Jiří Sekáč (vlevo) z Montrealu  se přetlačuje o puk s Nickem Holdenem z...

Jiří Sekáč (vlevo) z Montrealu se přetlačuje o puk s Nickem Holdenem z Colorada. | foto: AP

Palát, Sekáč a Erat slavili gól, Pastrňák si připsal premiérový bod

• 17
Hned sedm českých hokejistů se zapsalo do statistik v rámci pěti pondělních zápasů NHL. Útočník Ondřej Palát (1+1) s obráncem Radko Gudasem (0+1) přispěli k výhře Tampy Bay 6:3 na ledě Rangers. Venkovní výhru slavili také montrealští Jiří Sekáč (1+0) s Tomášem Plekancem (0+1) a Martin Erat (1+0) s Martinem Hanzalem (0+1) z Arizony. Svého premiérového zápisu v kariéře se dočkal mladík Bostonu David Pastrňák (0+1).

Hokejisté Tampy Bay v pondělí završili svou letošní dominanci nad Rangers, když dané soupeře porazili i ve finálním třetím vzájemném střetnutí v základní části. Po předešlých výsledcích 5:1 a 4:3 naposledy dobyli slavnou Madison Square Garden jednoznačným výsledkem 6:3.

1. Jakub Voráček (PHI), 23z. - 32b. (9+23)
2. Jiří Hudler (CGY), 24z. - 23b. (11+12)
3. Radim Vrbata (VAN), 22z. - 18b. (10+8)
4. Tomáš Plekanec (MTL), 26z. - 18b. (8+10)
5. Ondřej Palát (TBL), 25z. - 17b. (6+11)
6. Jaromír Jágr (NJD), 24z. - 15b. (4+11)
7. Jiří Tlustý (CAR), 23z. - 13b. (10+3)
8. Martin Hanzal (ARI), 18z. - 12b. (5+7)
9. Marek Židlický (NJD), 24z. - 12b. (3+9)
10. Martin Erat (ARI), 25z. - 11b. (5+6)

Výrazně se na tom podílel i český útočník Ondřej Palát, jenž díky bilanci (1+1) uťal svou černou sérii čtyř zápasů bez bodového zisku. Třiadvacetiletý rodák z Frýdku-Místku nejprve v 7. minutě asistoval u otevírací trefy Tylera Johnsona a v čase 59:33 do prázdné branky pro změnu uzavíral skóre.

Bod za asistenci si připsal i řízný bek Radko Gudas, jenž se ve třetí třetině podílel na druhé brance večera produktivního forvarda Johnsona. Ten byl s bilancí (2+1) zvolen druhou hvězdou večera po spoluhráči Brettu Connollym (2+0).

„Hrát s nimi osm zápasů, tak si nemyslím, že je pokaždé porazíme. V každém případě je skvělé mít tak pozitivní bilanci proti dobrému soupeři,“ řekl po zápase spokojený Connolly.

V souboji Colorada s Montrealem se střetly celky v opačném herním rozpoložení. Domácí Avalanche se konečně chytli, když zvítězili v pěti z předešlých sedmi utkání. Jinak letos suverénní Montreal naopak nedokázal zvítězit v posledních třech startech.

Po těsném skóre 4:3 se nakonec dva body stěhovaly do Kanady. Za Canadiens se jednou brankou připomněl český nováček Jiří Sekáč, jenž v 9. minutě přesnou střelou z brejku 3 na 2 otevřel skóre.

Colorado, v sestavě s obráncem Janem Hejdou a útočníkem Tomášem Vincourem, následně díky zásahům Daniela Briera a Ryana O’Reillyho otočilo vývoj. V 27. minutě však Tomáš Plekanec v přesilovce asistoval u branky Andreje Markova a za stavu 2:2 se začínalo od znova. Ještě před druhým odchodem do kabin se prosadili ofenzivní zadáci na obou stranách, Tyson Barrie a P.K. Subban, a po čtyřiceti minutách hry byl tak stav 3:3.

