Mladí lidé věří bludům o Romech. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyšší dávky a léky zdarma. Mladí Češi věří bludům o Romech, tvrdí výzkum

  • 1270
Mladí lidé často věří řetězovým zprávám, které se šíří po internetu a mívají nenávistný podtext. Přes čtyřicet procent jich věří, že romské rodiny dostávají vyšší sociální dávky a že Romové tvoří většinu nezaměstnaných v Česku, ačkoli tato tvrzení pravdivá nejsou. Vyplývá to z výzkumu vládní Agentury pro sociální začleňování.

Mladí lidé ve věku od 15 do 25 let ve výzkumu například hodnotili pravdivost sedmi tvrzení o Romech. Pět z nich byly populární smyšlenky a zkreslené informace vycházející z takzvaných hoaxů (mystifikací) šířených mezi veřejností.

Tomu, že romské rodiny mají nárok na větší dávky než neromské, věří podle výzkumu 44 procent respondentů. Podobný počet, 43 procent, souhlasilo, že většinu českých nezaměstnaných tvoří Romové.

Výzkum

Výzkum pro Agenturu pro sociální začleňování v listopadu zpracovala agentura Median. Vzorek tvořilo tisíc respondentů ve věku 15 až 25 let ze všech krajů České republiky.

Necelá třetina odpovídajících (29 procent) označila za pravdivý výrok, že Romové dostávají léky zdarma a osmnáct procent mladých Čechů věří, že Romové mohou jezdit zadarmo městskou hromadnou dopravou. Za nepravdivé však tyto informace označila jen zhruba třetina respondentů, většina uvedla, že neví.

Uvedená tvrzení pravdivá nejsou a přitom se na sociálních sítích často opakují. Na webové stránce Hatefree.cz jsou nejčastější hoaxy, mýty a nenávistné stereotypy odborníky na dané oblasti vyvraceny.

Třicet procent mladých uvádí, že má s příslušníkem nějaké minority osobní negativní zkušenost. Ti, kteří tuto zkušenost nemají a zároveň důvěřují informacím z hoaxů, hodnotí soužití s menšinami výrazně negativněji než jejich vrstevníci. Zároveň je zajímavé, že ti mladí, kteří více mystifikačním zprávám důvěřují, si mnohem častěji myslí, že mají o daném tématu dostatek informací.

Čím více nepravdám věříme, tím se cítíme informovanější

Paradoxní je, že ti, kteří věří nejvíce hoaxům zároveň nejčastěji uvádí, že mají o menšinách „určitě dostatek“ informací. A naopak ti, kteří nepravdivé informace ve výzkumu odhalili, častěji uváděli, že dokonale informováni nejsou.

Informace o soužití s různými skupinami obyvatel přijímají mladí nejvíce z televize, internetu a sociálních sítí. Pozitivním zjištěním je, že téměř devět z deseti dotazovaných si uvědomuje, že útok na jedince, jehož motivem je nenávist, symbolicky postihuje i další členy skupiny, ke které napadený patří.

„Násilí z nenávisti nikdy není jen věc útočníka a oběti, postihuje daleko větší skupinu lidí, vytváří atmosféru strachu a ohrožuje společenské soužití obecně,“ říká vedoucí projektu Jaroslav Valůch.

Agentura pro sociální začleňování nyní zahajuje dvouletý projekt, který se bude tématu násilí z nenávisti věnovat. „Prostřednictvím iniciativy HateFree Culture chceme veřejnosti, a obzvláště mladým lidem, přinášet ověřené a důvěryhodné informace,“ řekl ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Cílem je zvýšit povědomí o násilí z nenávisti, přinášet příběhy obětí a dlouhodobě reagovat na nenávistné projevy skrze důvěryhodné informace.

Na iniciativu již upozorňují spoty v televizích a rádiu se sloganem „Nenávist ti nesluší!“. „Cílem spotů je upoutat pozornost a poukázat na nejbanálnější důvod, proč se nepoddávat nenávisti. Jednoduše nám nesluší,” říká koordinátor iniciativy Lukáš Houdek.

Spot Nenávist ti nesluší:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video