Petr Mrázek z Detroitu je překonán, trefu do branky Detroitu slaví Michael...

Petr Mrázek z Detroitu je překonán, trefu do branky Detroitu slaví Michael Frolík z Winnipegu. | foto: AP

Mrázek uspěl v souboji s Pavelcem, Voráček je zpět na čele bodování

• 17
Talentovaný brankář Petr Mrázek se ve čtvrtek dočkal premiéry v nové sezoně NHL. Za Detroit nastoupil na ledě Winnipegu s Ondřejem Pavelcem a tak došlo k české brankářské konfrontaci, z níž vyšel po výsledku 4:3 vítězně prvně jmenovaný mladík. Jakub Voráček si připsal asistenci a vrátil se do čela produktivity. Hned dva body si ve čtvrtečních duelech připsali torontský bek Roman Polák (1+1) a dallaský útočník Aleš Hemský (0+2).

Stabilní dvojka Detroitu, švédský reprezentant Jonas Gustavsson, si na začátku listopadu přivodil zranění ramene a v akci se neobjeví minimálně dva měsíce. Z farmy povolaný Petr Mrázek se však přes skvěle chytajícího Jimmy Howarda dostal v nové sezoně NHL poprvé do branky až po dvou týdnech vyčkávání.

1. Jakub Voráček (PHI), 18z. - 27b. (7+20)
2. Radim Vrbata (VAN), 18z. - 16b. (9+7)
3. Tomáš Plekanec (MTL), 21z. - 15b. (7+8)
4. Jiří Hudler (CGY), 20z. - 15b. (6+9)
5. Ondřej Palát (TBL), 21z. - 15b. (5+10)
6. Jaromír Jágr (NJD), 19z. - 12b. (3+9)
7. Martin Hanzal (ARI), 15z. - 11b. (5+6)
8. Jiří Tlustý (CAR), 18z. - 10b. (8+2)
9. David Krejčí (BOS), 11z. - 10b. (3+7)
10. Patrik Eliáš (NJD), 19z. - 10b. (2+8)

Příležitost od kouče Mika Babcocka přišla na ledě Winnipegu, kde v souboji se zkušenějším krajanem Ondřejem Pavelcem i díky jeho 28 zákrokům Detroit zvítězil těsně 4:3.

Po čtyřiceti minutách hry byl blíže vítězství Pavelec. Jets i díky jedné asistenci Michaela Frolíka v dané fázi drželi vedení 3:2. Ve třetí třetině ale Red Wings dvakrát skórovali a otočili výsledek ve svůj prospěch. Hrdinou byl slovenský útočník Tomáš Tatar, jenž svou druhou trefou večera v čase 55:10 utkání rozhodl a za svůj výkon byl zvolen první hvězdou.

Ve výpravě Detroitu již nefiguroval český útočník Andrej Nestrašil. Odchovance pražské Slavie si z listiny volných hráčů vzala Carolina poté, co se kouč Babcock rozhodl hráče poslat na farmu AHL v Grand Rapids. Nestrašil v posledních třech duelech v sestavě Red Wings nefiguroval a nyní musel uvolnit místo na soupisce uzdravenému Stephenu Weissovi. Mezi nehrajícími náhradníky nadále zůstává obránce Jakub Kindl.

Utkání mezi Philadelphií a Minnesotou začalo slavnostně, když byli do klubové Síně slávy Flyers uvedeni bývalí skvělí útočníci Eric Lindros a John LeClair. Následný výsledek po odehraném zápase již ale mnoho důvodů k oslavě domácím nepřinesl, když po skóre 2:3 Philadelphia padla počtvrté v řadě a hostující Wild si naopak připsali již čtvrtý navazující dvoubodový zisk.

V úvodu třetí třetiny poslal Minnesotu v zápase podruhé do vedení Marco Scandella. V 57. minutě se však prosadila úderná dvojka Flyers, zakončující kapitán Claude Giroux a přihrávající obnovený lídr produktivity NHL Jakub Voráček. Smírný stav 2:2 ovšem dlouho nevydržel, když v čase 59:14 rozhodl hostující Jason Zucker.

