Také v Brně přišli lidé prezidentovi Milošovi Zemanovi vystavit červenou kartu.

Také v Brně přišli lidé prezidentovi Milošovi Zemanovi vystavit červenou kartu. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

V Brně dostal Zeman červenou za vystupování v zahraničí i domácí fauly

  • 118
V Brně se dopoledne sešlo na Malinovského náměstí kolem pěti stovek lidí, kteří symbolicky pozvedli červené karty vůči faulům prezidenta Miloše Zemana. Organizátoři kritizovali jeho vystupování v zahraničí, ale také to, že nesjednocuje, nýbrž rozděluje. Odpoledne se se studenty střetl průvod DSSS.

“Zásadně nesouhlasím s vystupováním a chováním současného prezidenta, za to jsme v listopadu před dvaceti pěti lety klíči necinkali,“ okomentoval rozhořčený pracující důchodce Josef Ilek.

Organizátoři uvedli hlavní tři projevy vystupování prezidenta, se kterým se nemohou smířit. Brňané reagovali vždy hlasitým vypískáním nebo souhlasným potleskem.

“Nelíbí se nám pochybné jednání v oblasti domácí politiky, ať už vůči ČSSD, nebo při jmenování vlády, kdy nejednal se senátem a parlamentem. Faul. Nesouhlasíme s jeho vystupováním v zahraničí, kdy se paktuje s čínskými a ruskými pohlaváry a zapomíná na zásadní problém s tamními politickými vězni. Faul. A to nejdůležitější, co nám vadí, že náš stát nesjednocuje, ale naopak rozděluje,“ hlásila hlavní iniciátorka akce Šárka Václavíková.

Dav se poté odebral po Kobližné ulici za hlasitého pískání v záplavě červených karet na náměstí Svobody, kde všichni účastníci napsali na tyto karty vzkaz prezidentovi. „Prezident by měl být státník,“ stálo na jedné z nich. Organizátoři akce pak všechny karty sesbírali, zapečetili a poslali přímo na Pražský Hrad. „Je jich moc, musíme sehnat větší krabici,“ smála se Václavíková.

Organizátoři v Brně se inspirovali stejnou happeningovou akcí, která se konala ve stejný čas v Praze na Národní třídě. S průběhem a zájmem Brňanů byly iniciátorky spokojené, i když si nejsou jisti s účinkem akce. „Nevím, jestli si to pan prezident uvědomí, co mu chceme říct. Ale chtěli jsme touto akcí především upozornit na to, že je důležité vstát a říct svůj názor, což se podařilo. Sešlo se hodně lidí,“ uvedla organizátorka Michaela Suchardová.

Většina lidí tento protest považuje za důrazné upozornění a pokárání, aby se prezident Miloš Zeman zamyslel. „Ústava samozřejmě nedovoluje, abychom ho odvolali, ale je to takové naše napomenutí. Jeho působení na Hradě musí mít kulturu, nedělat věci bez rozvahy,“ okomentoval způsob protestu Ilek, který na svou červenou kartu napsal „Pane prezidente, držte se při zemi, nezapomínejte na minulost a poučte se z historie.“

Akce se zúčastnily i některé známé osobnosti, například herec Zdeněk Junák či nově zvolený senátor za lidovce Zdeněk Papoušek.

Studenti se střetli s průvodem DSSS

U Denisových sadů také došlo k roztržce mezi průvodem Dělnické mládeže a příznivci hnutí Listopadem to nekončí. Dopředu avizovaná manifestace proti neonacistickému průvodu se změnila v přímý střet obou skupin, které procházely těsně kolem sebe.

Zhruba dvacet stoupenců Dělnické strany sociální spravedlnosti se dostalo mezi účastníky druhé skupiny a došlo k potyčce. Tu ale rychle ukončili přítomní policejní těžkooděnci, kteří je rozehnali a několik mužů odvedli. Obě skupiny se poté rozešli.

Stoupenci studentského shromáždění se následně vydali na náměstí Svobody. „Můžeme mít radost, protože se nám podařilo neonacisty z Brna vyhnat. A takhle to dopadne pokaždé, když přijdou,“ řekl zde jeden z organizátorů akce. Vzápětí vyzval své následovníky, aby se rozešli a aby nadále pokračovali v angažovanosti udržující demokracii.

V Praze dal dav Zemanovi červenou kartu na Národní třídě: