Dálniční děs v Ostravě nekončí. Na jednom mostu zákaz, na druhém testy

  • 5
Mají mít životnost sto roků, ale už po čtyřech letech jsou dva mosty dálničního přivaděče v Ostravě v takovém stavu, že vjezd těžkých vozidel představuje riziko. Ředitelství silnic a dálnic proto měří poškození a hledá se viník.

 Jen osobní automobily a dodávky, řidiči těžších vozidel mají smůlu. Na sjezdu z dálnice D1 na prodlouženou Místeckou v Ostravě-Přívozu se na základě matematických propočtů objevila značka zakazující vjezd vozů nad 3,5 tuny.

„Stav mostu je tak špatný, že jsme na něm nemohli provádět ani zátěžové zkoušky. Mohlo by totiž dojít k destruktivním změnám,“ konstatoval mluvčí Ředitelství silnic a dálnice (ŘSD) Jan Rýdl.

Doprava na něm proto bude svedena do jednoho pruhu a rychlost omezena na třicítku. Další úpravy dopravy nelze vyloučit.

Současné měření se porovná s hodnotami z roku 2012

Sousední most je na tom zatím o něco lépe. Odborníci to předpokládají, jistí si však nejsou. Rozhodnutí padne až na základě výsledků zátěžových zkoušek. Od pátku do nedělního rána proto budou oba mosty uzavřeny.

Prasklina na jednom z mostů dálničního přivaděče v Ostravě-Přívozu. (28. listopadu 2014)

Výsledky měření mají být známy na začátku příštího týdne. „Zjistíme, co druhý most unese. A podle toho se rozhodneme, jestli i na něm dopravu omezíme, nebo ji vůbec povolíme. Vyloučeno není nic,“ konstatoval mluvčí Rýdl.

Zkoušky spočívají v tom, že specialisté na most namontovali desítky citlivých čidel. Na most vjely naložené čtyři nákladní automobily, každý o hmotnosti dvacet tun.
Měřící přístroje pak ukáží průhyb mostu jak při pohybu vozidel, tak i při stání. Nakonec se zjistí, jak se most chová při rozkmitání.

„Hlavně pak v současnosti zjištěné hodnoty porovnáme se stejným měřením z roku 2012,“ doplnil vedoucí oddělení odborných expertiz ŘSD Jiří Hlavatý.

Eurovia vinu odmítá: ŘSD zanedbalo údržbu

Praskliny, ložiska vysunutá mimo povolený rozsah, náspy tvoří zřejmě velmi nekvalitní materiál... To jsou podle ŘSD největší závady mostů. Jako důkaz může podle mluvčího sloužit dilatační spáry, které umožňují pohyb mostů v závislosti na teplotách.

„Spára by při aktuální teplotě jeden stupeň nad nulou měla být zhruba čtyřcentimetrová. Ocelové pásky na jejich okrajích jsou ale ve skutečnosti takřka u sebe,“ argumentoval Rýdl.

Zbabraný most v Ostravě pod dohledem

Stavební společnost Eurovia, která mosty stavěla, sice připouští jejich nedobrý technický stav, ale odmítá, že by ona byla viníkem. „ŘSD neprovádělo nutnou údržbu, například takzvanou rektifikaci, tedy vyrovnávání mostů,“ uvedla pro ČTK mluvčí firmy Iveta Štočková. Eurovia rovněž říká, že materiál používány do náspů byl ŘSD schválen.

S takovou argumentací však ŘSD nesouhlasí. „Údržbu jsme prováděli. Ale i kdybychom nedělali nic, tak přeci není možné, aby po čtyřech letech byl stav mostů tak špatný,“ reagoval Jiří Rýdl.

Odmítá i možnost, že by za nekvalitní složení náspů mohlo ŘSD. „Materiál bobtná a mostové konstrukce mezi náspy drtí. Jeho složením si nejsme vůbec jisti,“ dodal Rýdl.
Uvedl, že nejlepší by bylo, kdyby mohlo ŘSD mosty opravit a náklady poté vyúčtovat Eurovii. „Právní rozbor však ukázal, že to není možné. Proto doufáme, že se dohodneme, jinak zřejmě spor skončí u soudu,“ poznamenal Rýdl.

Opravy mostů odborníci odhadují na třicet milionů korun a potrvají asi půl roku. Kdy se tak stane, však není vůbec jasné.

Ostravská část dálnice D1 je už proslulá svou nekvalitností. Jen několik stovek metrů od mostů opět bobtnající podloží zvlnilo vozovku a i tam je omezena rychlost. A zase - ŘSD a Eurovia si vinu přehazují mezi sebou.