Rodiny pasažérů letu MH370 v úterý 8.dubna nad ránem v Pekingu u hotelu Lido...

Rodiny pasažérů letu MH370 v úterý 8.dubna nad ránem v Pekingu u hotelu Lido zapálily 239 svíček. Jejich blízcí zmizeli přesně před měsícem. | foto: Reuters

Školáci žalují Malaysia Airlines. Od března nevědí, proč jim zmizel otec

  • 21
Vrchní soud v Kuala Lumpur řeší první žalobu na aerolinky, jejichž let MH370 se v březnu odmlčel nad Jihočínským mořem. Na nedbalost letecké společnosti i státních úřadů si stěžují dva malí bratři. Ani osm měsíců poté, co Boeing 777 zmizel z radarů, jim nikdo neřekl, co se vlastně stalo.

Třináctiletý Jee Kinson a jeho o dva roky mladší bratr Kinland se na začátku března stejně jako zbytek světa dozvěděli, že na trase z Kuala Lumpur do Pekingu zmizelo letadlo. Tragédie a nejistota tehdy spolu s nimi zasáhla celou Malajsii, na veřejnosti se prakticky o ničem jiném nemluvilo. Tou dobou však chlapci neměli tušení, jak hluboce se březnová tragédie týká právě jejich rodiny.

Let MH370

Boeing 777-200 společnosti Malaysia Airlines. Právě tento stroj se na začátku...

Boeing 777-200 letecké společnosti Malaysia Airlines zmizel 8. března 2014 nad Jihočínským mořem. Mířil z Kuala Lumpur do Pekingu, pravděpodobně se však otočil a zamířil nad Indický oceán.

Na palubě bylo 239 lidí, většina z nich pocházela z Číny. Po letadle od jara neúspěšně pátrá mezinárodní tým pod vedením australské vlády. Do prohledávání oceánského dna se zapojily i soukromé firmy.

Vše o ztraceném letu MH370 se dočtete zde.

Na palubě Boeingu 777 malajsijských aerolinií cestoval jejich otec Jee Jing Hang. Jedenačtyřicetiletý programátor, který ve městě Seremban řídil vlastní firmu a každý měsíc své rodině vydělal v přepočtu 115 tisíc korun. „Děti zůstávají u jeho exmanželky a dodnes nevědí, co se otci stalo. Nechceme je rozrušit,“ líčil ještě na konci března, tři týdny po zmizení letadla, místnímu deníku The Sun Daily jejich strýc Andrew.

Dnes už Kinson a Kinland vědí, že jejich otec v letadle cestoval. Ale to je prakticky všechno, co se od úřadů dozvěděli. Premiér Najib Razak na sklonku března oznámil, že se stroj podle všeho zřítil do oceánu a nikdo nepřežil. Dodnes se však nenašly trosky letadla, pátrači neustále bezradně křižují Indický oceán a příliš se neposunulo ani vyšetřování příčin nehody. Spekuluje se o technické závadě, únosu, sebevražedných úmyslech kapitána, ale třeba i o tom, že letadlo sestřelila armáda.

Školákům už došla trpělivost. Jejich žaloba míří na leteckou společnost Malaysia Airlines, úřad civilního letectví, ministerstvo vnitřních záležitostí a malajsijské královské letectvo. Všechny zmíněné úřady chlapci viní z nedbalosti. Státní aerolinky navíc ještě z porušení smlouvy, neboť nedokázaly pasažérům zajistit bezpečný let. Samotná rodina podle deníku Malaysian Insider k soudu nechodí, zastupuje ji advokátní kancelář.

Letecká společnost bude platit, myslí si expert

„Čekali jsme osm měsíců. Po konzultacích s nejrůznějšími odborníky věříme, že máme dostatek důkazů a přesvědčivé argumenty. Je nepřípustné, aby v dnešní době plné vyspělých technologií zmizelo tak velké letadlo,“ řekl reportérům agentury AP rodinný právník Arunan Selvaraj.

Chlapci si v žalobě nestěžují na současnou snahu záchranných týmů. Zajímá je, co se stalo 8. března nad Jihočínským mořem a kdo je za zmizení letadla zodpovědný. Po letecké společnosti a úřadech žádají odškodnění za citovou újmu, bolest a ztrátu člověka, který živil jejich rodinu.

Rodina ani soud zatím nezveřejnily přesnou výši částky, kterou školáci požadují. Podle právníka Jeremyho Josepha, který se věnuje sporům v oblasti letectví, soudy obvykle pozůstalým po obětech leteckých katastrof přiznají 175 tisíc dolarů, v přepočtu necelé čtyři miliony korun. Tato částka vyplývá z Montrealské úmluvy o odpovědnosti leteckých dopravců. Aerolinky podle ní nemusejí platit odškodnění jedině tehdy, pokud samy prokážou, že nehodu nezpůsobila jejich nedbalost. Malaysia Airlines už na jaře část odškodnění pozůstalým zaplatily, a to 50 tisíc dolarů, tedy necelý milion korun.

Trosky zmizelého boeingu hledá v oceánu i ponorka bez posádky:

14. dubna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue