DALI GÓL, ALE NEJÁSAJÍ. Sean Couturier, Michael Raffl a Jakub Voráček (zleva)...

DALI GÓL, ALE NEJÁSAJÍ. Sean Couturier, Michael Raffl a Jakub Voráček (zleva) měli prsty v gólu Philadelphie, kterým však jen snížili porážku týmu. | foto: AP

Voráček měl počtvrté dva body, New Jersey konečně uspělo v nájezdech

• 17
Hokejový útočník Philadelphie Jakub Voráček znova potvrdil svou skvělou formu v úvodu sezony NHL. Počtvrté za sebou si připsal dva body, tentokrát za bilanci (1+1) a s celkovým součtem 15 zápisů se dotáhl na lídry bodování soutěže Sidney Crosbyho a Tylera Seguina. Po dlouhých osmnácti prohraných penaltových rozstřelech se konečně po nájezdech radovalo z výhry New Jersey, když uspělo 2:1 nad Winnipegem s Ondřejem Pavelcem v brance.

Po sérii tří zápasů, ve kterých bral vždy dvě asistence, si Voráček ve čtvrtečním duelu na ledě Tampy Bay připsal pro změnu gól a jednu přihrávku. Celkově na branku Bena Bishopa vypálil šest puků a jako jediný hráč Philadelphie byl zařazen mezi trojici hvězd večera.

Češi v NHL:

1. Jakub Voráček (PHI), 10z. - 15b. (3+12)
2. Radim Vrbata (VAN), 10z. - 11b. (5+6)
3. Tomáš Plekanec (MTL), 11z. - 9b. (5+4)
4. David Krejčí (BOS), 9z. - 9b. (3+6)
5. Jiří Tlustý (CAR), 8z. - 7b. (5+2)
6. Ondřej Palát (TBL), 11z. - 7b. (3+4)
7. Jiří Hudler (CGY), 10z. - 7b. (2+5)
8. Jaromír Jágr (NJD), 10z. - 7b. (2+5)
9. Martin Erat (ARI), 9z. - 5b. (3+2)
10. Martin Hanzal (ARI), 6z. - 5b. (2+3)

Před kladenským odchovancem ještě dostali přednost domácí borci, kteří nejvíce podpořili výhru Lightning 4:3, spolehlivý obránce Anton Strälman (0+1) a produktivní kapitán Steven Stamkos (2+1).

Voráček svou bodovou sbírku navýšil na součet 15 zápisů (3+12) a vyrovnal tak lídry produktivity NHL, kanadské hvězdy Sidney Crosbyho z Pittsburghu (15 bodů, 7+8) a vedoucího Tylera Seguina z Dallasu (15 bodů, 7+8). Na třetí příčce český reprezentant figuruje na základě nižšího počtu branek, s 12 přihrávkami je však nejlepší v celé soutěži.

„Je to těžká porážka. Myslím, že jsme odehráli kvalitní třetí třetinu a celkově náš výkon neodpovídal konečnému výsledku. Hodně střídání se nám povedlo, měli jsme dobrý pohyb,“ hodnotil porážku Voráček, jenž oba své body zaznamenal ve zmiňované třetí třetině.

Ta skončila nerozhodně 2:2 a lídr Čechů v letošní NHL byl u dvou kontaktních branek Flyers. Nejprve svou třetí trefou sezony korigoval na 2:3 a v poslední minutě řádné hrací doby asistoval pro změnu u branky rakouského reprezentanta Michaela Raffla na finálních 3:4. Z českého tria v sestavě Tampy Bay - obránci Andrej Šustr s Radko Gudasem a útočník Ondřej Palát - tentokrát nikdo nebodoval.

Osmnáctizápasová černá série New Jersey v nájezdech se táhla přes poslední tři základní části od března 2013. Naposledy tehdy uspěli v zápase proti Winnipegu (10. března 2013, 3:2SN) a právě proti stejnému soupeři ve čtvrtek shodou okolností smutný rekord NHL ukončili po výsledku 2:1SN.

V řádné hrací době hosté dlouho bránili nejtěsnější vedení, které jim v 7. minutě zajistil Blake Wheeler. Vyrovnat na 1:1 se New Jersey podařilo až v 57. minutě zásluhou Michaela Rydera. Jets držel skvěle chytající Ondřej Pavelec, jenž během 65 minut hry pochytal 27 puků a byl zvolen třetí hvězdou utkání.

