Vzácný relikviář se stěhoval do Prahy. Dohlíželi na něj ozbrojenci

  • 25
Zámek v Bečově nad Teplou na Karlovarsku obsadili ve středu zakuklení ozbrojenci z Útvaru rychlého nasazení. Zajišťovali přepravu jedné z nejcennějších památek v zemi, relikviáře svatého Maura, na výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované v Jízdárně Pražského hradu.

„Zápůjčka je ale pouze dočasná,“ ubezpečil příznivce této památky Tomáš Wizovský, kastelán Státního hradu a zámku Bečov. Relikviář se vrátí zpět po 15. březnu, kdy výstava končí.

Samotnému transportu předcházelo několik dní pečlivých příprav. „Nácvik přepravy jsme prováděli s věrnou maketou relikviáře,“ řekl Wizovský.

Originál se ovšem z trezorové místnosti nedostal bez náležitě silné ozbrojené eskorty. Relikviář z ní vynesla šestice zakuklených mužů. Ty pak cestou ještě jistili jejich ozbrojení kolegové. Cestu z trezorové místnosti před zámek zvládli za několik minut. Chvíli poté už kolona ujížděla směrem k Praze.

Bezpečnostní opatření jsou podle Tomáše Wizovského na místě. Pro potřeby pojišťoven je totiž relikviář oceněný na půl miliardy korun. „Jeho historická hodnota je ale nevyčíslitelná. Na ostatky světců tabulky neexistují,“ podotkl kastelán.

Románskou památku ovšem zakuklenci nenesli jen tak v holých rukou. Vždyť sami pracovníci zámku se jej dotýkali s největší opatrností a výhradně v bílých rukavicích.

Pro potřeby transportu relikviáře je určená speciální vypolstrovaná bedna. Menší problémy měli na schodišti. Kvůli tomu, aby relikviář udrželi pokud možno ve vodorovné poloze, totiž museli ti první couvat, takže si neviděli pod nohy. Jejich kolegové jim proto hlásili každou nerovnost. Upustit náklad za půl miliardy se nikomu nechtělo.

A nákladní auto, do něhož policisté bednu se vzácným obsahem naložili, nebylo rovněž z nejobyčejnějších. Firma zaměřená na přepravu uměleckých předmětů jej nechala náležitě upravit. Jeho ložná plocha je otřesuvzdorná a klimatizovaná. A mezi lidmi přítomnými stěhování se dokonce šuškalo, že i neprůstřelná.

Relikviář už se jednou do Prahy stěhoval

V minulosti se relikviář už jednou stěhoval. Tehdy také do Prahy, do Vladislavského sálu Pražského hradu, kde mu pod záštitou první dámy Livie Klausové byla věnována samostatná výstava, která měla za cíl představit unikátní románskou památku veřejnosti (více čtěte zde).

Až se v březnu relikviář vrátí do Bečova, čeká ho ještě jedno stěhování. Tentokrát už ovšem pouze v rámci areálu hradu a zámku. „Po dokončení projektu obnovy hradu a přilehlých objektů totiž vznikne v takzvaných Pluhovských domech nová moderní interaktivní muzejní expozice této památky s téměř celoročním provozem.

To, že relikviář na zámku až do jara nebude, se na jeho provozu nikterak vážně nepodepíše. Předně proto, že letošní návštěvnická sezona už skončila. Přesto se někdo bude cítit ochuzen. V zimě totiž správa hradu a zámku pořádala speciální prohlídky pro individuální a předem objednané zájezdy.

V minulých letech bývalo zvykem, že tyto výpravy jezdily v únoru a v březnu. Tato možnost pro nadcházející období, kdy budou relikviáři dělat společnost mimo jiné originály obrazů mistra Theodorika z Karlštejna, nepřipadá v úvahu.