Záběr z filmu Hobit: Bitva pěti armád

Záběr z filmu Hobit: Bitva pěti armád | foto: Warner Bros.

Tolkien je jako první láska, nepřebijí ho ani upíři, říká vydavatel

  • 12
Hobit je klíč do světů fantasy, pak už se fanoušci štěpí do stovek klanů. Někdo miluje Zaklínače, někdo Dr. Who, na síle nabírá steampunk. Přesto je Tolkien nepřekonatelný – jako první láska.

„Svým způsobem se mu už nikdy nikdo nevyrovná,“ říká specialista na komiks, sci-fi a fantasy Richard Klíčník z nakladatelství Argo, které u nás Tolkiena vydává.

Čím je Tolkien nepřekonatelný?
Vytvořil první komplexní fantasy svět, do kterého unikají celé generace čtenářů. Nikdy nezestárnul a nezevšedněl. V Československu navíc způsobily jeho knihy v 80. letech i jinou explozi, šířily se samizdatově, nic takového nikdy nikdo neviděl. Podobný střet vás může poznamenat na celý život, což se ostatně dělo, děje a bude dít. Středozemě není pouhou knihou, je to kronika jiného světa, pro pozemšťany lákavého a fascinujícího.

A kdo ho dnes čte?
Hobit je ideálním iniciačním textem. Pokud se k němu dostanete ve správném věku, získáte s jeho přečtením klíče od světů fantasy. Co bylo dříve nepředstavitelné, bude teď akceptovatelné. Četba Hobita se stala součástí všeobecné vzdělanosti. Ale on je jen špička ledovce. Dnes má obrovskou konkurenci. Tolkien je sice jen jeden, ale trh pochopil, co čtenář žádá, a tak je dnes fantastika obrovskou masou knih, z nichž devětadevadesát procent nestojí za pozornost. To ovšem platí i u literatury ostatních žánrů. S nástupem moderních médií však čtenářů ubývá i zde – mladí se raději dívají na Hru o trůny, než aby si ji přečetli, hru Zaklínač zná více lidí než knižní předlohu.

Nesmrtelné knihy

Forma se mění, ale Tolkien zůstává.
Nejen knihu Hobit najdete v audio, elektronické, papírové verzi na Knihy.iDNES.cz.

Slyší dnes fantasy ještě na upíry pro teenagery, nebo už je jinde?
Nejvíc vidět je nyní steampunk, který nabízí nejen knihy, ale i možnost seberealizace. Fanoušci nosí krásné kostýmy a předstírají, že obyčejný svět je jen jako… To není marné. Dalším výrazným žánrem je městská fantasy, jíž položil základy Neil Gaiman ve svém Nikdykde. Úspěšným pokračovatelem je třeba Ben Aaronovitch a jeho Řeky Londýna. Aaronovich píše i scénáře pro Dr. Who. Fantastika už dávno není doménou dospívajících. Fanoušci se k ní sice dostali někdy během puberty, dívky přečetly kdejakou přihlouplou knihu o metrosexuálních upírech, ale z toho všichni víceméně vyrostou. Fantastiku však nezavrhnou. Doba, kdy se brala jako něco pokleslého, je naštěstí pryč. Za což mimochodem vděčíme i Peteru Jacksonovi a jeho převodu Tolkienova světa na filmové plátno.

Jak v čase internetu vypadá komunita fanoušků fantasy?
Mění se. Dříve si říkala fandom. Každý, kdo byl infikován fantastikou, v něm měl místo. Ovšem i dnes se ptají: „A z kterýho fandomu ty jseš?“ Nutně vznikly škatulky, protože už není v lidských silách sjíždět vše, co trh nabízí. Zůstávají styčné a povinné body – právě Tolkien, G. R. R. Martin a pár dalších. Ale pak už jedete nějakou svoji hru, svůj seriál, svého autora…

Liší se svět fantasy u nás a v zahraničí?
Zahraniční fantasy scéna je přirozeně daleko větší, přesto se rozdíly rychle stírají. Nejmladší generace umí anglicky, výjimkou není, že se fanoušci učí japonsky, aby mohli sledovat tamní anime scénu. Možná bychom se divili, kolik Čechů bylo na premiéře Hobita v Londýně. Ale i tak u nás některé trendy nezafungují. Upíři se chytli, ale myslím, že oproti anglosaským zemím zažíváme pouhý odvar z andělské a zombie mánie. Díky všem bohům!

Premiéru posledního Hobita si nenechaly ujít ani české celebrity:

12. prosince 2014