Chrám sv. Víta má vyhřívané podušky, při bohoslužbách topí na 30 stupňů

  • 65
Je to vlastně maličkost, ale návštěvníky akcí v Chrámu svatého Víta příjemně překvapí a potěší. Lavice katedrály mají nové vyhřívané podušky. Jsou tak nenápadné, že novinku lidé zaregistrují až při usednutí do starobylých dubových lavic.

Novými poduškami je vybaveno všech 74 různě dlouhých lavic národní kulturní památky.

„Jsou součástí záměru učinit Katedrálu svatého Víta příjemným místem nejen pro věřící a turisty, ale také všechny ostatní, kteří se zajímají třeba o varhanní hudbu, gregoriánský chorál nebo o pašijové hry,“ řekl iDNES.cz mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora.

Restaurátoři a výrobce podsedáky nainstalovali do chrámu v minulých dnech, následovalo jejich úspěšné testování. „Příprava na instalaci trvala rok a půl, poprvé jsme podušky testovali na svátek svaté Anežky. To byla velká zatěžkávací zkouška, protože katedrála byla plná lidí,“ uvedl Petr Wollner z Pražského arcibiskupství, jenž se podílel na projektování celé záležitosti.

Do oficiálního provozu budou podušky uvedeny v sobotu 22. listopadu při bohoslužbě ke cti svaté Cecílie, jež začne v 18:00 (pozvánku naleznete zde).

První Plzeňsko, pak Praha

Stejné podušky, jaké používají v Chrámu svatého Víta, jsou od loňského adventu také ve zrekonstruovaném kostele sv. Prokopa v Letinách na Plzeňsku. Právě tam si firma technologii vyzkoušela a prověřila.

Ohlasy lidí byly velmi kladné, proto jsme se rozhodli s poduškami podnikat. To, že nás oslovila svatovítská katedrála, byla náhoda a jsme za tuto zakázku rádi, protože je významná, proto jsme se na ni velmi soustředili a byla pro nás prioritou,“ uvedl Milan Baxa, ředitel firmy Applycon.

Firma v minulosti vyhřívání všívala zejména do funkčního oblečení včetně třeba ponožek (více čtěte zde). Nyní se ale začíná plně orientovat právě na temperování sezení v kostelech a chrámech a chce v tomto oboru prorazit. „V současné době zpracováváme několik nabídek na kostely v České republice a máme i dotazy z několika katedrál v Německu a Rakousku,“ popsal Baxa.

Topí nerezový drát

Podlouhlé podsedáky jsou velmi nenápadné. Jejich povrch tvoří světle hnědá, na dotyk příjemně sametová látka, napájecí kabel je umně skryt po pravé straně každé z lavic.

Kvůli přísným požadavkům památkářů, kteří mimo jiné trvali na tom, že podušky nesmějí rozehřívat samotné barokní lavice ani zvyšovat teplotu v chrámu, si arcibiskupství vybralo plzeňskou firmu, jež do podušek všívá speciální textilii.

Součástí speciální látky s většími oky je tenký nerezový drátek, tedy odporové vlákno. To na první pohled vypadá jako silnější stříbrná nit. A také se jako nit v podstatě chová. Podušku lze čistit, prát a nepřestane topit, ani když se náhodně poškodí politím tekutinou nebo proříznutím. K této textilii pak už jen stačí přidat povrchovou látku, běžnou netkanou textilii, polyuretanovou pěnu a protiskluzovou černou mřížku ve spodní části podsedáku.

„Dbali jsme velmi na to, aby byl systém z hlediska komfortu sezení prodyšný a zároveň z hlediska spotřeby elektrické energie úsporný, proto jsme pro vlastní topné médium použili nově vyvinutou tkaninu, která topí pomocí paralelní struktury pro zapojení a tím dochází k plošnému prohřátí celého sedáku,“ popsal Milan Baxa, ředitel firmy Applycon, jež podušky vyrobila.

Položení základního kamene

V pátek 21. listopadu uplyne 670 let od položení základního kamene svatovítské katedrály. „Pražské arcibiskupství si toto významné jubileum připomene mezinárodní konferencí, která se koná odpoledne v Arcibiskupském paláci. Jejím tématem je Katedrála svatého Víta v Praze, ale také Katedrála svatého Petra v Kolíně nad Rýnem,“ podotkl mluvčí arcibiskupství Aleš Pištora.

Spotřeba 17 wattů

Kromě samotného měkkého podsedáku je součástí podušek i kabeláž a nezbytné trafo. Kvůli napájení museli restaurátoři nadzvednout každou z dubových lavic a při té příležitosti je důkladně prohlédli. U některých zjistili poškození či napadení červotočem, lavice proto opravili a ošetřili.

Samotné kabely vedou pod pódium lavic a odtud původními kanálky pro plynové vytápění či kryptou do podzemních prostor chrámu. Celý rozvoj je proto velmi nenápadný a splňuje požadavek, aby technika výrazně nezasahovala do lavic, dlažby či dalších součástí památky.

Podušky jsou nastaveny na třicetistupňovou teplotu. Metr podsedáku, který je široký zhruba třicet centimetrů, má spotřebu 16 až 17 wattů. Napětí  činí 24 voltů, ale lze ho snížit na 12 či šest voltů. Pražské arcibiskupství proto odhaduje, že podušky si celkově vezmou méně než čtyři kilowatty. Fungují totiž jen v době konání akcí či bohoslužeb a není nutné je zapínat předem. Účty za elektřinu by se proto neměly nijak rapidně zvýšit.

Náklady na vybavení novými poduškami včetně testování, vývoje prototypu a rozvodů činily necelých 800 tisíc korun. Neplatí je ale Arcibiskupství pražské, ale ve formě daru Nadace ČEZ. Ta už loni uhradila modernizaci vnitřního osvětlení katedrály (více o ní čtěte zde). Katedrála už má nainstalováno také nové ozvučení a nyní arcibiskupství hledá sponzory nových varhan, které mají být umístěny na západním kúru (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue