Tapety trochu jinak aneb když se potká nápad s tiskařskou technikou

  • 6
Nebývá častým zvykem, že česká firma osloví designéra, aby pro ni vymyslel něco nového a neotřelého. Výjimka však potvrzuje pravidlo. A tak vznikla designová značka tapet PaperJoe, pod níž je podepsána Eva Hanzalová.

Výsledkem spolupráce mladé designérky Evy Hanzalové a společnosti Vavex je kolekce designových vliesových tapet a digitálních fototapet se značkou PaperJoe.

Novinka Evy Hanzalové bude mít oficiální premiéru v lednu 2015 na veletrhu Heimtextil ve Frankfurtu nad Mohanem. S architekty Eliškou Slámovou a Šimonem Brabcem připravila Eva minimalistickou dřevěnou „budku“ v japonském stylu, která poskytne návštěvníkům dost prostoru pro posezení a prohlídku celé kolekce.

Při tisku tapet využívá Eva Hanzalová hlubotisk, který nabízí nesrovnatelně větší kvalitu a možnosti než digitální tisk.

Na střeše stánku budou třímetrové objekty (origami) z tapet.„Doufáme, že budou lákat návštěvníky už na dálku, ideálně z vesmíru,“ usmívá se Eva Hanzalová, která má smysl pro humor a ironii obsažený snad už ve své DNA.

A jak došlo ke spolupráci designérky a výrobce tapet? Zástupce Vavexu, Václav Velát, oslovil Evu na jaře 2014, líbily se mu její návrhy pro vajco, značku a studio, které Eva založila v roce 2009 se sestrou Olgou. 

Fotogalerie

„Původně chtěl převzít a vyrábět některé vzory z vajca, to jsem mu ale rozmluvila. Když mě totiž seznámil s hlubotiskem, kterým disponuje jejich teplická továrna, měla jsem chuť připravit něco na míru přímo této technologii,“ popisuje Eva.

Pro Vavex to není první spolupráce s designérkou, už před několika lety přišel s kolekcí designérky Babety Ondrové z Lavmi, která už dnes pokračuje výhradně pod svou značkou. Její kolekce dnes slaví úspěchy po celém světě.

Nápady a zručnost tiskařů

 Vavex, s nímž Eva spolupracuje, má zastoupení téměř na všech kontinentech, disponuje i dobrým technickým zázemím, a to včetně hlubotisku. Na rozdíl od digitálního tisku, kterému muselo vajco kvůli malým objemům dávat u svých návrhů tapet přednost, se v hlubotisku používají jednotlivé tiskové válce pro každou barvu zvlášť.

Oficiální premiéru bude mít značka PaperJoe v lednu na veletrhu Heimtextil ve Frankfurtu.

„Do válce se motiv vygravíruje a v této prohlubni se drží barva, která se má obtisknout na papír. Příprava každého takového válce je časově i finančně náročná, proto jsem si každý válec nekonečně dlouho zdůvodňovala sama před sebou. V první kolekci pro PaperJoe je jich použito relativně málo, snažila jsem se navrhovat jednotlivé vzory tak, aby se na nich válce daly libovolně kombinovat, a vznikl tak vzor další,“ vysvětluje Eva.

Protože je barva do jisté míry transparentní, překrýváním válců vznikne kromě nového motivu i nový odstín barvy. Mladá designérka si sice tato spojení mohla vyzkoušet při simulaci v grafickém programu, neměla však stoprocentní jistotu, jak vše dopadne při reálném tisku.

„Naštěstí v tiskárně Vavexu mají tiskaře, kteří skvěle rozumí svému řemeslu a designérce z Prahy, která je nutí neustále barvu míchat ´míň´, ´tmavějc´ nebo o ´dva a půl procenta víc do lososova´, dokázali všechny vzory natisknout k naprosté spokojenosti. Některé dokonce předčily moje očekávání.,“ chválí Eva tiskaře.

Míchání tiskových válců v rámci více vzorů tapet v kolekci navržených Evou Hanzalovou má i další velkou výhodu: tapety lze libovolně zkombinovat, a vždy spolu budou dobře ladit, ať už při použití v jedné místnosti, nebo i jedné stěny.

PaperJoe připravil celou kolekci tak, aby se produkty daly libovolně kombinovat v rámci jedné místnosti nebo i stěny.

Někomu by mohly přijít vzory dost odvážné, Eva má však trochu jiný názor, prý se „hodně krotila“. Výsledkem je podle kolekce, kterou pokládá za velmi decentní. „Taková IKEA,“ říká s nadsázkou Eva se svým typickým humorem.

V každém případě jde o „nezávadné“ tapety: tiskne se výhradně na PVC free materiál, bez použití těžkých kovů, certifikovaný SFC, což znamená, že na výrobu papíru nebyly použity stromy z deštných pralesů.

„Půjde-li všechno tak, jak si představuji, chtěla bych příští rok vytvořit novou kolekci. Mám jí v hlavě od chvíle, kdy jsme si schválili tu první, a já už se nemůžu dočkat, až dojde k její realizaci,“ dodává designérka.

Eva Hanzalová

V roce 2009 ukončila tříleté studium vizuální komunikace na Hochschule der Künste ve Švýcarském Bernu. Její bakalářskou prací na této škole byl malý módní label Salami Banana, který se po návratu do Čech začal úspěšně prodávat v pražském obchodě Parazit.

Díky tomu mladou designérku oslovili další módní značky, pro něž začala navrhovat potisky a patterny na oblečení - například Ragwear, Horsefeathers či Braasi Industry.
V roce 2011 až 2013 absolvovala magisterské studium na UMPRUM v ateliéru grafický design a nová média pod vedením Petra Babáka.

V roce 2009 založila se svou sestrou Olgou značku a studio vajco, pro které navrhovala originální tapety, bytový textil a interiérové samolepky. Vedle Evy byly autory návrhů i další mladí designéři, například Jaromír Hárovník - studio Very Popular Office, Maria a Daria Makeeva, Zdeněk Hojsák nebo Petr Korunka.

Na jaře 2014 ji oslovil Václav Velát ze společnosti Vavex, a tak vznikla značka PaperJoe, která se zaměřuje na originální vliesové tapety a fototapety.