Rozhodující akce utkání se zrodila v 54. minutě, kdy se podvanácté v sezoně radoval kanonýr Montrealu Max Pacioretty. „Chtěl jsem přihrávat, ale couvající obránce (Hejda, pozn. redakce) se položil na led. V takových situacích je pak lepší střílet,“ popisoval Pacioretty klíčový moment duelu, při kterém Canadiens udeřili z rychlého přečíslení 2 na 1.

Duel mezi Edmontonem a Arizonou proti sobě postavil celky ze dna tabulky Západní konference. Po skóre 5:2 se radovali hostující Coyotes, díky čemuž uspěli po třech porážkách a odsoudili trápící se Oilers již k desátému nezdaru za sebou.

Hlavní hvězdou utkání byl mladý útočník Arizony Tobias Rieder, jenž ve druhé třetině dvakrát skóroval při hře v oslabení a navíc v rozmezí pouhých 58 vteřin. U jeho druhé branky asistoval český centr Martin Hanzal.

„Nic takového jsem rozhodně nečekal. Dát dvě branky v oslabení je úžasné. Možná si to ještě ani neuvědomuju, čeho jsem dosáhl. V tak kvalitní soutěži je složité využít přesilovku, natož skórovat dvakrát v rychlém sledu v oslabení,“ kroutil hlavou nadšený Rieder. 21letý Němec ze svých úvodních 15 startů v NHL vytěžil 7 bodů (4+3).

V pořadí pátým zásahem sezony se na triumfu Coyotes podílel i Martin Erat, jenž v 53. minutě pohotovou dorážkou po odrazu puku od zadního mantinelu v přesilovce zvyšoval průběžné skóre na 5:1.

Z konfrontace nejlepších celků Západní a Východní konference z minulé základní části vyšli vítězně po těsném skóre 3:2 domácí hokejisté Anaheimu. Nic na tom nezměnil fakt, když si za Boston připsal premiérový bod kariéry mladík David Pastrňák.

18letý talent z Havířova ve svém třetím zápase v NHL asistoval u otevírací branky z 31. minuty z hole forvarda Brada Marchanda. Nejtěsnější vedení Bruins ale nemělo dlouhého trvání, když krátce na to Sami Vatanen a Devante Smith-Pelly otočili skóre.

Na startu třetího dějství pak zvýšil na 3:1 Matt Beleskey. Poslední slovo patřilo Simonu Gagnemu, na vyrovnání už ale Boston, hrající bez zraněného kapitána Zdena Cháry a elitního centra Davida Krejčího, nedosáhl.

NY Rangers - Tampa Bay 3:6 (1:2, 2:1, 0:3)
13. Hayes, 23. Fast, 30. St. Louis - 7. a 47. Johnson (na první Palát, na druhou Gudas), 17. a 46. Connolly, 35. Carle, 60. Palát. Střely na branku: 35:21. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Connolly, 2. Johnson, 3. Hedman (všichni Tampa).

Columbus - Florida 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
16. Calvert, 51. Jenner - 22. Ekblad. Střely na branku: 23:25. Diváci: 12.309. Hvězdy zápasu: 1. Jenner, 2. Bobrovskij, 3. Rychel (všichni Columbus).

Edmonton - Arizona 2:5 (1:0, 0:4, 1:1)
6. Eberle, 45. Petry - 21. a 22. Rieder (na druhou Hanzal), 25. Ekman-Larsson, 40. Boedker, 43. Erat. Střely na branku: 27:24. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Rieder, 2. Boedker (oba Arizona), 3. Petry (Edmonton).

Colorado - Montreal 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)
20. Briere, 21. O’Reilly, 33. Barrie - 9. Sekáč, 27. Markov (Plekanec), 36. Subban, 54. Pacioretty. Střely na branku: 29:30. Diváci: 14.038. Hvězdy zápasu: 1. Pacioretty, 2. Markov (oba Montreal), 3. Barrie (Colorado).

Anaheim - Boston 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
32. Vatanen, 40. Smith-Pelly, 45. Beleskey - 31. Marchand (Pastrňák), 51. Gagne. Střely na branku: 28:34. Diváci: 16.457. Hvězdy zápasu: 1. Andersen, 2. Vatanen (oba Anaheim), 3. Marchand (Boston).