Konec 1. světové války, jak ho zaznamenaly přístroje britské armády. Vlevo je...

Konec 1. světové války, jak ho zaznamenaly přístroje britské armády. Vlevo je vidět obrazová reprezentace zvukového záznamu během ostřelování, vpravo pak po utichnutí zbraní. | foto: Imperial War Museum

Když se děla odmlčela. Filmový pás zachytil ticho na konci první světové

  • 68
Britské válečné muzeum ukázalo ikonický záznam konce první světové války. Filmový pás s grafickým záznamem zvuku původně sloužil k odhalení pozic nepřátelských baterií, dnes dokládá, jak důsledně bylo příměří naplněno. Válka skončila 11. listopadu 1918 krátce po páté hodině ráno, děla na frontách utichla úderem 11. hodiny.

Neobvyklý záznam posledních minut na frontové linii objevila kurátorka Imperial War Museum v Londýně, upozornil server Newsweek.com. Posledních zhruba deset minut na frontě popsal i rotmistr Georg Bucher. „Těch deset minut se zdálo jako věčnost. Zvedl jsem hlavu a poslouchal. Spíše jsem vycítil než uslyšel, že střelba z děl pomalu utichá. Jako když přestává pršet,“ zavzpomínal Bucher.

První světová válka skončila. Ani snímky hrůz nezabránily druhé

„Rámus v našem sektoru byl menší a menší, až docela přestal. V dálce jsme stále slyšeli výbuchy,“ uvedl. Vojáci přesto zůstávali ve střehu a každý z nich vyčkával, zda nepřijde neočekávaný útok. „Velitel roty se svým obvyklým úsměvem vydal rozkazy a přesvědčoval se, že má každý muž připravenou pušku nebo granáty. Zbývalo deset minut, které se vlekly, a my jsme stáli a doufali,“ popsal rotmistr.

„Náhle bylo velké ticho a my jsme strnule hleděli do mlhy nad zemí nikoho. Oči jsem měl doslova přilepené na svých hodinkách. Když nastala jedenáctá hodina, zvolal jsem kolem dokola: ‚Příměří!’,“ vylíčil rotmistr chvíle na samém konci bojů.

Unikátní snímek vznikl díky britskému poručíkovi Williamovi S. Tuckerovi, který stojí za vynálezem nízkofrekvenčních mikrofonů se schopností rozlišit zvuk střelby z děla a třesknutí, které vydává projektil při překonání rychlosti zvuku. S pomocí mikrofonů rozmístěných podél celé linie tak bylo možné určit polohu německých dělostřeleckých baterií. Přesné výpočty se prováděly také díky tomu, že se záznamy zvuku převáděly v podobě frekvencí na fotografický film.

První světová válka zasáhla mezi roky 1914 a 1918 Evropu, Afriku a Asii. Její roznětkou byl atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este. Rakousko-Uhersko odvetou vyhlásilo válku Srbsku, čímž vyvolalo řetězovou reakci vedoucí k celosvětovému konfliktu. Za celou dobu jeho trvání se jej zúčastnilo 32 zemí představujících asi 75 procent světové populace.

Na frontách bojovalo na 70 milionů vojáků, válka si vyžádala zhruba deset milionů obětí. Jako konec světové války je udáván právě 11. listopad 1918, kdy od 11 hodin zavládlo na světových frontách příměří.

Připomeňte si hlavní události první světové války:

21. června 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video