Předseda Sněmovny Jan Hamáček a premiér Bohuslav Sobotka ve Washingtonu (18....

Předseda Sněmovny Jan Hamáček a premiér Bohuslav Sobotka ve Washingtonu (18. listopadu 2014) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Respektujte politiku vlády, opřel se Sobotka do Zaorálkova náměstka

  • 392
Všichni zaměstnanci vlády musí respektovat její politiku v oblasti lidských práv. Tento jasný vzkaz vyslal ve středu z Washingtonu premiér Bohuslav Sobotka. Reagoval tím na květnový výrok prvního náměstka Ministerstva zahraničí Petra Druláka, který označil havlovské pojetí zahraniční politiky za chybné a škodlivé.

Drulák to řekl v květnovém rozhovoru pro Lidové noviny. Uvedl v něm, že „si vůbec nemyslí, že by s havlovským pojetím lidských práv bylo spojeno nějaké významné renomé České republiky“. „Já považuji dosavadní politiku za chybnou,“ dodal v rozhovoru první náměstek ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

Právě Havlův odkaz i jeho důraz na prosazování lidských práv jsou přitom jedním z hlavních akcentů Sobotkovy návštěvy v USA, která ve středu vyvrcholila odhalením Havlovy busty v budově Kongresu (více čtěte zde).

„Především platí, že pan náměstek Drulák, stejně jako další zaměstnanci vlády, musí respektovat politiku vlády,“ řekl novinářům Sobotka. „Stejně pečlivě, jako jste poslouchali vy naše projevy, tak já věřím, že stejně pečlivě je poslouchali i vysocí státní úředníci,“ poznamenal se zřejmým odkazem na Druláka šéf Sněmovny Jan Hamáček, který je na návštěvě USA společně s premiérem.

Náměstkovo odvolání nyní Sobotka nepožaduje. Na jeho narážku zareagoval v Praze ministr Zaorálek. „Nelze než souhlasit s vyjádřením pana premiéra. Všichni úředníci ministerstva zahraničí respektují a budou respektovat zahraniční politiku vlády,“ vzkázal Zaorálek přes svoji mluvčí.  Drulák prostřednictvím svého sekretariátu sdělil, že „souhlasí s premiérem, jelikož úředníci musí plnit vůli vlády“.

Za nápad umístit Havlovu bustu v centru americké demokracie poděkoval Sobotka českým krajanům, kteří s ním přišli. Její odhalení pak po setkání se šéfem Sněmovny reprezentantů Johnem Boehnerem a šéfkou demokratů v dolní kongresové komoře Nancy Pelosiovou označil za velkou čest pro celou Českou republiku.

„Pro mě osobně to byl velmi silný zážitek, ta slavnost byla skutečně krásná,“ poznamenal premiér. Slova vlivného senátora Johna McCaina, který kritizoval výroky prezidenta Miloše Zemana ve vztahu k Rusku, příliš komentovat nechtěl (výroky McCaina si přečtěte zde).

Odhalení busty Václava Havla v USA (19. listopadu 2014):

Premiér v Texasu navštíví krajany i uctí památku Kennedyho

Sobotka ve čtvrtek v americkém Dallasu vzpomene památky bývalého prezidenta Spojených států Johna Fitzgeralda Kennedyho, který byl v tomto texaském městě zastřelen.

Šerif Sobotka

Život na Divokém západě je pořád plný rizik. Například Bohuslav Sobotka tam sice přijel jako český premiér, ale najednou zjistil, že je zástupcem šerifa v okresu McLennan uprostřed Texasu. Sobotka dostal spolu se jmenováním opasek s přezkou, stejnou jako mají Texas Rangers, k tomu stetson, jaký nosí Chuck Norris, a ostruhy. Jmenování pomocníkem šerifa bylo sice jen čestné, ale i s hvězdou mu ho předal slavný US marshall Parnell McNamara.

(vod)

Premiér odpoledne místního času položí kytici k památnému místu Grassy Knoll, kde se 22. listopadu 1963 odehrál atentát na prezidenta Kennedyho. Navštíví také muzeum v budově, z níž atentátník Lee Harvey Oswald amerického prezidenta zastřelil.

V poslední den své čtyřdenní návštěvy USA český premiér spolu s texaským guvernérem Rickem Perrym slavnostně zahájil stavbu nové tělocvičny Sokola v texaském Westu. Starou sportovní halu zničil loňský výbuch zdejší továrny na hnojiva, při němž v obci s řadou původem českých rodin zahynulo 15 lidí.

„Velmi bych si přál, aby tato nová sokolovna symbolizovala sounáležitost a ochotu pomoci v době nouze,“ poznamenal Sobotka na slavnostním shromáždění, kterého se zúčastnily asi dvě stovky lidí, řada v českých krojích nebo v tričkách se znakem Sokola a nápisem „Byli jsme a budeme“.

„Děsivý výbuch 17. dubna 2013, při němž zemřelo 15 mladých lidí tady ve Westu, mnou hluboce otřásl a vyvolal v České republice hlubokou vlnu solidarity,“ uvedl také Sobotka. Připomněl, že česká vláda tehdy jen týden po tragédii rozhodla o podpoře ve výši čtyř milionů korun na výstavbu nové sokolovny.

Perry zase vyzdvihl statečnost a silný duch místní komunity, které lidem pomohly jít dál i po neštěstí. „Komunita je to, co nám pomáhá překonat tragédie. Je to sdílená bolest, v níž nacházíme útěchu a sílu,“ zdůraznil.

„Nevím, zda byste v Americe našel místo, kde byste se mohl cítit více doma,“ řekl pak guvernér Sobotkovi v narážce na vysoký počet potomků českých přistěhovalců, který dodnes ve Westu žije.

Někteří z nich, odění v krojích, Sobotkovi za zpěvu českých písní předvedli tradiční tance. Poté už Sobotka s Perrym provedli první symbolický výkop stavby. Nová sokolovna by měla stát na jaře příštího roku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue