Young Boys - Sparta 2:0, postupové sny českého mistra zničila penalta

• 680
Bern (Od našeho zpravodaje) - Český fotbal bude na jaře v evropských pohárech po čtyřech letech chybět. Sparta pětasedmdesát minut mířila na hřišti Young Boys Bern za postupem, ale nakonec inkasovala z penalty, v nastaveném času ještě jednou, prohrála 0:2 a do vyřazovací fáze Evropské ligy jde soupeř.

Zklamání, hlavy v dlaních, ztichlí fanoušci... A na druhé straně neutuchající žlutočerná radost Young Boys Bern. Cesta Sparty pohárovou Evropou skončila.

Jak se blížil konec zápasu, tlak Young Boys narůstal a Sparta se čím dál víc soustředila na defenzivu. Bezbrankový výsledek jí stačil.

Jenomže pak nastala 74. minuta, ve které obránce Kadeřábek fauloval v pokutovém území Vilotiče a bylo po nadějích. Nařízenou penaltu proměnil vysoký Hoarau, i když brankář Štěch směr střely vystihl a na míč si sáhl.

Sparta pak sice vrhla všechny síly do útoku, měla dvě obrovské šance, ale výsledek už zvrátit nedokázala, protože v koncovce byla v celém utkání bez zraněného kapitána Lafaty mizerná.

Ve skupině obsadila třetí místo za Neapolí a právě Young Boys Bern. Teprve popáté v historii Evropské ligy se stalo, že na postup nestačilo deset bodů, které Sparta měla už před utkáním.

4.Slovan Bratislava60061:200

Lafatu do zápasu nepustila bolestivě zraněná žebra, a tak ho na hrotu útoku nahradil Přikryl. S absencemi brankáře Bičíka a záložníka Váchy se počítalo předem.

Právě náhradní gólman Štěch dlouho držel sparťanské naděje. Předvedl excelentní výkon, když vychytal několik jasných šancí Young Boys, v jejichž sestavě nechyběl český obránce Lecjaks.

První kritický moment přečkala Sparta hned v úvodu zápasu. V první minutě zaspal obránce Costa, který nezachytil Steffenův náběh za obranu pražského mužstva. A domácí ofenzivní záložník poslal zblízka míč jen těsně vedle.

Další velkou šanci měli Young Boys před přestávkou. Po nešťastné teči Holka, jenž nastoupil s kapitánskou páskou, byl před brankářem Štěchem osamocený Kubo, ale sparťanský gólman svůj tým podržel.

Krátce po pauze předvedl Štěch další bravurní zákrok, když na poslední chvíli vyškrábl hlavičku útočníka Hoaraua.

Sparťanští fanoušci, kterých na Stade de Suisse dorazilo přes pět set, v těch chvílích vyvolávali gólmanovo jméno. Ale na penaltu už nestačil ani Štěch...

První poločas přitom vypadal, že svěřenci trenéra Lavičky mají průběh utkání pod kontrolou. Až na zmíněné šance soupeře drželi míč daleko od vlastní brány a několikrát zahrozili. Nevypadalo to ani, že by jim dělal problém umělý trávník, který bývá velkou výhodou Young Boys.

Sparta měla největší šanci po půlhodině zápasu. Kadeřábek našel na malém vápně Krejčího, jenž měl na střelu dost času. Mířil dobře, k pravé tyči, ale bravurně zasáhl brankář Mvogo, jenž střelu vytáhl na roh.

Slušnou příležitost měl i Přikryl, opět po Kadeřábkově přihrávce z pravé strany. Jenomže v pádu míč těsně minul. Jinak by Mvogo reagoval jen stěží.

A nadějně vypadal také Dočkalův halfvolej z hranice pokutového území. Do centru z levé strany se opřel levačkou, ale míč netrefil dobře, takže rána neměla potřebnou razanci.

Když Sparta v závěru zápasu prohrávala, měla další šance. Hušbauerovi hlavičku skvěle chytil domácí gólman. Pak Konaté přiťuknul Marečkovi, který poslal míč na úplně volného Holka. Sparťanský kapitán však bránu z pár metrů přestřelil!

Hosté pak naopak ještě jednou inkasovali, když se trefil Steffen - 2:0.

Pro Spartu tak jubilejní 250. zápas v evropských pohárech skončil zklamáním. Pondělní los jarní fáze Evropské ligy se jí týkat nebude.