Voráček se díky jubilejní 20. asistenci sezony, v dané statistice je rovněž nejlepší v celé NHL, zlepšil na 27 bodů (7+20) a o jeden zápis se tak vyhoupl do čela produktivity před kapitána Pittsburghu Sidney Crosbyho (26 bodů, 8+18).

Po sérii tří porážek a hlavně posledním devítigólovém výprasku od Nashvillu měli hokejisté Toronta ve čtvrtečním domácím představení o motivaci postaráno. Přivítali ovšem silnou Tampu Bay, která aktuálně figuruje na druhé pozici Východní konference a zároveň i celé NHL.

Další zaváhání již ale Maple Leafs nedovolili a zvítězili jasně 5:2. Dvoubodovou bilancí se na tom podílel i český zadák Roman Polák, jenž nejprve ve 2. minutě asistoval u otevírací branky Davida Clarksona a v čase 59:52 pak střelou do prázdné klece skóre sám uzavřel.

První hvězdou duelu byl zvolen střelec dvou branek Toronta, útočník James van Riemsdyk. Svou čtvrtou trefu sezony oslavil slovenský útočník Richard Pánik, jenž do Toronta přestoupil v průběhu sezony právě z Tampy Bay. Z českého tria v dresu Lightning - Ondřej Palát, Radko Gudas, Andrej Šustr - tentokrát nikdo nebodoval.

Poté, co z úvodních 18 odehraných zápasů v novém dresu posbíral na své kvality jen hubené dvě asistence, si útočník Aleš Hemský ve čtvrtek během jediného duelu svou dosavadní bilanci zdvojnásobil. Letní posila Dallasu se dvěma přihrávkami zasloužila o obrat ze třetí třetiny, ve které Stars třemi góly otočili nepříznivý výsledek 0:1 proti Arizoně a připsali si cenné dva body. Na domácím ledě totiž zvítězili po předchozích sedmi porážkách a ukončili tak svou nejhorší domácí sérii výsledků od roku 1996.

Velký obrat Dallasu odstartoval v čase 40:10 svou premiérovou trefou kariéry v NHL John Klingberg. Po vyhraném buly v útočném pásmu si asistenci připsal i zmiňovaný Hemský. Uběhlo jen dalších 33 vteřin hry a domácí slavili podruhé, když se prosadil Cody Eakin. V 56. minutě pak ještě přidal pojistku Jason Spezza, druhou asistenci si připsal Hemský. Hostujícím Coyotes kvůli zranění v dolní části těla chyběl elitní centr Martin Hanzal. Útočník Martin Erat a obránce Zbyněk Michálek se do statistik nezapsali.

Hokejisté Montrealu potvrdili svou letošní skvělou formu domácí výhrou 4:1 nad St. Louis. Se součtem 31 bodů Canadiens suverénně kralují Východní konferenci a zároveň i celé soutěži poté, co nejlepší tým Západu Anaheim má na kontě bodů 29.

Po zahajovací třetině ale vedli hosté, když se v 8. minutě prosadil ruský mladík Vladimir Tarasenko. Kometa letošní sezony figuruje se ziskem 22 bodů (11+11) na průběžném šestém místě produktivity. Favorizovaní domácí hokejisté ovšem dvěma góly ze druhé i třetí třetiny otočili výsledek. Góly obstarali Dale Wise, za asistence Jiřího Sekáče se prosadil dánský reprezentant Lars Eller a hned ve dvou případech slavil kanonýr Max Pacioretty.

Po dvou středečních zásazích proti Edmontonu se kanonýr Vancouveru Radim Vrbata prosadil i ve čtvrteční partii proti Anaheimu. Rodák z Mladé Boleslavi je tak se součtem devíti branek průběžně nejlepším českým střelcem v NHL před osmigólovým Jiřím Tlustým z Caroliny. V rámci celé soutěže patří Vrbatovi mezi kanonýry 14. pozice.

