NÁRODNÍ TŘÍDA, 17.11. Nenásilnou demonstraci asi deseti tisíců studentů surově rozehnali příslušníci Pohotovostního pluku veřejné bezpečnosti a Odboru zvláštního určení (takzvaných červených baretů). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz a archiv ČTK

Zásah na Národní byl mimořádně brutální, oponuje Zemanovi Sobotka

  • 956
Policejní zásah proti demonstrantům na Národní třídě v listopadu 1989 byl masakr a neměl by se bagatelizovat, řekl premiér Bohuslav Sobotka. Prezident Miloš Zeman přitom v sobotu uvedl, že nešlo o žádnou krvavou řež, ale jednu z „x“ demonstrací. Se Zemanovým názorem nesouhlasí ani další politici.

„Já jsem chodil na některé demonstrace proti režimu v roce 1989 i v roce 1988, ale na Národní třídě jsem nebyl. Z toho, co jsem viděl, z toho, co jsem slyšel od účastníků, ten zásah na Národní třídě byl mimořádně brutální. Já myslím, že se nedá bagatelizovat,“ řekl Bohuslav Sobotka v Otázkách Václava Moravce v České televizi.

„Byl to masakr, byl to mimořádně brutální zásah, který spočíval v tom, že se těm lidem, kteří na demonstraci byli, se znemožnilo odejít a ti lidé tam prostě na místě surově byli zbiti,“ dodal s tím, že se to nedá zpochybňovat.

OBRAZEM: Místa revoluce po 25 letech

Právě to však v sobotu udělal prezident Miloš Zeman v rozpravě s Václavem Klausem. „Přátelé, nebyla to žádná krvavá řež, nebyl to žádný nestandardní masakr, byla to jedna z ‚x‘ demonstrací,“ dodal a upozornil, že na demonstraci byl. Skutečnou revoluci podle něj nastartovala až nepravdivá zpráva o smrti studenta Šmída. (více o výrocích prezidenta zde

Proti zpochybňování tvrdosti zásahu policie na Národní třídě se postavili rovněž hosté Partie na televizi Prima. Europoslanec a místopředseda ODS Jan Zahradil, který se demonstrace účastnil, uvedl, že studenti byli 17. listopadu 1989 zmláceni do té doby nevídaným způsobem. Brutální zásah policie není možné relativizovat. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše byl zákrok proti demonstraci tvrdý a zbytečný a lidi tehdy právem naštval.

Výroky prezidenta rozzlobily i tehdejší revoluční vůdce. „Zeman se vydal cestou provokace. Libuje si v šokantních výrocích, kterými chce změnit trendy. Ze strany pana prezidenta se jedná jen o snahu bagatelizovat, podobně, jako to dělá například Miloš Jakeš,“ řekl iDNES.cz například Michael Kocáb. (více o reakci studentských vůdců zde)

Uniformy, ve kterých esenbáci zasahovali na Národní třídě proti studentům:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue