sebe.

Změníte něco před víkendovými zápasy v Soči?
Je pár minut po zápase, takže to teď nevím. Určitě máme hodně věcí, které musíme změnit, když jsme takhle prohráli. Určitě nám k tomu trenér řekne. Musíme každopádně hrát příští zápas celých šedesát minut.