Separatističtí vůdci nemají ve volbách soupeře. Donbasu slibují blahobyt

  • 1497
Týden po parlamentních volbách na Ukrajině se hlasuje i v oblastech, kde proruští separatisté vyhlásili takzvanou Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku. Jejich dosavadní vůdci prakticky nemají soupeře a doufají, že s pomocí voleb upevní své postavení.

Volby mají především legitimizovat vedení separatistického regionu. „Naším úkolem je legitimizovat Doněckou lidovou republiku,“ řekl předseda volební komise Roman Ljagin. „Když jsme přišli o naši vlast - mám na mysli Sovětský svaz - bylo mi jedenáct let. Dnes napravujeme chyby z minulosti,“ citovala jej agentura Reuters.

Krize na Ukrajině

Favority jsou v obou oblastech nynější separatističtí lídři, Alexandr Zacharčenko v Doněcké lidové republice (DLR) a Ihor Plotnickyj v Luhanské lidové republice (LLR). Právo volit budou mít všichni obyvatelé povstaleckých zón starší 16 let. Rozhodnutí o snížení věkové hranice separatisté doprovodili zdůvodněním, že obyvatelé Donbasu rychleji dospívají. 

Příměří, na němž se separatisté s ukrajinskou vládou dohodli v září, je sice stále narušováno, ve srovnání se situací před jeho vyhlášením je však na východě Ukrajiny relativní klid. Téma voleb je tak především návrat k normálnímu životu. „Vybudujeme normální stát, dobrý a spravedlivý. Naši chlapci za to zemřeli, civilisté jsou za to dosud zabíjeni,“ řekl lídr DLR na jednom ze svých volebních meetingů.

Zacharčenko slibuje důchody vyšší než v Polsku

V Zacharčenkově kampani ovšem hraje velkou roli i nostalgie po sovětských časech a příslib lepšího života s podporou Ruska. Obyvatelé Donbasu se dočkají vyšších důchodů, než mají Poláci, slibuje premiér. Senioři by měli mít dost peněz na to, aby „alespoň jednou do roka vycestovali do Austrálie a na safari zastřelili tucet klokanů,“ nechal se slyšet.

V Doněcku budou proti současnému premiérovi kandidovat dva regionální politici, Jurij Sivokoněnko a Alexandr Kofman. O Zacharčenkově vítězství pochybuje málokdo, jeho protivníky totiž téměř nikdo nezná. V Doněcku visí podle AFP jen několik billboardů s premiérem v charakteristických maskáčích, popřípadě s holubičkami, dětmi a heslem „Volte život“. Ani jeho přímí soupeři, ani kandidáti v LLR zřejmě nesehnali peníze, nebo nepřikládají propagaci význam.

„Ve zdravotnictví i v naší zemi je tolik problémů, že by bylo naprosto bezohledné zabývat se sebepropagací, když před sebou máme tolik práce,“ řekla například agentuře TASS Larisa Ajrapeťanová, která kandiduje ve volbách v LLR. „Proto jednoduše nezbývá čas na klipy, plakáty nebo billboardy,“ uvedla současná ministryně zdravotnictví Luhanské lidové republiky.

Neznámí kandidáti

Volby pravděpodobně kromě Ruska nikdo neuzná, stejně jako nikdo neuznává separatistickou vládu. Dopředu to kromě Kyjeva ohlásily i Spojené státy, Německo a Francie. S tím ovšem separatisté počítají a rozhodně je to neodrazuje od toho, aby konsolidovali svou moc. Tento měsíc například ohlásili zřízení vlastní centrální banky a finančního úřadu, který bude v Donbasu vybírat daně.

I když se očekává relativně vysoká volební účast, zdaleka ne všichni jsou z budování nového státu nadšení. „Nemáme elektřinu ani vodu. Nemůžeme se dívat na televizi a sledovat zprávy. Co vám mám o volbách a těch kandidátech vykládat?“ řekl AFP osmašedesátiletý Nikolaj z Doněcku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video