V souboji s Anaheimem svým zásahem pomohl Vancouveru k remíze 3:3 z řádné hrací doby. V rozhodujícím penaltovém rozstřelu se ale Vrbata podruhé v zápase neprosadil stejně jako Nick Bonino. Hostující Ducks měli naopak v sestavě dva úspěšné exekutory v osobách Corey Perryho a Jakoba Silfverberga. Díky jejich trefám si tak připsali vytouženou výhru po předešlé sérii tří proher.

Výsledky NHL:

Philadelphia - Minnesota 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
35. Streit, 57. Giroux (Voráček) - 31. Niederreiter, 42. Scandella, 60. Zucker. Střely na branku: 39:29. Diváci: 19 919. Hvězdy zápasu: 1. Kuemper, 2. Scandella (oba Minnesota), 3. Streit (Philadelphia).

Toronto - Tampa Bay 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)
33. a 36. Van Riemsdyk, 2. Clarkson (Polák), 23. Pánik, 60. Polák - 19. Killorn, 56. Stamkos. Střely na branku: 21:28. Diváci: 19 089. Hvězdy zápasu: 1. Van Riemsdyk, 2. Bernier, 3. Clarkson (všichni Toronto).

Montreal - St. Louis 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
38. a 46. Pacioretty, 25. Weise, 53. Eller (Sekáč) - 8. Tarasenko. Střely na branku: 30:32. Diváci: 21 287. Hvězdy zápasu: 1. Pacioretty, 2. Price, 3. Gončar (všichni Montreal).

Ottawa - Nashville 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)
27. Ryan, 33. Chiasson, 35. Cowen (M. Michálek) - 4. Weber, 42. O. Jokinen. Střely na branku: 19:35. Diváci: 16 796. Hvězdy zápasu: 1. Lehner, 2. Cowen (oba Ottawa), 3. Weber (Nashville).

Winnipeg - Detroit 3:4 (0:0, 3:2, 0:2)
23. Byfuglien, 30. Lowry (Frolík), 37. Perreault - 31. a 56. Tatar, 33. Franzén, 53. Abdelkader. Střely na branku: 31:27. Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, inkasoval čtyři branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 85,19 procenta. Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, inkasoval tři branky z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 90,32 procenta. Diváci: 15 016. Hvězdy zápasu: 1. Tatar, 2. Abdelkader (oba Detroit), 3. Perreault (Winnipeg).

Dallas - Arizona 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
41. Klingberg (Hemský), 41. Eakin, 56. Spezza (Hemský) - 15. Korpikoski. Střely na branku: 27:27. Diváci: 16 078. Hvězdy zápasu: 1. Klingberg, 2. Lehtonen, 3. Eakin (všichni Dallas).

Colorado - Washington 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
23. Briere, 47. Barrie - 22. Bäckström, 33. Chimera, 55. Ovečkin. Střely na branku: 16 476. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin (Washington), 2. MacKinnon (Colorado), 3. Orpik (Washington).

Calgary - Chicago 3:4 (2:2, 1:1, 0:1)
14. Byron, 15. Wideman, 33. Monahan - 4. Clendening, 8. Carcillo, 31. Seabrook, 50. P. Kane. Střely na branku: 27:22. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane (Chicago), 2. Byron, 3. Monahan (oba Calgary).

Vancouver - Anaheim 3:4 po sam. nájezdech (0:2, 3:0, 0:1 - 0:0)
24. Horvat, 32. Hansen, 32. Vrbata - 1. Cogliano, 14. Getzlaf, 52. Beleskey, rozhodující sam. nájezd Perry. Střely na branku: 28:26. Diváci: 18 870. Hvězdy zápasu: 1. Horvat, 2. Getzlaf (oba Anaheim), 3. Edler (Vancouver).

Los Angeles - Carolina 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)
8. Stoll, 21. Lewis, 23. Pearson - 18. Skinner, 23. E. Staal. Střely na branku: 39:27. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Lewis, 2. McNabb (oba Los Angeles), 3. Gerbe (Carolina).

San Jose - Florida 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
27. Couture, 60. Marleau (Hertl) - 1., 38. a rozhodující sam. nájezd Bjugstad. Střely na branku: 30:28. Diváci: 17 331. Hvězdy zápasu: 1. Bjugstad (Florida), 2. Marleau (San Jose), 3. Luongo (Florida).