Na Karvinsku se otřásl důl, zával v podzemí zabil tři horníky

  • 103
Tři horníci přišli o život při důlním otřesu v Dolu ČSA Karviná. Podzemí se zachvělo před polednem, v lokalitě zrovna pracovalo dvanáct lidí na rozšíření ražby. Devět horníků bylo zraněno, někteří těžce.

„V pátek v 11:44 hodin došlo při rozšiřování prorážky v lokalitě ČSA Závodu Důl Karviná k otřesu o síle 8,58 x 106 J s epicentrem zhruba 900 metrů pod zemí,“ uvedl mluvčí těžební společnosti OKD Marek Síbrt. V kritický okamžik pracovalo v postižené lokalitě dvanáct horníků, a to přibližně 450 metrů nad epicentrem.

Okamžitě byl povolán důlní a lékařský výjezd Hlavní báňské záchranné stanice. Bohužel báňští záchranáři našli v částečně zavalené chodbě tři mrtvé horníky. Devět jich bylo zraněno.

Jak vznikají důlní otřesy

Přečtěte si na Technet.cz

„Chtěl bych jménem svým i všech zaměstnanců dolu vyjádřit naši soustrast rodině i blízkým zesnulých kolegů,“ uvedl ředitel Závodu Důl Karviná Kamil Kempný.

OKD informuje blízké zemřelých pracovníků

Více než půl kilometru pod zemí zemřeli dva Češi a jeden Polák. „Nyní informujeme rodiny zemřelých pracovníků,“ vysvětlil mluvčí OKD Síbrt.

Otřes v Karviné zaznamenal seismograf v ostravské stanici. (14. listopadu 2014)

Příčiny mimořádné události vyšetřuje komise odborníků Obvodního báňského úřadu v Ostravě, vedení Závodu Důl Karviná, společnosti OKD a odborových organizací ve spolupráci s Policií ČR.

Záchranáři ošetřili devět lidí, někteří z nich byli těžce zranění. „Čtyři pacienty s lehčím zraněním jsme převezli do karvinské nemocnice, stejný počet vážněji zraněných na urgentní příjem ostravské fakultní nemocnice,“ řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Upřesnil, že jde o rozsáhlé pohmožděniny, zlomeniny končetin a těžší zranění hrudníku a pánve. Všichni by měli být mimo ohrožení života. Všechny zraněné převážely sanitky, vrtulníky nemohly kvůli mlze vzlétnout.

Otřesy byly citelné až v Ostravě

Práci báňských záchranářů ztěžovalo i to, že na postižené místo se museli přepravovat údajně několik stovek metrů. K otřesu totiž došlo v lokalitě už uzavřeného Dolu Doubrava. Horníci tedy sfárají na Dolu ČSA Karviná a poté se přemisťují na pracoviště v Doubravě.

Letošní neštěstí v dolech

17. února - Šedesátiletý zaměstnanec zemřel v areálu úpravny uhlí Dolu ČSM, našli ho mrtvého pod vrstvou uhlí v jednom z vagonů.

27. března - Dvaačtyřicetiletý horník zahynul při závalu v Dole Karviná.

5. dubna - Na povrchovém pracovišti Dolu Darkov zemřel jednačtyřicetiletý zaměstnanec při výměně lana důlního zařízení.

17. května - V hlubinném dole Centrum na Mostecku byl v noci při závalu usmrcen šestačtyřicetiletý horník.

21. května - V podzemí Dolu Karviná v Orlové zahynul šestačtyřicetiletý horník. Při manipulaci s břemenem byl přitlačen k nakladači.

8. srpna 2014 - V podzemí Dolu ČSM zahynul šestačtyřicetiletý horník.

Zdroj: ČTK

Otřesy zaznamenali i lidé z okrajových částí Ostravy. „Zatřásl se s námi celý dům, hned jsem věděl, že se muselo něco stát,“ řekl muž, který pracuje na rozhraní Slezské Ostravy a Ostravy-Michálkovic.

Zřejmě nejsilnější následky pocítili lidé přímo v Karviné. „Byla jsem zrovna v kuchyni. Najednou se to začalo třást a já slyšela rámus. Říkala jsem si, co se to děje a co je to za rámus, než mi došlo, že to řinčí vedle v pokoji skleničky. Tak jsem tam běžela, myslela jsem, že se mi sypou z kredence. Pak to ustalo…,“ uvedla žena, která bydlí v Karviné-Mizerově.

Země se chvěla pět až deset sekund

Jan Zedník z pražského Geofyzikálního ústavu potvrdil, že na Richtrově stupnici měl otřes sílu 3,5 stupně.

„Taková velikost je výjimečná. Každý den bývají v dolech menší otřesy, těm se říká jevy indukované seismickou činností, ale jakmile jsou škody, nebo pocítí to lidé na povrchu, tak se tomu říká důlní otřes,“ vysvětlil odborník.

Uvedl, že na Karvinsku bylo od roku 2008 zaznamenáno čtrnáct otřesů se silou vyšší než tři stupně Richtrovy škály.

Geofyzikálnímu ústavu lidé prostřednictvím dotazníků na webu pár minut po události hlásili, že otřes cítili. Ozvali se lidé z Ostravy, Karviné či z Orlové, nejvzdáleněji z Ostravy-Jihu. „Popisovali, že ty otřesy trvaly pět až deset vteřin,“ řekl Zedník.

Horničtí údržbáři pracovali v propojce

Horníci pracující na údržbě právě rozšiřovali prorážku. „Jde o kratší propojku mezi chodbami, obvykle dlouhou sto až dvě stě metrů. V tomto případě sloužila k uložení  výztuží,“ řekl mluvčí Státní báňské správy Bohuslav Machek, podle kterého patří Důl ČSA k těm rizikovějším. „Otřesy nelze předvídat. Při práci v horninovém masivu může k něčemu takovému dojít kdykoliv,“ konstatoval.

Vjezd do areálu Dolu ČSA v Karviné. (14. listopadu 2014)

K tragédii se už vyjádřili i moravskoslezský hejtman Miroslav Novák a jeho zástupce Josef Babka.

„Vedení kraje by chtělo vyjádřit hlubokou a upřímnou soustrast rodinám zemřelých horníků. Jejich smrt je o to bolestnější, že přišla nečekaně. Událost nám připomněla, že práce horníků je nesmírně náročná, na což společnost často zapomíná. Tito lidé vykonávají svou profesi ve ztížených podmínkách a riskují i své životy. Stejně tak náročná je i práce záchranářů, kteří dnes při zásahu na Karvinsku prokázali svou vysokou profesionalitu,“ uvedli.

, ,