(ilustrační snímek) | foto: idnes video, iDNES.cz

VZP omezí spolupráci s Protonovým centrem, nemocné pošle do Mnichova

  • 289
Všeobecná zdravotní pojišťovna omezí spolupráci s pražským Protonovým centrem a začne většinu klientů s rakovinou posílat do Mnichova. Důvodem je zdražení léčby, mnichovské centrum ozařuje dvakrát levněji, tvrdí VZP. Centrum uvedlo, že pojišťovna má vyšší ceny, protože s ním neuzavřela smlouvu o úhradě péče z veřejného zdravotního pojištění.

„Do doby, než se podaří dohodnout s pražským Protonovým centrem na rozumné ceně, bude VZP posílat pacienty na jiná pracoviště, která poskytují tutéž péči za výrazně nižší ceny,“ řekl iDNES.cz mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

VZP si podle něj téměř nedokáže představit, že by za stávajících podmínek pacienta na ozařování protony do Prahy pozvala. „Muselo by jít o naprosto ojedinělý případ, kdy by pro léčbu v Praze hovořily jednoznačně zcela výjimečné medicínské důvody,“ uvedl Tichý.

Léčba v pražském protonovém centru (PTC) by podle něj připadala v úvahu u pacientů, kteří zároveň potřebují další specializovanou léčbu v některém z pražských zdravotnických zařízení.

„Ve chvíli, kdy budeme mít pacienta, u kterého medicínské důvody nebudou vylučovat jeho poslání někam jinam než do Prahy, budeme jednoznačně upřednostňovat jiná pracoviště,“ dodal mluvčí VZP.

Pojišťovna spolupráci s PTC omezuje kvůli ceně. Jedna ozařovací dávka, kterých pacient během terapie podstoupí i několik desítek, vyšla VZP donedávna na 20 tisíc korun. U posledních šesti pacientů si však Protonové centrum podle Tichého jednostranně naúčtovalo 40 tisíc korun za dávku.

„Cena za protonovou terapii u jednoho pacienta se tím pádem vyhoupla až na částku 1,5 milionu korun,“ vysvětlil iDNES.cz Tichý. To je podle něj více než dvojnásobek částky, která se za protonovou léčbu platí v Mnichově.

Léčba protony

Cena protonové terapie se pro každého pacienta určuje jednotlivě. Záleží na tom, kolik ozařovacích dávek (frakcí) terapii tvoří.

Podle německého serveru TZ vyjde léčba v Mnichově průměrně na 20 tisíc eur, tedy asi 550 tisíc korun. Stejnou cenu Mnichov podle ředitele VZP účtuje i českým pacientům.

Přesunem pacienta do Německa vznikají pojišťovně další náklady. Ty podle Zdeňka Kabátka dosahují zhruba výše 100 tisíc Kč.

I tak se ovšem podle něj vyplatí klienta do Mnichova poslat, u posledních pacientů si pražské Protonové centrum za léčbu účtovalo za až 1,5 milionu.

Centrum: VZP má vyšší ceny, protože s námi nemá smlouvu

PTC potvrdilo, že od 1. října letošního roku změnilo ceník. Tvrdí ale, že jen pro nesmluvní partnery. Tedy i VZP. Podle PTC mají nesmluvní partneři ceny vyšší než ti smluví.

„VZP měla již od roku 2006 garantovány nejlepší cenové podmínky, které však opakovaně odmítala. VZP ČR se tedy pouze svým vlastním rozhodnutím ocitla v pozici nesmluvního partnera. Přitom nic nebrání uzavření standardní smlouvy s PTC,“ tvrdí ředitelka strategie PTC Iva Taťounová.

Podle ní ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek na výzvy k jednání přestal reagovat. „Posílat pacienty do Mnichova je rozhodnutí VZP a ve svém důsledku je nákladnější a nepohodlnější pro pojišťovnu i pacienty,“ dodala Taťounová.

VZP už v minulosti opakovaně uvedla, že jednání není možné dokončit, protože PTC nechce přistoupit na nižší ceny ozařování.

VZP na léčení v Praze poslalo přes 30 pacientů

Protonovou léčbu dosud podstoupilo 53 klientů VZP, dvě třetiny z nich se léčily v Praze. Se soukromým centrem, které vzniklo za 3,5 miliardy korun v areálu Nemocnice Na Bulovce, pojišťovna nemá uzavřenou smlouvu, terapie se domlouvá individuálně pro každého pacienta. Fakturu za ozařování posledních šesti klientů VZP odmítla proplatit a požádala PTC o vysvětlení, proč cena náhle stoupla.

„My se samozřejmě budeme přít o cenu, budeme chtít cenu obvyklou v místě a čase, kde vycházíme z mnichovské léčby, to je věc právní a ekonomická, a klienty začneme posílat do Mnichova. Skutečně těžko bychom mohli zdůvodnit, že je posíláme na dražší pracoviště,“ uvedl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Někdejší nucený správce VZP uzavřel s Protonovým centrem v roce 2006 smlouvu o smlouvě budoucí. Po dobu 15 let zajišťovala centru každý rok 1600 pacientů za miliardu korun. Arbitři letos v červenci rozhodli, že je smlouva neplatná, čeká se ještě na vyjádření soudu. Podle Protonového centra však právě tato smlouva zajišťovala VZP slevu na ozařování, od podzimu účtuje plnou částku.

Podívejte se, jak vypadá léčba protony:

31. srpna 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue