Novým ministrem dopravy bude Dan Ťok. Od roku 2008 je generálním ředitelem stavební společnosti Skanska. | foto: Viktor Chlad, MAFRA

O pověst Skansky se přel i s Bártou. V branži má Ťok renomé férového hráče

  • 248
Babišův kandidát na ministra dopravy Dan Ťok má pověst člověka, který ve stavební branži, pověstně nasáklé korupcí, hrál podle pravidel. Má za sebou bohaté zkušenosti z vedení průmyslových firem a téměř osm let ve stavebním obrovi Skanska. Jako ministr proto může čelit nařčení ze střetu zájmů.

„Skanska byla dlouhá léta součástí kartelu stavebních firem. Pan Ťok přišel a firmu změnil. Po jeho nástupu už není firmou, která byla součástí kartelu. Začala soutěžit na cenu, přestala platit pravděpodobně korupční peníze, kvůli tomu ale ztratila zakázky. V tom je velký přínos pana Ťoka. Nevím ale, zda má koncepci na změnu celého resortu, tedy i železnice,“ řekl iDNES.cz šéf holdingu Student Agency Radim Jančura.

Kromě plýtvání a korupce na železnici by se podle něj musel Ťok vypořádat i s otevíráním tratí konkurenci do roku 2019.

Daniel Ťok, vystudovaný inženýr Vysokého učení technického v Brně, měl mnoho profesních zastávek v top managementu průmyslových a energetických firem. Vedl například průmyslovou divizi KKCG miliardáře Karla Komárka nebo českou a slovenskou pobočku energetického koncernu Alstom.

Otřesy v dopravě

Ťok už od Andreje Babiše jednou dostal nabídku vést Ředitelství silnic a dálnic, ale odmítl ji. A v roce 2011 odmítl i vstup do politiky, ke které se občas vyjadřoval. Letos v únoru například kritizoval stav ministerstva dopravy. „Jsem tu šestým rokem, a kolik jsem zažil ředitelů ŘSD a ministrů dopravy, to je neuvěřitelné. Nehledě na to, že lidé, kteří odváděli dobrou práci, byli z ředitelství silnic vyhnáni. Nyní se tam dva manažeři vrátili, což je dobrá zpráva. Obávám se ale, že je tahle organizace personálně vyprahlá,“ řekl Lidovým novinám.

Ťok v minulosti vystoupil proti údajným machinacím kolem zadávání stavebních zakázek. „Skanska se rozhodla, že chce na tomto trhu změnit chování a jednat transparentně. A je za to připravena zaplatit nějakou cenu. Tou může být i fakt, že nám dočasně poklesnou zakázky, s těmito problémy se potýkáme,“ řekl v roce 2011 serveru Aktuálně.cz.

O dopravě něco ví, radují se odborníci

Podle Václava Matyáše ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví byl resort dopravy v posledních letech neprofesionálně řízen, změnu by proto uvítal. „Je to konečně člověk, který o tom opravdu něco ví. Prošel si stavebnictvím, vnímá problémy z pohledu investic, výstavby dopravní infrastruktury, vidí problémy čerpání peněz z EU a má na to,“ uvedl. Také podle něj má smysl pro fair play v soutěžích. „Je ale nebezpečím, že se bude skloňovat střet zájmů a jakékoliv vítězství Skansky v soutěžích bude zpochybňováno,“ dodal Matyáš, který se s Ťokem dobře zná. Dopravní situaci nazval marasmem a místo ministra radioaktivním křeslem. „Bojím se, že bude předmětem nekvalifikovaných útoků a neobjektivní kritiky,“ dodal.

„Ministerstvo dopravy a rovněž jeho investorské organizace potřebují především stabilitu, která mu dlouhodobě chybí. V rámci tohoto resortu se realizuje výstavba klíčové infrastruktury, jejíž příprava trvá v řádu několika let. Pozice ministra vyžaduje určité znalosti z přípravy a realizace výstavby, a pokud ji bude po dlouhé době zastávat člověk, který se v sektoru již řadu let pohybuje, navíc má zkušenosti z prostředí mezinárodní společnosti, resortu by to mohlo pomoci vyřešit některé problémy, které se nakumulovaly za období předchozích let,“ prohlásil ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek, který situaci v českém stavitelství dlouhodobě monitoruje.

Kvůli cedulím u dálnice se Skanska bránila u soudu.

Skanska patří mezi největší stavební firmy v ČR, loni však musela řešit vážné pochybení manažerů, kvůli kterým přišla řádově o stovky milionů korun. Kvůli mezerám v systému a nedostatečné kontrole se divizi betonových konstrukcí naoko zlepšovalo účetnictví tím, že se nadhodnocovaly zásoby.

Skanska patřila v uplynulých letech (i před Ťokovým příchodem) k významným dodavatelům dopravních staveb, s ministerstvem dopravy nebo jeho podřízenými organizacemi ale vedla i několik výrazných sporů. Například letos vydal rozhodčí soud verdikt, podle kterého Skanska musí vrátit desítky milionů korun, které získala nesprávným účtováním valorizací za práce na stavbě dálnice D47.

Do výrazného sporu se Ťokem vedená firma dostala v roce 2011 s tehdejším ministrem dopravy Vítem Bártou. Jeho úřad tehdy nechal u některých dálnic (například D11) postavit tabule, jež upozorňovaly na údajnou nekvalitní práci Skansky. Firma se bránila u soudu, který přikázal značení odstranit.

Kandidát na ministra dopravy Dan Ťok by chtěl resort stabilizovat:

,