KANONÝR V AKCI. Sparťanský kapitán David Lafata posílá míč do brány Slovanu

KANONÝR V AKCI. Sparťanský kapitán David Lafata posílá míč do brány Slovanu Bratislava. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Sparta - Slovan Bratislava 4:0, pohárová bitva měla exhibiční nádech

• 241
Úkol splněn. Sparťanští fotbalisté v Evropské lize s přehledem porazili Slovan Bratislava i podruhé, tentokrát ještě výrazněji 4:0 a po čtyřech kolech vedou základní skupinu I o skóre před Neapolí. Právě s italským týmem se utkají doma za tři týdny a už si mohou zajistit postup do jarní vyřazovací fáze.

Pro sparťanské postupové naděje to bylo povinné vítězství, Slovan je v této skupině otloukánkem, ještě nezískal bod a má skóre 0:14.

„Produktivita byla výrazně lepší než v minulém zápase s Plzní,“ těšilo sparťanského kouče Vítězslava Lavičku. „Slovan začal dobře v obraně a těžko jsme se tam dostávali, ale byli jsme trpěliví a využili jsme svou převahu. Soupeře to stálo hodně sil, což se ve druhé půli projevilo. Chtěli jsme zvítězit a aby vyhrála i Neapol, což se splnilo.“

Na Letné před čtrnácti tisíci diváky kladl Slovan odpor první půlhodinu, než poprvé inkasoval. Po rozpačitém úvodu sparťané vzápětí přidali druhý gól a zápas zcela ovládli. Dva góly dal Lafata, po jednom Krejčí s Costou.

První gól nepadl po vypracované akci, spíš náhodně, ale byl důležitý pro sebevědomí a klid. Při druhém soupeř dělal komparz u nádherné akce po rozehraném rohu. Třetí byl zase po standardce a čtvrtý dával Lafata po přihrávce do prázdné brány.

V úvodu bylo přesto až příliš bylo znát, že po víkendové porážce v Plzni nejsou domácí v pohodě. Sestava beze změn, opatrná hra, nervozita, zdlouhavá rozehrávka. Mokrý trávník po vytrvalém dešti stěžoval kontrolu míče.

4.Slovan Bratislava40040:140

Výraznou příležitost si sparťané vypracovali až v 21. minutě, kdy Konaté po pasu Matějovského postupoval sám na bránu, ale se zakončením tak dlouho váhal, až mu míč vracející se obránce ukopl.

Hosté nechali soupeře hrát, v držení míče se s ním měřit nemohli, ale o to byli nepříjemnější v ojedinělých protiútocích. Brzy poznali, že v defenzívě nejsou sparťané pevní, ale využít toho nedokázali.

Trenér Jozef Chovanec byl často u hřiště, tým burcoval. I on vycítil, že jeho bývalý klub je zranitelný. Ale všechny pochyby vyřešil první gól v 29. minutě. Vácha napřáhl ze střední vzdálenosti, zblokovanou ránu si za beky zpracoval Lafata, ač faulován penaltový zákrok ustál a překonal Perniše.

„Protihráč mě držel, ale byl jsem před ním a věřil jsem, že to tam dotlačím, proto jsem to ustál,“ popisoval Lafata, pro nějž to byl dvanáctý gól v letošním pohárovém ročníku. Úchvatná bilance.

Sparta ožila, probralo se zamlklé publikum a na bránu Slovanu se valily útoky. Krátce po Lafatově trefě skóroval Krejčí po signálu z rohu.

Dočkal rozehrál na Konatého, který mu míč z první vrátil. Dočkal dal dozadu na Matějovského, od nějž následovala kolmice do vápna na Krejčího. Ten pálil z levé strany podél gólmana. Celá akce trvala pár vteřin.

V poločase mohl zápas skončit. Slovan nevypadal, že by měl na zvrat. I když poslal do hry čerstvého útočníka, pak ještě dalšího, kdysi obávaného kanonýra Vitteka. Ale nedostal se ani na dostřel, natož k ohrožení brány.

Sparťané měli hru pevně v rukách, soupeři nepůjčovali míč, čímž ho deptali. Když v 74. minutě po dalším rohu dostali hosté třetí gól, cestou k rozehrání na polovinu hřiště šli s hlavami dole. Střelec Costa v rohu s africkým parťákem Konatém slavili tanečkem. Když inkasovali čtvrtý, už si přáli, aby byl konec. Chvílemi souboj dvou bývalých rivalů z dob federace sklouzl ke sparťanské exhibici.

„Dostali jsme velmi laciné branky a to byla jedna z věcí, která nás položila,“ podotkl Chovanec. „V naší situaci nás každý takový gól sráží, Spartě to navíc dodalo sebevědomí. Bylo to podobné jako v prvním utkání. Jsme bohužel v těžké situaci a musíme se z ní sami dostat.“