Petra Šimková s Martinem Tomaškem se vydávají na takřka dvouměsíční...

Petra Šimková s Martinem Tomaškem se vydávají na takřka dvouměsíční dobrodružnou cestu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Trable s nádorem zvládl. Teď projede jižní Afriku na „kozím dechu“

  • 5
V džípu? To by uměl každý. A navíc by nikoho nezaujal. Proto když Martin Tomaško s přítelkyní Petrou plánovali, na čem projedou jižní Afriku, vybrali Stadion S11. Ano, čtete dobře, „kozí dech“. Po návratu napíšou knihu, jejíž výtěžek podpoří onkologicky nemocné děti.

Příběh téhle africké tour začal vlastně už před třemi lety.

Dnes čtyřicetiletý Martin Tomaško si tehdy při pobytu v nemocnici uvědomil, jak je zdraví křehké - a jak snadno je člověk může ztratit.

Lékaři mu diagnostikovali velký nádor v oblasti dutiny břišní. Naštěstí se později ukázalo, že není zhoubný. I tak ale Martina čekala náročná léčba.

Martin a Petra na cestě

Kdo je kdo

Martin Tomaško (40)
Vyrostl v Hlučíně, teď ale bydlí v Krmelíně. V současné době pracuje jako hasič u krajského záchranného sboru. „Ve svém volném čase se věnuji zejména vodáctví, působím jako vodácký instruktor v Občanském sdružení Posejdon. Rád také cestuji, zejména do vzdálenějších exotických krajin,“ říká o sobě na webu www.stadiontourafrika.cz.

Je i vášnivý motorkář. Nyní jezdí na motorce Honda 1100 VT Shadow. Nedá ovšem dopustit na svůj oblíbený moped Stadion S11. Je rozvedený, má čtyři děti.

Petra Šimková (39)
Matka tří dětí v současné době žije ve Frýdku-Místku. Pracuje v pobytovém zařízení pro osoby s mentálním a tělesným postižením, kde má krom jiného na starosti vzdělávací projekty hrazené z Evropského sociálního fondu.
V sociální oblasti se zároveň vzdělává na Univerzitě Palackého v Olomouci. „Práce s osobami s postižením a jinak handicapovanými je pro mne posláním a důležitou součástí mého života,“ říká o sobě Petra.
Má široké spektrum zájmů, ale v poslední době se blíže seznamuje s vodou – pokouší se zdolávat její peřeje. Ráda si vychutnává příjemné chvíle při vyjížďkách na motorce s Martinem. A krom jiného také ráda cestuje.

Při druhé z operací, s nimiž se pojí vysoké riziko úmrtí, se lékařům ostravské fakultní nemocnice podařilo odstranit asi devadesát procent nádoru zvaného desmoid. Deset procent - ty, které odstranit nešlo - bylo třeba ozařovat.

Až vyšetření CT rok po operacích dalo Martinovi a jeho blízkým definitivní naději - zbylý nádor byl neživý a beze změn.

Jak pomoci druhým

Další rána pak přišla v roce 2013, kdy Martinovi zemřela maminka. Boj s rakovinou bohužel prohrála. „S přítelkyní Petrou jsme přemýšleli nad nějakou dobrovolnou činností, kterou bych mohl vrátit to, co udělalo zdravotnictví pro mou záchranu života. A hlavně, jak pomoci druhým, které postihlo toto zákeřné onemocnění,“ vzpomíná Martin Tomaško.

Vzhledem k tomu, že je duší dobrodruh a už dřív procestoval řadu zemí (krom evropských třeba i Laos, Kambodžu nebo Vietnam), byla nasnadě cestovatelská výprava. Jenže kam? Vyhrála to jižní Afrika. Martin s Petrou se rozhodli, že z cesty, kterou zdolají, napíšou knihu, jejíž výtěžek podpoří Nadační fond dětské onkologie Krtek v Brně.

Jet na kole či v autě, to nepřicházelo v úvahu Bylo ovšem jasné, že nemohou jet na kole ani v autě. „Cestovat v drahém džípu, to by dokázal každý. My chtěli něco originálního,“ vysvětluje Martin.

Konec napínání: vybrali si moped Stadion S11 lidově zvaný kozí dech.

„Ten výběr má další důvody,“ pokračuje Martin. „Stadion, to je srdeční záležitost, už jako kluci jsme na něm lítali a vždycky jsme chtěli jet někam dál. Navíc přeprava tohoto mopedu je snadná, můžeme ho převézt v letadle jako zavazadlo.“

Přečtěte si o cestě do jižní Afriky z hlediska mopedů

Dnes - na Mikuláše - vyrazili Martin s Petrou na pražské Letiště Václava Havla, odkud v 19:05 hodin odletí do jihoafrického Johannesburgu. Mají s sebou jen dvojici mopedů obohacených o náhradní díly a příruční zavadla, do kterých vtěsnali karimatky, spacáky a další nejnutnější věci.

Náhradní kusy oblečení navlékli na sebe a drobnou elektroniku dali do kapes. „První den budeme muset někde poblíž letiště najít klidné místo a smontovat mopedy do pojízdného stavu. Později budeme muset taky nakoupit jídlo na cestu,“ přemýšlí Martin.

Trasa, kterou si pár naplánoval, měří zhruba pět tisíc kilometrů. Z Johannesburgu dvojice vyrazí do Gaborone v Botswaně, projedou přes Zimbabwe, podívají se k Viktoriiným vodopádům a také - pokud vše klapne - splují řeku Zambezi.

Mopedy jsou složené z více strojů

Vánoce stráví ve městě Lusaca v Zambii a nedlouho po Novém roce zamíří do Tanzanie. Do 5. února, na kdy si naplánovali odlet, chtějí ještě projet Zanzibar a Keňu. Cíl cesty si stanovili v Nairobi.

Během výpravy plánují fotit a pečlivě dokumentovat dění. „To bude mít na starosti hlavně Petra, já se budu především starat o stroje. Už nejsou tak dokonalé jako ty dnešní,“ říká Martin, který pracuje jako hasič.

Mopedy, které s sebou pár poveze, mají původní kostry, mnohé z dílů ale pocházejí z dalších strojů značky Stadion S11, které Martin stačil nashromáždit. „Jednotlivé díly z různých mopedů jsme museli poskládat tak, aby výsledné Stadiony jely co nejlépe.“

Pokud byste chtěli putování Martina s Petrou sledovat průběžně, můžete. Na stránkách www.stadiontourafrika.cz bude pár během šedesát dnů trvající cesty zveřejňovat své postřehy.

Prohlédněte si mopedy, které projedou jižní Afriku: