Medailová sestava na hrách v Soči. Zleva Soukup, Soukalová, Vítková a Moravec. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Bez Soukalové a Soukupa. Biatlonisté obměnili polovinu smíšené štafety

  • 44
Polovinu stříbrné olympijské sestavy obměnil šéftrenér Ondřej Rybář před zahajovacím kláním Světového poháru biatlonistů v Östersundu. Do nedělní smíšené štafety, parádní české disciplíny, nenominoval ani Gabrielu Soukalovou, ani Jaroslava Soukupa.

Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec. Takovou čtveřici nahlásil v sobotu večer šéftrenér Ondřej Rybář. Místo olympijských medailistů Soukalové a Soukupa tak dal přednost Puskarčíkové a Šlesingrovi.

„Změny jsou od toho, aby se zkoušely,“ pousmál se.

Gabriela Soukalová, čtvrtá žena minulého ročníku Světového poháru, už před odletem avizovala, že zdaleka nemá takovou formu jako před rokem.

„Pro Gábinu je tato sezona specifická,“ říká Rybář. „Ne že by neměla natrénováno. Ale snaží se zároveň zorientovat i ve spoustě dalších věcí, které přední sportovce v životě provázejí a se kterými se každý různě dlouho vyrovnává. Určitě to ovlivňuje i Gábinin sportovní život, ztrácí tím hodně energie. Nemyslím si, že by nebyla připravená na sezonu, ale ta psychika dělá hrozně moc. Navíc prodělala v poslední době virózu, brala antibiotika.To jí nepřidalo.“

Proto šéftrenér soudí, že Soukalové prospěje, když v neděli do štafety nevyběhne. „Pokud dostane ještě pár dní, aby se s tím vším srovnala, rozhodně to Gábině neuškodí.“

S kým poběží

Česko: Vítková, Puskarčíková, Šlesingr, Moravec.

Norsko: Solemdalová, Eckhoffová, Christiansen, Birkeland.

Itálie: Oberhoferová, Wiererová, Windisch, Hofer.

Ukrajina: Burdygová, Valja Semerenková, Pidrušnyj, Semenov.

Rusko: Glazyrinová, Romanovová, Garaničev, Lapšin.

Francie: Bescondová, Chevalierová, S. Fourcade, M. Fourcade.

Slovensko: Gereková, Poliaková, Kazar, Otčenáš.

Eva Puskarčíková si v nominačních závodech start vysloužila, byla v nich lepší než Soukalová. To samé platí o Michalu Šlesingrovi v porovnání s Jaroslavem Soukupem. „Boušek (=Šlesingr) ukázal, že chce zpátky do štafety.“

Také loni nasadil Rybář do zahajovací štafety v Östersundu ty závodníky, kteří ho v přípravných závodech nejvíce přesvědčili. Tehdy se nečekaně objevil v nominaci Zdeněk Vítek na úkor Šlesingra i Soukupa - a Češi vyhráli!

Finišmanem bude v neděli stejně jako před rokem optimisticky naladěný Ondřej Moravec. „Zlobila mě achilovka, sedřel jsem si na prvním sněhu obličej, ale celkově mám z tréninku dobrý pocit,“ ujišťuje trojnásobný olympijský medailista. „Pokud ten pocit navíc podpořím dobrým výsledkem v Östersundu, odehraje se úvod sezóny v klidu - a to bych si přál.“

Co očekává od nedělního závodu jeho šéftrenér?

„Pochybuju, že závod dopadne stejně jako loni, kdy jsme začali sezonu famózně. Ale pochybovat neznamená, že bych svým svěřencům nevěřil,“ zdůrazňuje Rybář. „Máme tým, který není založený na jediné individualitě a který má i další opory. Přeju si, abychom byli zase vidět někde nahoře. Samozřejmě, kdybychom skončili někde za 8. místem, bylo by to zklamání.“

V Östersundu (startuje se v neděli v 15.30) panují relativně dobré podmínky, teplota se pohybuje okolo minus dvou stupňů. Ve středisku, ležícím 250 kilometrů od polárního kruhu, je konec listopadu tentokrát netradičně mírný. Největší problém dělá vítr, který od soboty zesílil.

„Jedeme s jedničkou, což pro nás znamená stav číslo 1, kde dnes byly potíže s osvětlením terčů, protože jednička byla hůř nasvícená,“ líčí Rybář. „Ale to by měli dát organizátoři do pořádku. Horší je, že se na prvním stavu nejvíc točil vítr. Což však není výmluva, to je prostě konstatování faktu.“

Na střelnici bude stát Rybář při závodě společně se Zdeňkem Vítkem, trenérem žen. „Je to start nové sezony. I my trenéři jsme plni očekávání,“ uznává šéftrenér. „Zvlášť když jsme se sestavou takhle zamíchali.“

Mix štafeta aneb Tři štafety české radosti

Očima šéftrenéra Ondřeje Rybáře

Nové Město - bronz na mistrovství světa 2013

Sestava: Vítková, Soukalová, Soukup, Moravec.

"Pro mě nejemotivnější mix štafeta vůbec, ještě víc než ta olympijská. Kulisa byla v Novém Městě fantastická, domácí mistrovství světa je vždycky něco speciálního. Navíc šlo o úplně první závod šampionátu. Od nás se čekalo umístění do 6. místa, ale každý snil o medaili. A my ji získali! Ještě teď, když si na tu štafetu vzpomenu, běhá mi mráz po zádech."

Östersund - vítězství v zahajovacím závodě SP 2013/14

Sestava: Vítková, Soukalová, Vítek, Moravec.

"Vyhrát hned první závod v prvním kole poháru a navíc poté, co jsme promíchali sestavu, bylo také cosi mimořádného. Každý čekal staré složení a najednou se na startu objevil Zdeněk Vítek - a ono to fungovalo! Tým to nakoplo do celé sezony.“

Soči - stříbro na olympijských hrách 2014.

Sestava: Vítková, Soukalová, Soukup, Moravec.

"Na rozdíl od Nového Města se mix štafeta běžela až po našich předchozích úspěších v individuálních závodech a byla tak trochu v odlesku dalších medailí. Ovšem na druhou stranu, právě proto každý čekal, že v téhle naší parádní disciplíně uspějeme také. Že se to znovu podařilo, bylo úžasné, to nikdo nikdy nezapomeneme. Navíc nám stříbro vyneslo i křišťálový glóbus za mix štafetu, s Nory jsme se celkově podělili o první místo (na rozdíl od dalších pohárových kategorií se do tohoto hodnocení SP započítával i výsledek ze ZOH). A jít si na konci sezony pro glóbus, byl další nádherný zážitek.“

Zavzpomínejte na medailový návrat českých biatlonistů ze Soči:

31. března 2013


Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)