MÁM. Brankář Winnipegu Ondřej Pavelec krotí puk.
KAPITULOVAL. Brankář Winnipegu Ondřej Pavelec inkasuje z nájezdu, který

Pavelec vychytal tři pokusy Jaromíra Jágra s Markem Židlickým a dvě střely Patrika Eliáše. Ten se navíc jako jediný Čech představil i v penaltovém rozstřelu, kdy rovněž na svého krajana nevyzrál. Úspěšný byl pouze švédský forvard Jacob Josefson, jenž Pavelce překonal ve druhé sérii.

Když domácího Cory Schneidera nepokořil ani jeden z trojice exekutorů - Bryan Little, Andrew Ladd, Blake Wheeler - mohli Devils začít slavit. Kromě ukončení černého rekordu z nájezdů totiž navíc odčinili i úterní debakl 3:8 od Pittsburghu a se ziskem 12 bodů z 10 odehraných duelů figurují na průběžné sedmé příčce Východní konference.

Brankáři Schneider s Pavelcem platí za vedoucí muže statistiky NHL v odchytaných minutách z úvodu letošní sezony. Jednička New Jersey odchytala 577 minut a Pavelec, jenž zasáhl do všech z úvodních desíti zápasů Winnipegu, zatím odchytal 563 minut.

V souboji celků ze spodních příček tabulky NHL uspěla domácí Florida 2:1 nad Arizonou, v jejímž dresu byl autorem jediné branky utkání český centr Martin Hanzal. Českobudějovický odchovanec, jemuž se v úvodu sezony nevyhnuly zdravotní potíže, tak má po šesti startech na kontě pět kanadských bodů za dvě trefy a tři přihrávky.

Tabulky NHL

Hanzal otevřel skóre duelu v 18. minutě, kdy v přesilové hře tečoval střelu obránce Oliver Ekman-Larssona. V prostřední dvacetiminutovce ale vyrovnal Brandon Pirri a v 51. minutě rozhodl útočník Panthers Scottie Upshall. Arizona je s pouhými sedmi body na poslední čtrnácté pozici Západní konference, Florida se součtem devíti bodů dvanáctá z šestnáctky týmů na Východě.

Zraněními decimovaný Boston se představil na ledě slabého Buffala. Hostující Bruins trápí zejména absence v obraně. Poté, co před začátkem sezony kvůli snížení platových výdajů vyměnili Johnny Boychuka do Islanders, přišli postupně vinou zranění i o těžko nahraditelného kapitána Zdena Cháru, Kevana Millera a ofenzivního Torey Kruga.

Bodování NHL

Voráček je třetí

I bez jejich pomoci si však nakonec odvezli dva body po výhře 3:2 z prodloužení. V obraně dostali šanci z farmy povolaní Joe Morrow, Zach Trotman a David Warsofsky a hlavní hvězdou byl útočník Brad Marchand (2+1). Kanadský bojovník nejprve v 55. minutě srovnal na 2:2 a ve druhé minutě prodloužení svou druhou trefou utkání rozhodl. Elitní centr Bostonu David Krejčí tentokrát vyšel na prázdno a ukončil tak svou sedmizápasovou bodovou sérii.

Skvělý večer prožil slovenský útočník Marián Hossa. Opora silného Chicaga na ledě Ottawy, v jejímž dresu v minulosti odstartovala svou úspěšnou kariéru v NHL, oslavila vítězství a především jubilejní 1000. bod.

35letý útočník se zkušenostmi ze 17 sezon NHL se stal teprve 80. hráčem historie zámořské soutěže, jenž daného zápisu dosáhl (1100 zápasů, 1000 bodů - 466+534). V první třetině nejprve svým 999. zápisem asistoval u trefy kapitána Blackhakws Jonathana Toewse a ve třetím dějství svou bilanci zaokrouhlil vstřelenou brankou. Chicago si po remíze 4:4 z 65 minut hry nakonec odvezlo dva body po nájezdech, ve kterých se jako jediný prosadil útočník Patrick Sharp.

Marián Hossa a Patrick Kane slaví gól Chicaga.

„Je to obrovská výsada být mezi těmito 80 hráči. Navíc se to nemohlo povést na lepším místě, než v Ottawě, kde jsem vše odstartoval. Hodně to pro mě znamená. Musím poděkovat všem spoluhráčům, kteří mi k tomu dnes večer i během celé kariéry dopomáhali,“ řekl Hossa.

Z českých hokejistů je v daném klubu „80 vyvolených“ pouze nepřekonatelný Jaromír Jágr (1762 bodů - 707+1055). Blízko stejného zápisu, jako se povedl Hossovi, je však Patrik Eliáš. Ikona New Jersey je aktuálně na 988 bodech (394+594). Obdobně je na tom z aktivních hráčů i Kanaďan ve službách Rangers Martin St. Louis. Útočník malý vzrůstem ovšem velký výkonem má bodů 987 (371+616).

Buffalo - Boston 2:3 v prodl. (0:0, 2:1, 0:1 - 0:1)
26. Stafford, 37. Ennis - 55. a 62. Marchand, 32. McQuaid. Střely na branku: 15:37. Diváci: 17 477. Hvězdy zápasu: 1. Marchand (Boston), 2. Stafford, 3. Ennis (oba Buffalo).

New Jersey - Winnipeg 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
57. Ryder, rozh. nájezd Josefson - 7. Wheeler. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 28 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,4 procenta. Střely na branku: 28:25. Diváci: 12 897. Hvězdy zápasu: 1. Ryder (New Jersey), 2. Wheeler, 3. Pavelec (oba Winnipeg).

Pittsburgh - Los Angeles 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
10. a 50. Kunitz, 16. Letang. Střely na branku: 23:36. Diváci: 18 570. Hvězdy zápasu: 1. Kunitz, 2. Fleury, 3. Letang (všichni Pittsburgh).

Ottawa - Chicago 4:5 po sam. nájezdech (1:2, 1:0, 2:2 - 0:0)
3. Stone, 23. MacArthur, 41. Ryan, 58. Zibanejad - 12. a 48. Toews, 16. Versteeg, 54. Hossa, rozh. nájezd Sharp. Střely na branku: 32:39. Diváci: 17 529. Hvězdy zápasu: 1. Sharp, 2. Hossa (oba Chicago), 3. MacArthur (Ottawa).

Florida - Arizona 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
26. Pirri, 51. Upshall - 18. Hanzal. Střely na branku: 26:33. Diváci: 7 691. Hvězdy zápasu: 1. Luongo, 2. Upshall, 3. Pirri (všichni Florida).

St. Louis - Anaheim 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
5. Steen, 43. Reaves. Střely na branku: 29:24. Diváci: 16 723. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Reaves, 3. PietrAngelo (všichni St. Louis).

Minnesota - San Jose 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)
46. a 51. Brodziak, 29. M. Koivu, rozh. nájezd Pominville - 17. Mueller, 25. Wingels, 42. J. Thornton. Střely na branku: 46:28. Diváci: 18 633. Hvězdy zápasu: 1. Brodziak, 2. Vanek (oba Minnesota), 3. Niemi (San Jose).

Colorado - NY Islanders 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
24. a 31. MacKinnon, 3. McLeod, 29. Cliche, 54. Johnson. Střely na branku: 23:40. Diváci: 12 892. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. MacKinnon, 3. McLeod (všichni Colorado).

Tampa Bay - Philadelphia 4:3 (1:1, 1:0, 2:2)
40. a 46. Stamkos, 4. Naměstnikov, 57. Garrison - 13. Simmonds, 47. Voráček, 60. Raffl (Voráček). Střely na branku: 32:27. Diváci: 18 642. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Stralman (oba Tampa), 3. Voráček (Philadelphia).

Vancouver - Montreal 3:2 v prodl. (0:0, 1:0, 1:2 - 1:0)
29. Bonino, 43. Richardson, 63. D. Sedin - 53. Galchenyuk, 58. Pacioretty. Střely na branku: 30:25. Diváci: 18 870. Hvězdy zápasu: 1. Miller (Vancouver), 2. Pacioretty (Montreal), 3. D. Sedin (Vancouver).