Na prezidenta Miloše Zemana mířila na Albertově vajíčka. | foto: Dan Materna, MAFRA

Policie se zabývá metáním vajec po Zemanovi, stěžuje si i svaz odbojářů

  • 559
Obvodní státní zástupce pro Prahu 2 postoupil policii oznámení, které obdržel kvůli demonstrantům házejícím 17. listopadu na prezidenta Miloše Zemana vejce na pražském Albertově. Stěžovatelů na demonstranty bylo více, na úřady se obrátil například i Český svaz bojovníků za svobodu.

„Oznámení bylo podáno standardním postupem, je postoupeno k prověření Policii České republiky, obvodnímu ředitelství Praha II,“ sdělil iDNES.cz obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha. Dodal, že oznamovatel vycházel z materiálů sdělovacích prostředků, které o incidentu na Albertově referovaly (více zde). Na základě těchto materiálů se pak obrátil na úřady.

Albertovská vejce

Několik demonstrantů proti prezidentovi Miloši Zemanovi házelo po hlavě státu 17. listopadu 2014 vajíčka. Byli to radikální účastníci jinak poklidných protestů toho dne, například na Národní třídě pokojně demonstrovalo s červenými kartami až deset tisíc kritiků prezidenta. Hrad poté ve svých reakcích často ztotožňoval všechny demonstranty jen s těmi, kteří házeli vejce.

Část vejce zasáhla i německého prezidenta Gaucka. Zatímco německá strana hovořila o skořápce, jíž si prezident ani nevšiml, mluvčí Hradu Jiří Ovčáček tvrdil, že Gauck byl otřesen. Toto tvrzení označil za kompatibilní s výrokem německé strany.

Policie nyní vyhodnotí dostupné materiály, na jejichž základě se rozhodne, zda je - policejní mluvou - možné ztotožnit konkrétní účastníky protestu a zvažovat jejich trestní odpovědnost. Je ale také možné, že oznámení odloží.

Jméno oznamovatele není známé, ale není jediným, kdo se na úřady kvůli incidentu na Albertově obrátil. Rozzlobili se také odbojáři sdružení v Českém svazu bojovníků za svobodu.

V podnětu, který zaslali Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze (celý text podnětu zde) označují incident na Albertově za „výtržnictví“, tedy čin, za který můžou být uloženy až dva roky vězení (tři v případě spáchání trestného činu v organizované skupině).

Zákon na ochranu republiky

„Někteří přítomní ze vzpomínkové akce fakticky udělali demonstraci, ač tato nebyla nahlášena a povolena,“ píše se v oznámení s dovětkem, že existují četná oznámení umožňující identifikaci účastníků. A dále dovozují, že akce musela být zorganizována, což znamená až tříletou trestní sazbu.

„Mohlo by jít i o spolčení proti prezidentu republiky Miloši Zemanovi s cílem jej jako nepohodlného politika a státníka, zvláště pro určité zahraniční i vnitřní síly, odstranit, pokud možná alespoň z funkce prezidenta. Je pravděpodobné, že tyto zahraničně politické vlivy získaly propojení zejména na ty, kteří se nemohou smířit s porážkou ve svobodných a demokratických prezidentských volbách. Pokud uvedené se prokáže, pak jde o ohrožení i celého našeho demokratického systému,“ tvrdí autoři oznámení.

17. listopadu 2014

Organizátoři protestů: My vejce neházíme

Krátce po protestech začaly alternativní „zpravodajské“ servery označovat akci za dílo americké ambasády s údajným cílem svrhnout prezidenta Zemana.

„Důkazy“ však neobstojí. Provozní dotaci od ambasády USA, vykládanou za důkaz, dostala společnost Opona (která ani protest na Národní třídě nechystala) už v roce 2012, když ještě Zeman nebyl prezidentem.

Rovněž výroba červených karet nebyla tak drahá, aby to musela sponzorovat „cizí mocnost“, jedna karta vyšla na korunu. Kartu pořadatelé zvolili jako jasný symbol inspirovaný kartou této barvy ve fotbale.

Ani nápisy v angličtině (jež mimochodem použili i Zemanovi stoupenci na své demonstraci) nedokazují zahraniční spiknutí, jehož strůjci zapomněli přeložit transparenty do češtiny. Účastníkům protestu jednoduše šlo o srozumitelnost pro zahraniční média.

Lživá byla i zpráva, že na krabici karet byl název ambasády USA jako odesílatele.

„Naše snahy jsou plně kultivované, nepatříme mezi emočně vypjaté jedince, kteří se uchylují k vulgarismům či házení vajec. Nemůžeme jen nečinně sedět a přihlížet tomu, jak prezident Zeman stírá hranici mezi dobrem a zlem, mezi pravdou a lží. Doufáme tedy, že média prohlédnou snahu Hradu bagatelizovat vážné věci a odvádět pozornost od jeho vážných prohřešků,“ uvedli pořadatelé protestů.

V závěru svého podání také navrhují znovuzavedení zákona na ochranu republiky, čímž sledují zvýšení ochrany ústavních činitelů.

Toto oznámení nicméně k rukám státního zástupce Bláhy ještě nedoputovalo. „Oni se teď lidé často obracejí na nás, ale místně příslušné je obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2, kterému jsem oznámení postoupila,“ řekla iDNES.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Bláha dodal, že jim úřední poštou ještě oznámení od svazu bojovníků za svobodu nedorazilo.

Útoky na Zemana jsou projevem fašismu, tvrdí svaz

Český svaz bojovníků za svobodu sdružuje účastníky boje za osvobození ve druhé světové válce i jejich rodinné příslušníky. Podle svých webových stránek pořádá diskuse s veterány a pozůstalými po obětech nacistické okupace či „neustále připomíná historickou pravdu, nedotknutelnost prezidentských dekretů a snaží se vzbuzovat zejména u mladé generace hrdost na český národ“.

V poslední době svaz vstoupil na politickou scénu, když se v rámci takzvaného Vlasteneckého fóra angažoval na podporu Miloše Zemana v prezidentských volbách. Od té doby radikálně vystupuje na Zemanovu podporu. Demonstrace proti prezidentovi například označuje za konflikt uměle živený ze zahraničí „nadnárodní mafií či zahraničními vládami“. Dále hovoří o „nekončící zběsilé kampani namířené proti prezidentovi“, která je podle svazu „projevem fašismu“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video