Martin Havlát (vlevo) z New Jersey bojuje s obranou Islanders. Na led padá Kyle...

Martin Havlát (vlevo) z New Jersey bojuje s obranou Islanders. Na led padá Kyle Okposo. | foto: AP

Jágr s Židlickým byli u dvou gólů, po nájezdech ale slavili Islanders

• 58
Hokejisté New Jersey sice v letošní sezoně ukončili rekordně dlouhou sérii porážek v samostatných nájezdech, když v říjnu po osmnácti nezdarech uspěli nad Winnipegem. Od daného zápasu ale nastoupili do dalších čtyř penaltových rozstřelů a vždy odcházeli poraženi, naposledy v pondělí na ledě Islanders. V řádné hrací době se oba celky rozešly za stavu 2:2 poté, co za Devils u obou gólů figurovali Jaromír Jágr (0+2) a Marek Židlický (1+1).

Porážka s Islanders 2:3 po samostatných nájezdech byla pro New Jersey čtvrtým nezdarem za sebou. Aktuální rozpoložení týmu pak ještě lépe dokládá dlouhodobější pohled na výsledky, když svěřenci kouče Petera DeBoera slavili výhru jen třikrát z posledních patnácti startů a patří jim až 13. pozice v tabulce Východní konference.

1. Jakub Voráček (PHI), 29z. - 37b.(11+26)
2. Jiří Hudler (CGY), 31z. - 29b.(12+17)
3. Radim Vrbata (VAN), 28z. - 23b.(12+11)
4. Tomáš Plekanec (MTL),31z. - 22b.(9+13)
5. Jaromír Jágr (NJD), 31z. - 20b.(5+15)
6. Ondřej Palát (TBL), 29z. - 19b.(8+11)
7. Marek Židlický (NJD), 32z. - 17b.(4+13)
8. Tomáš Hertl (SJS), 32z. - 14b.(7+7)
9. Michael Frolík (WPG), 31z. - 14b.(6+8)
10. Jiří Tlustý (CAR), 28z. - 13b.(10+3)

Pondělní zápas na ledě Islanders, kterým se naopak náramně daří a figurují nečekaně vysoko až na 2. příčce konference, přitom pro Devils začal skvěle, když po zahajovací třetině vedli o dva góly. Nejprve ve 13. minutě po přihrávkách od Jaromíra Jágra a Scotta Gomeze v přesilovce propálil od modré čáry Jaroslava Haláka obránce Marek Židlický.

Druhý gól hostí padl v čase 15:20 a opět u toho figurovali stejní borci. Židlický s Jágrem asistovali a šťastný gól slavil po střele z ostrého úhlu od pravého mantinelu Scott Gomez. Navrátilec do NHL těžil z odrazu puku od bránícího hráče Islanders a připsal si již šestý bod (2+4) v osmém startu sezony.

Nadějné vedení ale New Jersey nedokázalo ubránit. V prostřední třetině ukončil neprůstřelnost brankáře Keitha Kinkaida útočník Josh Bailey a na 2:2 vyrovnal v 51. minutě Matt Martin. O vítězi nakonec rozhodovaly až nájezdy. V úvodních třech sériích se prosadil jeden střelec na každé straně (Kyle Okposo - Scott Gomez), rozdíl tak přinesla až pátá dvojice. V ní uspěl domácí Bailey a Halák vychytal Jacoba Josefsona. New Jersey, hrající bez zraněných forvardů Patrika Eliáše, Mika Cammalleriho a Dainiuse Zubruse, prohrálo už po 22. z posledních 23 penaltových rozstřelů.

Konfrontace Pittsburghu a Tampy Bay proti sobě svedla aktuálně první a čtvrtý celek tabulky Východní konference. Výsledek 4:2 odpovídal jejich postavení, když si další dva body připsali favorizovaní Penguins.

Kvůli příušnicím domácím potřetí za sebou chyběl kapitán Sidney Crosby. I bez něj ale po většinu zápasu disponovali vedením a Lightning museli stále dotahovat. Na otevírací branku Brandona Suttera v první třetině ještě odpovídal nováček Jonathan Drouin.

V prostředním dějství se však Pittsburgh utrhl po gólech Bryana Rusta a Steva Downieho do rozhodujícího trháku. U branky na průběžných 3:1 v přesilovce přihrával Jevgenij Malkin. Ruský reprezentant tak s 37 body (15+22) vyrovnal philadelphského Jakuba Voráčka (37 bodů, 11+26) a odsunul jej díky vyššímu počtu branek na třetí pozici produktivity NHL. Vedoucím mužem zůstává s 38 zápisy (23+15) Tyler Seguin z Dallasu.

Ve třetí třetině ještě navýšil vedení Penguins Brian Dumoulin a poslední slovo patřilo hostům po gólu Nikity Kučerova. Lightning opět chyběl zraněný útočník Ondřej Palát a nemoc nepustila do akce také řízného beka Radko Gudase. Jediným Čechem, jenž zasáhl do utkání, tak byl urostlý bek Andrej Šustr (čas na ledě 17:19, +/-: -1).

NY Islanders - New Jersey 3:2 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
22. a rozhodující sam. nájezd Bailey, 51. Martin - 13. Židlický (Jágr), 16. Gomez (Jágr, Židlický). Střely na branku: 33:28. Diváci: 13.408. Hvězdy zápasu: 1. Bailey, 2. Martin (oba NY Islanders), 3. Židlický (New Jersey).

Pittsburgh - Tampa Bay 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
20. Sutter, 23. Rust, 40. Downie, 48. Dumoulin - 20. Drouin, 57. Kučerov. Střely na branku: 26:30. Diváci: 18.487. Hvězdy zápasu: 1. Downie, 2. Rust, 3. Dumoulin (všichni Pittsburgh).

Buffalo - Ottawa 5:4 po sam. nájezdech (0:1, 3:1, 1:2 - 0:0)
27. a rozhodující sam. nájezd Moulson, 25. Ristolainen, 28. Foligno, 57. Flynn - 8. Ryan, 34. Stone, 43. Lazar, 46. Chiasson. Střely na branku: 33:33. Diváci: 14.578. Hvězdy zápasu: 1. Flynn, 2. Foligno, 3. Ristolainen (všichni Buffalo).