Vojenské manévry NATO v Estonsku | foto: Eesti Kaitseväe

Manévry Aliance u našich hranic zvýší napětí, varuje NATO zástupce Ruska

  • 1214
Vojenské manévry NATO u hranic s Ruskem můžou zvýšit napětí v oblasti, varoval ruský vyslanec při NATO Alexandr Gruško. Zároveň upozornil, že nedodání výsadkových lodí typu Mistral, které má Rusko objednané od Francie, má vliv na budoucí zahraniční vojenskou spolupráci. Řekl to ve středečním rozhovoru s ruskými novináři.

Gruško nicméně věří, že si je NATO vědomo toho, že zvyšování vojenské aktivity a ukazování síly povede k vážnému riziku vojenských incidentů. Komentoval tak setkání ministrů obrany členských států Severoatlantické aliance v úterý v Bruselu, kde kritizovali ruský postoj ke krizi na Ukrajině.

Podle Gruška NATO oznamuje každý druhý den nové cvičení a plánuje vytvořit jednotky rychlého nasazení o síle pěti až sedmi tisíc vojáků. „NATO to dělá pod zástěrkou takzvané ruské hrozby. Náš vztah k těmto opatřením je dobře známý: tento region světa nevykazuje vážné vojenské a politické změny a takové kroky nezapadají do logiky budování vztahů v obranné sféře,“ řekl podle agentury TASS.

Stálý zástupce Ruska při NATO také prohlásil, že Aliance v posledních letech investovala obrovské peníze do infrastruktury, což u hranic s Ruskem „vytváří nové skutečnosti“. „Tohle je absolutně slepá ulička. Vidíme, že NATO zvyšuje napětí v oblastech, kde není žádný objektivní důvod k nadbytečnému zbrojení. Pobaltí bylo vždy jedním z nejklidnějších regionů,“ dodal Gruško.

Podle něj je nynější počínání Aliance v regionálním a celoevropském rozměru vážnou změnou k horšímu. Další rozšiřování NATO směrem k ruským hranicím však považuje za politický a vojenský projekt, který je „u konce s dechem“.

„Současné bezpečnostní podmínky si žádají jiné nástroje, které budou schopné odpovídajícím způsobem respektovat zájmy všech a které budou ve shodě s principy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě,“ dodal. NATO by podle něj mělo zůstat stranou, činí prý rozhodnutí založená na éře studené války.

Objednávka Mistrálů byl znak důvěry

 „Pokud mám mluvit o kampani, kterou západní média vedla ohledně Mistralů a tlaku, který byl vyvíjen na francouzské lídry, rád bych zmínil, že mnozí západní kolegové si neuvědomují jeden důležitý bod. Tím je to, že objednávka Mistralů ukázala ruskou důvěru, signál, že i v bezpečnostních otázkách jsme byli připraveni spolehnout se na partnery,“ citovala agentura TASS Gruška.

Smlouvu o dodávce dvou plavidel, která mohou převážet desítky vrtulníků či tanků a velitelské štáby, podepsala Francie s Ruskem v roce 2011, tedy dlouho před ukrajinskou krizí. Ruská armáda měla první ze dvou moderních výsadkových lodí, Vladivostok, od Francie převzít již na konci října, ale Paříž kvůli situaci na Ukrajině předání odložila. Někteří spojenci Francie v čele s USA dlouhodobě vyvíjejí tlak na Paříž, aby ruské vojenské námořnictvo neposilovala.

První loď je prakticky připravena k předání v západofrancouzském přístavu Saint-Nazaire. Ovládat plavidlo se již ve Francii učilo 400 ruských námořníků. Druhá loď, pojmenovaná Sevastopol, by měla být dokončena do konce nadcházejícího roku. Jméno nese po velkém přístavu na Krymu, kde sídlí ruská černomořská flotila. Krymský poloostrov v březnu Rusko přes zahraniční protesty anektovalo.

Podívejte se na profil plavidla Mistral:

23. července 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video