Gól slaví hráči Vancouveru Radim Vrbata a Henrik Sedin, Matt Hendricks z...

Gól slaví hráči Vancouveru Radim Vrbata a Henrik Sedin, Matt Hendricks z Edmontonu je zakaboněný. | foto: AP

Vrbata se blýskl dvěma góly, bodová série Voráčka naopak skončila

• 15
Hokejový útočník Radim Vrbata dvakrát skóroval v kanadském derby na ledě Edmontonu, odkud si jeho Vancouver odvezl těsnou výhru 5:4. Naopak po desetizápasové bodové sérii vyšel teprve podruhé v sezoně naprázdno Jakub Voráček, jehož Philadelphia padla 0:2 v domácím prostředí Rangers.

Vrbata vstoupil do sezony nově v dresu Vancouveru jako uragán. Ve formaci s bratry Sedinovými během deseti říjnových zápasů vyprodukoval jedenáct bodů za pět branek a šest asistencí.

1. Jakub Voráček (PHI), 17z. - 26b. (7+19)
2. Radim Vrbata (VAN), 17z. - 15b. (8+7)
3. Tomáš Plekanec (MTL), 20z. - 15b. (7+8)
4. Jiří Hudler (CGY), 19z. - 15b. (6+9)
5. Ondřej Palát (TBL), 20z. - 15b. (5+10)
6. Jaromír Jágr (NJD), 19z. - 12b. (3+9)
7. Martin Hanzal (ARI), 15z. - 11b. (5+6)
8. Jiří Tlustý (CAR), 18z. - 10b. (8+2)
9. David Krejčí (BOS), 11z. - 10b. (3+7)
10. Patrik Eliáš (NJD), 19z. - 10b. (2+8)

V listopadu se však mimo jiné i vinou zdravotních potíží jeho produktivita mírně zpomalila (z úvodních šesti duelů daného měsíce vyprodukoval jen dva body 1+1). Návrat k říjnovému tempu by ale mohl předznamenat středeční duel na ledě Edmontonu, kde Vancouver i díky dvěma zásahům českého útočníka zvítězil 5:4.

Oba celky se letos utkaly už počtvrté a ve všech případech nakonec slavili Canucks. Výhry 5:4SN, 2:0, 3:2 a naposledy 5:4 Vrbata podpořil v součtu bilancí (4+2). Ve středu se proti svému oblíbenému soupeři poprvé prosadil v 23. minutě, kdy za početní převahy po vyhraném buly v útočném pásmu bombou příklepem nedal brankáři Benu Scrivensovi šanci - 2:0 pro Vancouver.

I druhý zásah Vrbaty se zrodil v přesilové hře. Běžela 38. minuta a český reprezentant pro změnu zakončením švihem z levého kruhu pro vhazování trefil přesně horní roh edmontonské branky - 4:3 pro Vancouver. Za své střelecké představení byl Vrbata vyhlášen druhou hvězdou zápasu, přednost dostal pouze autor tří asistencí Daniel Sedin. Rozdílovou branku duelu vstřelil v 52. minutě Yannick Weber poté, co Oilers dokázali v 47. minutě vyrovnat na 4:4 zásluhou obránce Andrew Ference.

Po dlouhých deseti zápasech vyšel bodově naprázdno útočník Jakub Voráček, jehož Philadelphia padla 0:2 na ledě Rangers. Český útočník se součtem 26 bodů (7+19) i nadále figuruje na druhé příčce ligové produktivity za rovněž 26 bodovým (8+18) lídrem Sidney Crosbym z Pittsburghu, jenž nastřílel o jednu branku více než český reprezentant.

Z dosavadních sedmnácti odehraných partií Voráček nebodoval jen ve dvou případech. Poprvé 21. října u prohry 0:4 na ledě Chicaga a podruhé vyšli Flyers střelecky naprázdno ve středu v Madison Square Garden. Utkání bylo prvním měřením sil obou celků od rozhodujícího sedmého zápasu 1. kola minulého play-off, ve kterém to Rangers nakonec dotáhli až do finále.

O tom, že i v první odvetě v letošní základní části byli úspěšnější Blueshirts, rozhodly trefy obránce Kevina Kleina a kanonýra Ricka Nashe (s 13 zásahy je po 14gólovém Tyleru Seguinovi z Dallasu průběžně druhým nejlepším střelcem). Hlavní hvězdou byl ovšem gólman Cam Talbot, jenž dostal přednost před odpočívajícím Henrikem Lundqvistem. Náhradník New Yorku se za šanci odvděčil 31 zákroky a uhájil své první čisté konto sezony, celkově čtvrté kariéry v NHL.

Philadelphii k lepšímu výsledku nepomohla ani rychlá rekonvalescence kapitána Clauda Girouxe, jenž se za pomoci lékařů dostal ze zranění a překvapivě nastoupil. Jeho čtyři střelecké pokusy, stejně jako pět ran Voráčka, však skončily na výstroji pozorného Talbota. Flyers tak padli už potřetí v řadě.

NY Rangers - Philadelphia 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
6. Klein, 28. Nash. Střely na branku: 34:31. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Talbot, 2. Nash (oba NY Rangers), 3. Mason (Philadelphia).

Edmonton - Vancouver 4:5 (0:1, 3:3, 1:1)
25. Pinizzotto, 32. Purcell, 32. Gordon, 47. Ference - 23. a 38. Vrbata, 16. Hansen, 30. Higgins, 52. Y. Weber. Střely na branku: 32:31. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. D. Sedin, 2. Vrbata (oba Vancouver),3. Pinizzotto (Edmonton).