Za neúčast na jednání nižší plat. ČSSD chce trestat zákonodárce

  • 175
Předsednictvo ČSSD je proti zvýšení platů ústavních činitelů asi o 14 procent, jak jednomyslně navrhl sněmovní rozpočtový výbor. Vedení ČSSD taky chce, aby se do platové novely dostaly finanční sankce za neúčast poslanců a senátorů na schůzích parlamentních komor bez řádné omluvy.

„Předsednictvo sociální demokracie požádalo poslanecký klub ČSSD, aby do novely zákona o platech ústavních činitelů zařadil sankce za neúčast na jednání Poslanecké sněmovny a Senátu. My se domníváme, že bychom měli využít této příležitosti, kdy se novelizují pravidla,“ řekl Bohuslav Sobotka.

Podle něj tím předsednictvo reaguje mimo jiné na slabou docházku na minulé sněmovní schůzi, kdy musely být dokonce zrušeny jedny z interpelací.

„Bylo by spravedlivé, pokud by se část platu poslance a senátora odvíjela také od toho, zda má skutečně plnou docházku na rozhodující jednání Poslanecké sněmovny a Senátu,“ uvedl Sobotka.

Podle premiéra to není nijak složité. „Bylo by dobré stanovit minimální počet hlasování v jednacím dni,“ řekl Sobotka. Pokud by jich poslanec či senátor nedosáhl a nebyl by řádně omluven například kvůli schválené zahraniční cestě, následovala by srážka z platu.

Sobotka nesouhlasí ani s navýšením platů poslanců o 14,4 %

Premiér už ve čtvrtek vyjádřil znepokojení s aktuálním návrhem rozpočtového výboru (více o něm najdete zde) Z pracovní návštěvy v USA vzkázal, že trvá na zvýšení platů zákonodárců pouze o 3,5 procenta. Premiér a šéf nejsilnější vládní strany o tom chce mluvit s poslanci ČSSD i v koalici.

PŘEHLEDNĚ: Podívejte se, o kolik mají od ledna vzrůst platy politiků

Návrh rozpočtového výboru počítá se zvýšením o 14,4 procenta. Stále je to ale méně, než kdyby poslanci nově nevyřešili, jak počítat platy od roku 2015. Pak by se jim plat v příštím roce automaticky zvýšil o 26 procent.

A protože i řadovému poslanci se plat násobí koeficientem 1,08, bral by od ledna namísto zhruba 55 900 Kč (bráno bez náhrad) 70 400 Kč hrubého. Podle návrhu rozpočtového výboru si by to bylo 63 900 Kč.

Důvodem skokového navýšení je zmrazení platu poslanců kabinetem Petra Nečase v roce 2010. Časově omezené opatření tehdy počítalo se čtyřletou platností.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue