DEBUT. David Pastrňák z Bostonu (uprostřed) si premiéru v NHL odbyl proti

DEBUT. David Pastrňák z Bostonu (uprostřed) si premiéru v NHL odbyl proti Pittsburghu. Hned tak mohl znepříjemňovat život Sidneymu Crosbymu (vpravo), který vyváží puk ve spolupráci s vytáhlým bekem Christianem Ehrhoffem. | foto: Profimedia.cz

Premiéru Pastrňáka v NHL rozhodly skvělé výkony Crosbyho s Malkinem

• 17
Po Jiřím Sekáčovi z Montrealu a Andreji Nestrašilovi z Caroliny si jako v pořadí třetí Čech odbyl v letošní sezoně NHL premiéru v dané soutěži i mladík David Pastrňák. Teprve 18letý talent českého hokeje nastoupil za Boston k domácímu zápasu s Pittsburghem, který si odvezl výhru 3:2 po prodloužení díky skvělým výkonům Sidneyho Crosbyho (1+2) a Jevgenije Malkina (2+0). Prvně jmenovaný Kanaďan tak opět přeskočil Jakuba Voráčka na čele bodování.

V konfrontaci předních týmů Východní konference mezi šestým Bostonem a druhým Pittsburghem se v řádné hrací době body dělily na obě strany po výsledku 2:2.

Penguins poslal do vedení ve 4. minutě kapitán Sidney Crosby. Bruins vývoj otočili dvěma zásahy z úvodu druhé dvacetiminutovky, kdy se prosadili Milan Lucic a Joe Morrow. Dělbu bodů však v 30. minutě při přesilové hře trefil Jevgenij Malkin, jenž navíc neřekl poslední slovo.

1. Jakub Voráček (PHI), 20z. - 29b. (7+22)
2. Radim Vrbata (VAN), 19z. - 17b. (10+7)
3. Tomáš Plekanec (MTL), 23z. - 17b. (8+9)
4. Jiří Hudler (CGY), 21z. - 17b. (7+10)
5. Ondřej Palát (TBL), 22z. - 15b. (5+10)
6. Jaromír Jágr (NJD), 21z. - 13b. (3+10)
7. Martin Hanzal (ARI), 15z. - 11b. (5+6)
8. Marek Židlický (NJD), 21z. - 11b. (3+8)
9. Patrik Eliáš (NJD), 21z. - 11b. (2+9)
10. Jiří Tlustý (CAR), 20z. - 10b. (8+2)

V prodloužení totiž Malkin z první napálil z pravého kruhu za záda Tuukky Raska přihrávku od Crosbyho a rozhodl o vítězství hostí 3:2. Ruský reprezentant byl díky dvěma trefám včetně rozhodující z nastavení vyhlášen první hvězdou před tříbodovým Crosbym (1+2), jenž se součtem 29 bodů (9+20) opět předčil Jakuba Voráčka z Philadelphie (29 bodů, 7+22) na prvním místě ligové produktivity díky vyššímu počtu branek.

Třetím českým nováčkem sezony a celkově 31. zástupcem, jenž letos nastoupil v poli k zápasu NHL (výčet doplňují ještě tři brankáři: Pavelec, Neuvirth a Mrázek), se stal domácí David Pastrňák. 18letý rodák z Havířova, jenž s 18 body ze 17 zápasů kraluje klubovým statistikám farmářského týmu z Providence, při premiéře v nejprestižnější soutěži absolvoval deset střídání a odehrál necelých osm minut čistého hracího času. Operoval na pravém křídle čtvrté formace s dalšími mladíky Jordanem Caronem a Alexanderem Chochlačevem.

Kromě Pastrňáka, jemuž do sestavy uvolnily cestu zranění útočníků Davida Krejčího a Chrise Kellyho, bude na zápas vzpomínat také brankář vítězů Marc-Andre Fleury, jenž vychytal svou jubilejní 300. výhru kariéry. Potřeboval na to 547 zápasů. V historii NHL přitom jen Jacques Plante (521 zápasů) a Andy Moog (543) dosáhli na danou metu rychleji (držitel většiny hlavních brankářských rekordů NHL Martin Brodeur to zvládl za 548 zápasů).

Hrdinou pondělního střetnutí mezi rozjetými Islanders a Philadelphií byl brankář domácího New Yorku Jaroslav Halák, jenž pochytal všech 21 střel soupeře a neprůstřelnost si uhájil i v rozhodujícím penaltovém rozstřelu.

Svou třetí nulu sezony a třiatřicátou kariéry Halák potvrdil poté, co v nájezdech vychytal dvojici Scott Laughton - Claude Giroux. Islanders během 65 minut hry soupeře přestříleli 46:21. Na tom, že stav vydržel bez gólu, tak měl velký podíl i hostující Steve Mason. V nájezdech jej ale z trojice exekutorů překonali Frans Nielsen a John Tavares, díky čemuž Islanders oslavili devátou výhru z posledních desíti představení.

Skvělou formu newyorského celku potvrzuje rovněž kvalita soupeřů, kteří na něj nestačili. Z předešlých tří triumfů se totiž dva zrodily proti Pittsburghu a další proti Tampě Bay.

Stále platí pravidlo, když Philadelphia v letošní sezoně dala gól, Jakub Voráček se zapsal do statistik. Český reprezentant, jenž s 29 body opanuje se Sidney Crosbym čelo bodování NHL, vyšel teprve potřetí z 20 odehraných partií naprázdno. Znova tomu bylo pouze v duelu, kdy Flyers nedokázali skórovat (21. října 0:4 s Chicagem, 19. listopadu 0:2 s Rangers a naposledy 24. listopadu 0:1SN s Islanders). Voráček v zápase odehrál téměř 21 minut čistého hracího času a jednou vypálil na branku bezchybného Haláka.

Po čtyřech zápasech, které proseděl v hledišti jako nehrající náhradník, se vrátil do sestavy Detroitu český obránce Jakub Kindl a pomohl svým spoluhráčům vybojovat výhru 4:3 nad Ottawou. Klíčovou fází utkání byla druhá třetina, kdy Red Wings vstřelili tři branky. O dvě z nich se postaral uzdravený centr Stephen Weiss, jenž svým nedávným návratem z marodky vytlačil z týmu Andreje Nestrašila (po přesunu na farmu si jej z listiny volných hráčů stáhla Carolina).

V opačné pozici jako detroitský Kindl se naopak v pondělí ocitl útočník Tomáš Fleischmann, jenž se nevešel do sestavy Floridy. Rodák z Kopřivnice letos zůstává opět daleko za očekáváním, když ze 17 odehraných zápasů vyprodukoval jen dva body (1+1). Panthers bez něj na domácím ledě podlehli Minnesotě 1:4, když se o jedinou branku domácích zasloužil bitkař Shawn Thornton.

Boston - Pittsburgh 2:3 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 0:1)
22. Lucic, 23. Morrow - 30. a 61. Malkin, 4. Crosby. Střely na branku: 29:33. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Crosby (oba Pittsburgh), 3. Lucic (Boston).

NY Islanders - Philadelphia 1:0 po sam. nájezdech
Rozhodující sam. nájezd Nielsen. Střely na branku: 46:21. Diváci: 12 409. Hvězdy zápasu: 1. Halák (Islanders), 2. Mason (Philadelphia), 3. Nielsen (Islanders).

Detroit - Ottawa 4:3 (1:1, 3:0, 0:2)
34. a 38. Weiss, 17. Nyquist, 23. Sheahan - 6. Turris, 43. Karlsson, 60. Neil. Střely na branku: 43:26. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Weiss, 2. Nyquist (oba Detroit), 3. Turris (Ottawa).

Florida - Minnesota 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)
26. S. Thornton - 6. a 38. Zucker, 18. Niederreiter, 59. Parise. Střely na branku: 30:39. Diváci: 8 426. Hvězdy zápasu: 1. Zucker, 2. Koivu (oba Minnesota), 3. S. Thornton (Florida).