Gorbačov: Svět je na pokraji nové studené války. A může za to Západ

  • 1879
Západ a zejména Spojené státy se po roce 1989 snažily využít slabosti Ruska a dohnaly tak svět na pokraj další studené války. Prohlásil to bývalý sovětský prezident Michail Gobračov, který se v německé metropoli účastní oslav 25. výročí pádu Berlínské zdi.

Západ podle Gorbačova porušil sliby z roku 1989 a prohlásil se za vítěze studené války. Svého postavení pak využil při rozšiřování NATO, plánování americké protiraketové obrany ve střední Evropě, rozpadu Jugoslávie a válce v Iráku, Libyi a Sýrii.

„Události posledních měsíců jsou důsledkem krátkozraké politiky a ignorování zájmů partnerů,“ řekl Gorbačov s poukazem na krizi na Ukrajině. Strůjce perestrojky vyzval podle agentury AP Spojené státy a země EU, aby zrušily sankce proti Rusku.

Už před cestou do Německa bývalý sovětský prezident uvedl, že ukrajinská krize je pro Spojené státy vhodnou záminkou, aby kritizovaly Rusko, a podpořil politiku ruského prezidenta Vladimira Putina. 

„Jsem naprosto přesvědčený o tom, že Putin chrání ruské zájmy lépe než kdokoli jiný,“ prohlásil.

Ještě do minulého roku přitom Gorbačov Putina ostře kritizoval. Šéf Kremlu dokonce v reakci na jeho výroky prohlásil, že by mu měli vyříznout jazyk. Bývalý sovětský vůdce Putinovi vytýkal zejména zavádění zákonů, které omezují osobní svobodu. Putin se podle něj  obklopil zloději a zkorumpovanými úředníky (více čtěte zde).

Gorbačov otiskl ruce u Berlínské zdi

Gorbačov si v Berlíně také povšiml toho, jak se město za posledního půl století změnilo. „Poprvé jsem byl ve Východním Berlíně v roce 1966. Bylo to ponuré místo plné budov, které od války nikdo neopravil. Válka je dlouho za námi, ale dnes znovu sledujeme, jak se v Evropě zvyšuje napětí. Musíme zajistit, aby se nám situace nevymkla z rukou,“ řekl s odkazem na současnou ukrajinskou krizi.

Gorbačov v sobotu také znovu apeloval na zlepšení vztahů mezi Ruskem a Německem, ke kterému vyzval už v pátek na bývalém berlínském hraničním přechodu Checkpoint Charlie. „Vzpomeňme si, že bez německo-ruského partnerství nebude Evropa bezpečná,“ řekl. Na Checkopointu Charlie v sobotu také otiskl ruce do pamětní desky.

Merkelová vzpomínala na cestu ze sauny

„Lidskou touhu po svobodě není možné zastavit,“ řekla německá kancléřka Angela Merkelová na konferenci k 25. výročí pádu Berlínské zdi. Podle ní je však třeba odvaha nejen k boji za svobodu, ale i k tomu, aby si člověk mohl výdobytků svobody užívat.

Dokladem toho, že touhu po svobodě nejde zastavit, jsou podle Merkelové právě události z německé metropole 9. listopadu 1989. „Toto město psalo dějiny,“ řekla kancléřka s tím, že pád Berlínské zdi patří mezi nejvýznamnější okamžiky novodobé historie.

„Byl to zázrak, že se to všechno odehrálo nenásilně,“ řekla. Připomněla přitom, že v ulicích východního Berlína byli na podzim roku 1989 nejen ozbrojení policisté, ale také vojáci s těžkou technikou.

Merkelová v rozhovoru pro ARD také poprvé podrobně popsala, jak sama trávila před 25 lety 9. listopad. Tehdy pětatřicetiletá vědkyně prý byla ve východním Berlíně a vracela se domů ze sauny, když ji zaujalo velké množství lidí v ulicích. Společně s davem potom přešla na hraničním přechodu na Bornholmer Strasse do západní části Berlína, kde se objímala s neznámými lidmi a po pár hodinách se vrátila zpátky. „Byla to noc, na kterou nikdy nezapomenu,“ řekla kancléřka.

Merkelová se zúčastní i nedělních oficiálních oslav pádu Berlínské zdi. Před polednem by měla přednést projev v Památníku Berlínské zdi na Bernauer Strasse a následně tam otevřít novou stálou výstavu. Večer bude kancléřka přítomna otevření „světelné hranice“, tedy slavnostnímu vypuštění 8 tisíc balónů, které od pátku stojí v místech, kudy centrem města zeď vedla.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue