Policistké nedaleko Lindt cafe v centru Sydney, kde jsou zadržováni rukojmí...

Policistké nedaleko Lindt cafe v centru Sydney, kde jsou zadržováni rukojmí (15. 12. 2014) | foto: Reuters

Policisty v Sydney cvičil český expert. Útočil vlk samotář, míní

  • 41
Drama v Sydney má i velkou českou stopu. Tamní policisty totiž pro vyjednávání s únosci vycvičil přední český expert na terorismus Adam Dolník. Ten pro server iDNES.cz uvedl, že v Sydney útočí takzvaný vlk samotář, který není napojený na žádnou velkou teroristickou organizaci.

Dolník je profesorem na univerzitě ve Wollongongu. Na základě současného vývoje situace v kavárně Lindt soudí, že únoscem není trénovaný jedinec.

Adam Dolník

Adam Dolník

Adam Dolník je profesorem na University of Wollongong v Austrálii. Zabývá se zejména terorismem a metodikou vyjednávání s únosci. V minulosti pracoval například  v Mezinárodním středisku výzkumu politického násilí a terorismu v Singapuru, na Institutu mezinárodních studií v Monterey v Kalifornii a na odboru prevence terorismu při OSN ve Vídni. Pravidelně přednáší jak na univerzitách po celém světě, tak přímo pro členy bezpečnostních složek. Nevychází pouze z teorie, osobně navštívil rizikové regiony jako Afghánistán, Pákistán, Kolumbii či Kavkaz.

Dolník je spoluautorem knihy Negotiating Hostage Crises with the New Terrorists z roku 2008, ve které podrobil  analýze teroristické útoky v moskevském divadle Na Dubrovce či ve škole v jihoruském Beslanu. Kniha se zabývá mimo jiné tím, jak tyto útoky mohou pomoci při řešení obdobných situací v budoucnu.

Zdroj: University of  Wollongong

„Myslím, že pravděpodobnost je velmi malá, a to z toho důvodu, že všechny požadavky, které únosce vyslovil, nenasvědčují tomu, že by požadoval nějaké propuštění vězňů nebo stažení jednotek.Je to člověk, který se snaží být v centru pozornost a je možné, že jeho sebeprezentace coby stoupence islamskeho statu hodně souvisí s tím, že Islámský stát je v současnosti hodně viděn v médiích. Kdyby byl navázán na některou teroristickou organizaci, do této akce by nešel sám skupina a útok by byl naplánován mnohem lépe,“ sdělil Dolník iDNES.cz.

Podle něj tomu nasvědčuje i útěk několika rukojmí. Dolník si myslí, že se v prostorách kavárny při přepadení skryli a posléze se jim podařilo uprchnout. Ukazuje to na to, že se jedná o nepříliš organizovanou akci, míní Dolník. „Pravděpodobně se někde ukryli – není pravděpodobné, že by byli propuštěni tak rychle jen kvůli vyjednávání,“ dodává Dolník.

Případný zásah policie podle Dolníka připadá v úvahu pouze tehdy, pokud by únosce začal vyhrožovat zabitím rukojmí. Zásahová jednotka je však na tento krok stále připravena. „Nejde o to, že by se preferovalo vyjednávání před zásahem. Vyjednávání sice probíhá, existuje ale taktický plán. Na místě jsou určitě odstřelovači, kteří mají únosce stále na mušce,“ vysvětlil.

Jak dlouho může zadržování rukojmí trvat, je podle Dolníka těžké odhadovat. Bude záležet i na tom, zda únosce nevznese další požadavky. „Kdyby dostal vlajku a mluvil s premiérem, tak má trošku smůlu, protože začal s požadavky, které jsou poměrně jednoduché. Já osobně bych nedoporučoval, aby mu vyjednavači s jeho nynějšími požadavky vyhověli, mohlo by ho to posunout dál k jiným požadavkům. Vyjednavači se mu nyní budou snažit vysvětlit, proč je jeho požadavky obtížné splnit. Klidně se ale může stát, že začne mít další požadavky a bude hrozit popravami,“ míní.

Natahování vyjednávání a priority únosce

Postup zásahových jednotek a policie v podobných případech se podle Dolníka liší podle jednotlivých států. „Jsou země, které mají daleko ‚kinetičtější’ preference a nebudou se zdržovat a nebudou utrácet hromadu peněz tím, že uzavřou komerční centrum svého největšího města,“ vysvětluje.

V Austrálii je však podle něj primárním cílem ochránit lidské životy, včetně únosce. „Je snaha vytvořit kordon, evakuovat lidi a pak navázat kontakt,“ popisuje Dolník postup policie. Důležité je také to, aby únosce mohl komunikovat pouze s vyjednavačem. Pokud by mohl přímo komunikovat s novináři či někým dalším, hrozilo by, že ho svými otázkami přivedou na vznesení požadavků, které ho do té doby nenapadly,“ vysvětlil.

„Kontakt s únoscem ze strany policistů je velmi důležitý, protože je potřeba vědět, proč tam ten člověk je, co ho motivuje. Je možné tímto způsobem natáhnout vyjednávání, což je i případ v Sydney. V tomto čase je mimo jiné možnost na navázání bližšího vztahu mezi vyjednavačem a únoscem,“ vysvětluje Dolník a dodává, že natahování vyjednávání je výhodné také z toho hlediska, že čím déle únos trvá, tím je únosce unavenější. „Mění se mu hierarchie potřeb, od velkých požadavků spadne k těm obyčejným, jako je například jídlo. Únava přijde,“ dodává Dolník.

Útočník chce vlajku a rozhovor s premiérem

Drama v Sydney začalo kolem 9:44 místního času (v neděli 23:44 SEČ), kdy na policii přišlo hlášení o pohybu muže s podezřelou taškou, který vešel do kavárny a obchodu Lindt v centru města.

Útočník kontaktoval média prostřednictvím rukojmích. V kontaktu je také s policejními vyjednavači. Má dva požadavky: vlajku organizace Islámský stát a telefonický hovor s australským premiérem Tony Abbottem.

Kolik lidí uvnitř kavárny drží, stále není jasné. Podle australských médií nejméně třicet. Pěti se dosud podařilo uprchnout. Nejdříve to byli dva muži, zjevně hosté, kteří vyběhli na ulici vchodovými dveřmi.

Chvíli po nich vyběhl další muž v uniformě zaměstnance kavárny nouzovým východem. Později se podařilo utéct ještě dalším dvěma ženám v tmavě hnědých zástěrách, které nosí obsluha kavárny (více o dosavadním průběhu se dočtete zde).

Kamera zachytila útočníka v Sydney:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue