VIDEO: Účinný fukar na trávu? Benzinový, nebo elektrický do zásuvky

  • 23
Po rozpačité zkušenosti s akumulátorovými fukary listí jsme rozhodli vyzkoušet na vlastní kůži, jak se pracuje s výkonnými síťovými a benzinovými fukary. Přitom výkonné elektrické provedení je možné koupit za cenu slaboučkého akumulátorového.

Zadání je jednoduché. Vybrat fukar, který bude skutečně foukat a při úklidu pomůže. Akumulátorové stroje foukaly rychlostí kolem 200 km/h a ukázalo se, že je to v praxi nedostatečná hodnota. Sáhli jsme proto po výkonném fukaru/vysavači Toro, u kterého výrobce udává až rychlost 380 km/h.

Podívejte se na video, co s listím dokáže. U těchto silných modelů je vhodné vybírat model s regulací výkonu. Jinak by se vám mohlo stát, že se hromady listí nedočkáte, protože si silným proudem rozfoukáte pracně nashromážděný odpad.

Ceny se liší od výrobce k výrobci a hlavně model od modelu. Nejlevnější fukary se solidním výkonem koupíte už za 1 500 korun. Zkoumejte konstrukci turbíny, většina levných typů má plastové lopatky. Při foukání je to jedno, ale při sbírání listí vám může posbírat i žaludy a kamínky. A pak by mohlo dojít k ulomení některé z lopatek.

Všimněte si konstrukce elektrických vysavačů. Část z nich používá dvojitou trubici, stále nasazenou na motoru. Úzkou trubicí vzduch fouká, silnou se vysává. Při práci nemusíte nic přehazovat, jen přepnete, zda potřebujete foukat, či vysávat. Nevýhodou je určitá neohrabanost práce s fukarem.

Tenhle problém odstraňuje systém, který elektrické fukary převzaly od benzinových. V základní verzi stroj fouká. Když se potřebuje vysávat, připevníte jednoduše na výfukový otvor pytel na sbírání listí a na nasávací širokou trubici. Počítá se s tím, že během práce budete hlavně foukat a až na závěr hromady „schroustáte“ tím, že přehodíte náčiníčko a hromadu uklidíte.

Jak se plynule dostáváte k vyšší cenové hladině pokročilých vysavačů, dosahujete už i na benzinové stroje. Byli jsme příjemně překvapeni, že benzinový fukar není jen pro atlety, benzinový stroj vážil jen 4,5 kg. Je to zátěž, asi jako když pracujete s kropicí konví.

Pro pohon malé turbínky stačí objem kolem 25 ccm, takže se používá malý lehký motůrek. Hobby stroje mívají do pěti kilogramů váhy. Rychlost foukání se pohybuje něco pod 300 km/h a posuďte sami, že svou práci udělá.

Od hobby mašinky ovšem nemůžete čekat výkony, se kterými pracují lidé v komunálních službách, kteří čistí ulice i příkopy od listí každý podzim. Ceny za profesionální výkonné stroje se pohybují od 15 tisíc korun výš. U amatérských foukačů se ceny pohybují od tří do pěti tisíc korun.

Porovnejte si výkon síťových a benzinových strojů s videem, kde jsme ukazovali, jak se fouká s akumulátorovým.

24. října 2014