Miliardář Richard Branson na archivním snímku

Miliardář Richard Branson na archivním snímku | foto: Reuters

Ztroskotání dobře zná. Miliardář Branson se však pokaždé otřepal

  • 16
Jeho učitel mu kdysi prorokoval: skončíš ve vězení, nebo se staneš milionářem. Netrefil se přesně ani v jednom. Přesto se nemýlil. Richard Branson je totiž miliardářem. A opět se o něm hodně mluví. Jeho vesmírná loď SpaceShipTwo se při zkušebním letu zřítila do Mohavské pouště.

Tragédie, při níž zahynul pilot a druhý se těžce zranil, zkomplikovala jeho sen o komerčních letech k orbitě. Z předběžného vyšetřování vyplývá, že se předčasně spustila funkce pro sestupný manévr. Odborníci ihned začali dumat nad tím, na jak dlouho nehoda Bransonovy lety do vesmíru odloží. A kolik turistů odradí.

Nehoda vesmírné lodi

Čtyřiašedesátiletý šéf impéria Virgin Group prohlásil: „Vesmír je tvrdý, ale stojí za to. Vytrváme a společně se posuneme dopředu.“

Od muže se známým ležérním účesem asi nikdo ani jiná slova nečekal. Britský dobrodruh už zažil řadu ztroskotání, neodradila ho však od dalších pokusů o překonání různých hranic lidské rasy.

Jeho matka Eve kdysi prozradila, že ho už v pěti letech zavedla na jakýsi kopec a nechala ho tam, aby sám našel cestu domů. Prý tak probudila jeho nezávislého ducha.

A tím také Branson proslul asi nejvíce. Do podnikání se vrhl už v době, kdy většina lidí sedí ve škole a bifluje poučky. V šestnácti letech nechal studií, jež mu stejně nikdy moc nešla, a založil časopis. O čtyři roky později se pustil do podnikání na hudebním poli, kde vznikl i název jeho pozdějšího impéria Virgin. Výraz pro pannu či panice symbolizoval malé zkušenosti Bransona i jeho lidí v podnikání.

Hodně nápadů. Některé úspěšné, jiné končily nevalně

Navzdory tomu firma prosperovala. „Raketový start“ ovšem přinesla v 70. letech nahrávací společnost Virgin Records, jež si udělala jméno na albu Mike Oldfielda Tubular Bells a nebála se vydávat ani tehdy kontroverzní skupiny jako Sex Pistols.

Peníze se hrnuly a Branson se pouštěl do dalších oborů. Založil aerolinky, mobilní společnost, rádio, hotely, po britských kolejích se rozjely jeho vlaky. I když některé nápady končily nevalně, třeba pokus o koupi britské národní loterie.

A aby v 90. letech udržel aerolinky nad vodou, musel prodat nahrávací společnost, která byla na počátku jeho úspěchu. Údajně pak na ulici v centru Londýna plakal.

Nevyhnul se ani různým kontroverzím. Třeba loni vyvolal kritiku, že chce ušetřit na daních, když přesídlil na svůj soukromý ostrov na Britských Panenských ostrovech. On sám nad tím mával rukou a tvrdil, že na daních šetřit nemusí.

Po celou dobu se zároveň pouštěl do různých eskapád. Třeba v roce 1985 chtěl překonat světový rekord v nejrychlejší plavbě přes Atlantik na člunu, plavidlo se však brzy potopilo. Rekord pokořil až rok poté. Později s ním spadl při podobném pokusu horkovzdušný balon, zachránil se skokem do moře. A tak by šlo pokračovat...

Jeho majetek se dnes odhaduje na pět miliard dolarů. Vlastní na 200 firem, z nichž jednou je i Virgin Galactic, jež si klade za cíl ony komerční lety do vesmíru. A upřímně, při pročítání jeho životopisu se do mysli vkrádá myšlenka, že pokud se někdo z tragédie dovede otřepat, je to právě Richard Branson.

Podívejte se, jak se SpaceShip Two dostává do vesmíru: