VIDEO: Celníci zkoušejí mobilní laboratoř na rychlé testování paliv

  • 4
Pojízdnou laboratoř, která za pár minut odhalí pančované pohonné hmoty, testují celníci v Plzeňském kraji. Speciálně vybavenou dodávku jim zapůjčili kolegové z Maďarska, kteří také ukazují, jak zařízení funguje. Podobné laboratoře by mohli zanedlouho využívat i čeští celníci.

Laboratoř, která dokáže ve vzorcích benzinu či nafty z čerpací stanice odhalit přimíchané nezdaněné oleje, vyzkoušeli celníci ve středu v Nýřanech na Plzeňsku.

Čeští celníci tady odebrali vzorky benzinu a nafty ze stojanů čerpací stanice, která je jen kousek od dálnice D5. Některé poputují na klasický rozbor v zapečetěných lahvích, další vyhodnotila mobilní laboratoř okamžitě.

Maďarský celník přelil do sterilní ampule část jednoho ze vzorků. Přístroje pak odpočítávaly čas, z některých vykukovaly plastové injekční stříkačky. Na displejích se postupně objevovaly různé údaje o teplotě nebo tlaku. Na monitoru přenosného počítače se zobrazily křivky.

Právě z této řady hodnot dokáží experti poznat, zda palivo není lidově řečeno pančované. 

Zástupce generálního ředitele Generálního ředitelství cel David Chovanec řekl, že českým celníkům zřejmě budou podobně vybavená auta už zanedlouho pomáhat v boji proti podloudným míchačům paliv. V republice by měla být dvě.

„Jeden z nejčastějších způsobů páchání daňových úniků u paliv je takzvané míchání nezdaněných olejů s naftou. Rozdíl mezi nimi je těžce zjistitelný. Zatím to vypadá tak, že my odebereme vzorek paliva, odvezeme ho do laboratoří a za dva až tři dny známe výsledek. Jenže mezitím je nádrž na čerpací stanici dávno prodaná a motoristé už mají palivo v autech. Mobilní laboratoř, kdy první výsledek máme za pár minut, nám umožní okamžitou reakci, okamžité zajištění nádrže,“ vysvětlil Chovanec.

Hodnota dvou pojízdných laboratoří se pohybuje v řádech desítek milionů korun. Pokud by byly v ČR obě v plném provozu, dokáží podle hrubých odhadů ročně odhalit daňové úniky ve výši jedné až dvou miliard korun.