Michael Frolík z Winnipegu jásá. Radost si udělal vstřeleným gólem do sítě Buffala. | foto: AP

Hudler a Frolík se zapsali mezi střelce, Pavelec uspěl nad Neuvirthem

• 13
V úterý bylo v NHL na programu jedenáct zápasů, ve kterých se prosadila trojice Čechů a ve vzájemné konfrontaci se potkali gólmani Ondřej Pavelec a Michal Neuvirth. I díky bodům Michaela Frolíka (1+1) slavil výhru Winnipegu 5:1 nad Buffalem prvně jmenovaný Pavelec. V dalších zápasech Jiří Hudler skóroval za Calgary a Martin Erat si připsal jednu přihrávku za Arizonu.

Konfrontaci s jiným českým gólmanem již Ondřej Pavelec jednou v sezoně zažil poté, co v závěru listopadu jeho Winnipeg podlehl 3:4 Detroitu v brance s mladíkem Petrem Mrázkem.

Napodruhé proti Jets s Pavelcem v akci nastoupil mezi třemi tyčemi Buffala Michal Neuvirth a po výsledku 5:1 tentokrát zůstaly oba body v Kanadě. Pavelec zneškodnil 27 z 28 střel soupeře a byl zvolen třetí hvězdou duelu, za krajanem Michaelem Frolíkem (1+1) a kanadským mladíkem Markem Scheifelym (2+1).

1. Jakub Voráček (PHI), 30z. - 37b.(11+26)
2. Jiří Hudler (CGY), 32z. - 30b.(13+17)
3. Radim Vrbata (VAN), 28z. - 23b.(12+11)
4. Tomáš Plekanec (MTL),32z. - 22b.(9+13)
5. Jaromír Jágr (NJD), 31z. - 20b.(5+15)
6. Ondřej Palát (TBL), 29z. - 19b.(8+11)
7. Marek Židlický (NJD), 32z. - 17b.(4+13)
8. Michael Frolík (WPG), 32z. - 16b.(7+9)
9. Tomáš Hertl (SJS), 32z. - 14b.(7+7)
10. Jiří Tlustý (CAR), 28z. - 13b.(10+3)

Sabres, kteří zavítali do arény MTS Center s bilancí sedmi výher z předešlých deseti startů, se ujali vedení v závěru první třetiny využitou přesilovkou Nikity Zadorova. Winnipeg ovšem v prostřední části třemi zásahy otočil vývoj. Zasloužil se o to i zmiňovaný Frolík, jenž v dané fázi posbíral oba své body.

Nejprve v 32. minutě z brejku 2 na 1 při hře v oslabení poslal Jets poprvé do vedení a následně v 35. minutě asistoval u druhé trefy duelu Scheifelyho. Frolík má aktuálně na kontě sedm vstřelených branek, z toho již tři v oslabení (v dané statistice je druhý nejlepší v lize).

Ve třetí třetině ještě Neuvirtha překonali další dva střelci. Přesilovku využil Evander Kane a na finálních 5:1 upravil skóre Chris Thorburn. Neuvirth si po nedávném návratu z marodky připsal teprve druhý prosincový start, ve kterém z 36 střel pochytal 31 puků.

Útočník Jiří Hudler se dokázal bodově prosadit už ve čtvrtém startu za sebou, když v úterý platil za jednoho z pouhých dvou střelců Calgary proti Rangers. Kanadský celek rozjetému soupeři podlehl 2:5 a připsal si již šestou porážku v řadě. New York si naopak odvezl třetí navazující dvoubodový zisk.

Své 13. trefy a jubilejního 30. bodového zápisu sezony Hudler docílil v 32. minutě, kdy tečí střely obránce Marka Giordana snížil nepříznivý stav na 1:4 z pohledu Flames.

Olomoucký rodák se tak udržel na průběžném 15. místě tabulky ligové produktivity a zámořští novináři jej zvolili třetí hvězdou utkání. Přednost dostali jen dva zástupci vítězných Rangers, gólman Henrik Lundqvist (29 zákroků proti 31 střelám) a kanonýr Rick Nash (2+0).

Posledně jmenovaný tahoun ofenzivy Rangers se zlepšil již na 20 nastřílených gólů. Stejnou porci zvládl také ruský talent Vladimir Tarasenko ze St. Louis. V NHL je v daném ohledu lepší jen aktuální lídr produktivity Tyler Seguin z Dallasu s 23 brankami.

V souboji dvou trápících se celků se střetly Arizona a Edmonton. Domácí Coyotes chtěli zlomit nejdelší sérii porážek na vlastním ledě v klubové historii (zvítězit nedokázali už devětkrát v řadě) a Oilers čekal první start po odvolání kouče Dallase Eakinse, jenž se slavným kanadským celkem padl patnáctkrát z předešlých šestnácti zápasů.

Po řádné hrací době si celky rozdělily po bodu za remízu 1:1, když Edmonton poslal do vedení v 15. minutě Ryan Nugent-Hopkins a za Arizonu kontroval v 31. minutě Brandon McMillan.

Rozhodující akce se zrodila pouhou vteřinu před koncem prodloužení. Český útočník Martin Erat zatáhl puk do útočného pásma, kde jej předal Samu Gagnerovi a ten nabil najetému obránci Oliver Ekman-Larssonovi. Švédský reprezentant bombou z levého kruhu nedal brankáři Benu Scrivensovi šanci - 2:1PP pro Coyotes. Erat (čas na ledě 13:59, +1) tak bodoval po čtyřech zápasech bez zápisu do statistik a výhru slavili rovněž centr Martin Hanzal (21:06, 4 střely) s obráncem Zbyňkem Michálkem (27:19, 5 střel).

Po třech bodově úspěšných zápasech tentokrát útočník Jakub Voráček (čas na ledě 19:37, -1, 1 střela) vyšel naprázdno a stejně tomu bylo i z pohledu jeho Philadelphie, která na domácím ledě podlehla Tampě Bay 1:3.

Suverénní lídr bodování Čechů v NHL tak v rámci celé ligy zůstává na třetí pozici produktivity s 37 zápisy za druhým Jevgenijem Malkinem z Pittsburghu (rovněž 37 bodů, ovšem více nastřílených branek) a lídrem Tylerem Seguinem z Dallasu (38 bodů). K danému elitnímu triu se v úterý přiblížil 36bodový Vladimir Tarasenko, jenž za St. Louis nasázel hattrick proti Los Angeles.

V sestavě Lightning proti Flyers opět nenastoupili zraněný Ondřej Palát a nemocný Radko Gudas. Čechy tak za vítěze reprezentoval pouze bek Andrej Šustr (čas na ledě 18:45).

Nový rekord NHL vznikl v souboji Floridy s Washingtonem. Po 65 minutách hry byl stav stále nerozhodný 1:1 a tak přišly na řadu nájezdy, v nichž se představil rekordní počet 40 hokejistů.

Nezvykle dlouhý rozstřel nakonec rozhodl až ve dvacáté dvojici domácí útočník Nick Bjugstad. Jediný český účastník Tomáš Fleischmann v osmé sérii neuspěl. Dosavadní rekord NHL byl ze zápasu Rangers s Washingtonem z roku 2005, který v patnácté dvojici rozhodl parádním způsobem český bek Marek Malík.

Philadelphia - Tampa Bay 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
20. Simmonds - 22. Stamkos, 27. Johnson, 60. Filppula. Střely na branku: 24:23. Diváci: 19.576. Hvězdy zápasu: 1. Callahan (Tampa Bay), 2. Simmonds (Philadelphia), 3. Vasilevskij (Tampa Bay).

Toronto - Anaheim 6:2 (1:0, 1:1, 4:1)
56. a 59. Kessel, 16. Bozak, 22. Lupul, 45. Booth, 46. Kadri - 34. Vatanen, 49. Kesler. Střely na branku: 27:42. Diváci: 18.953. Hvězdy zápasu: 1. Kessel, 2. Bernier, 3. Lupul (všichni Toronto).

Montreal - Carolina 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
29., 57. a 58. Galchenyuk, 10. Prust - 47. Rask. Střely na branku: 29:26. Diváci: 21.286. Hvězdy zápasu: 1. Galchenyuk, 2. Pacioretty, 3. Desharnais (všichni Montreal).

Detroit - Columbus 0:1 po sam. nájezdech
Rozhodující sam. nájezd:
Jenner. Střely na branku: 30:29. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij (Columbus), 2. Howard (Detroit), 3. Jenner (Columbus).

Florida - Washington 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)
10. MacKenzie, rozhodující sam. nájezd Bjugstad - 35. Brouwer. Střely na branku: 29:24. Diváci: 10.012. Hvězdy zápasu: 1. MacKenzie, 2. Luongo, 3. Bjugstad (všichni Florida).

St. Louis - Los Angeles 5:2 (0:0, 1:2, 4:0)
33., 53. a 59. Tarasenko, 52. Schwartz, 54. Steen - 26. a 31. Gáborík. Střely na branku: 23:23. Diváci: 17.212. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Allen, 3. Ott (všichni St. Louis).

Nashville - Boston 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
40. Fisher, 42. Ribeiro, rozhodující sam. nájezd Roy - 25. Lucic, 44. Smith. Střely na branku: 40:35. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Ribeiro, 2. Rinne (oba Nashville), 3. Smith (Boston).

Winnipeg - Buffalo 5:1 (0:1, 3:0, 2:0)
30. a 35. Scheifele (na druhou Frolík), 32. Frolík, 42. E. Kane, 53. Thorburn - 20. Zadorov. Střely na branku: 36:28. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval jeden gól z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 96,43 procenta. Michal Neuvirth odchytal za Buffalo celé utkání, inkasoval pět branek z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 86,11 procenta. Diváci: 15.016. Hvězdy zápasu: 1. Scheifele, 2. Frolík, 3. Pavelec (všichni Winnipeg).

Chicago - Minnesota 5:3 (0:1, 3:0, 2:2)
29. Seabrook, 33. Hossa, 37. Toews, 57. P. Kane, 60. Smith - 13. Vanek, 48. Niederreiter z tr. střílení, 51. Scandella. Střely na branku: 39:29. Diváci: 21.472. Hvězdy zápasu: 1. Seabrook, 2. Toews, 3. P. Kane (všichni Chicago).

Calgary - NY Rangers 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
32. Hudler, 59. Glencross - 12. a 24. Nash, 20. Kreider, 32. Stepan, 57. Hagelin. Střely na branku: 31:23. Diváci: 18.352. Hvězdy zápasu: 1. Nash, 2. Lundqvist (oba NY Rangers), 3. Hudler (Calgary).

Arizona - Edmonton 2:1 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)
31. McMillan, 65. Ekman-Larsson (Erat) - 15. Nugent-Hopkins. Střely na branku: 44:32. Diváci: 12.085. Hvězdy zápasu: 1. Ekman-Larsson, 2. Dubnyk, 3. McMillan (všichni Arizona).