Stovky aut na syrské straně hranice nedaleko Kobani. Přechod  do Turecka...

Stovky aut na syrské straně hranice nedaleko Kobani. Přechod do Turecka ukazuje červená šipka. | foto: UNOSAT / koláž iDNES.cz

Krátery a moře opuštěných aut. Satelitní snímky ukazují zkázu Kobani

  • 93
Krátery, kolony uprchlíků tísnících se u hranic, zákopy v ulicích. Tak vypadá Kobani při pohledu z vesmíru. Satelitní snímky syrského města, o které kurdští pešmergové již druhým měsícem svádějí tuhý boj s islamisty, zveřejnila OSN.

Severosyrské Kobani se v posledních měsících stalo hlavním bojištěm mezi pešmergy a radikály z Islámského státu (IS). Satelitní snímky Institutu OSN pro výcvik a výzkum (UNITAR) ukazují situaci ve městě a okolí z 6. září a 15. října. Z fotografií je zřejmé, jak je město poničeno.

Islámský stát

Na snímcích ze satelitu GeoEye-1 jsou vidět zničené budovy, krátery po bombách a raketách (pravděpodobně z amerických leteckých úderů) či barikády a kontrolní stanoviště na silnicích. Ve městě neexistuje téměř žádná doprava. Podle analytiků OSN snímky z 15. října pravděpodobně ukazují bojovou linii.

Z města a jeho okolí před boji uprchlo na 200 tisíc civilistů. Na jednom ze snímků je vidět masa zaparkovaných automobilů tlačících se u hraničního přechodu do Turecka. Jsou to vozy, které prchající Kurdové nechali na syrské straně.  Na další fotografii je vidět nedávno zbudovaný uprchlický tábor u turecké hranice.

Ve čtvrtek do Kobani vstoupili první pešmergové z Iráku, kteří o den dříve dorazili do Turecka (více zde). Zatím do města podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) přijelo deset iráckých pešmergů. Kurdské a turecké úřady tvrdí, že větší skupina dorazí v řádu hodin. Kurdové doufají, že posily pomohou zvrátit vítězství na jejich stranu.

„Bylo mi řečeno, že první skupina má připravit plán pro další strategii. Musí se domluvit, aby se pešmergové rozmístili podle našich potřeb,“ řekla agentuře Reuters velitelka syrských kurdských jednotek (YPG) Mirijam Kobaniová.

Další iráčtí pešmergové se připravují v Turecku

Syrské ministerstvo zahraničí Ankaru kritizovalo, že iráckým pešmergům přechod hranic umožnila. Vstup „cizích bojovníků a teroristů“ chápe Sýrie jako narušení své suverenity. „Syrský režim nemá žádnou legitimitu. Takové prohlášení od režimu, který ztratil svou legitimitu, je udivující,“ reagoval podle agentury Reuters nejmenovaný představitel turecké vlády Sýrii.

Podle dopisovatele Reuters se iráčtí bojovníci připravují v táboře poblíž hraničního města Suruc, oblékají si bojové uniformy a kontrolují své zbraně. Tábor je střežen tureckými bezpečnostními silami.

Prezident iráckého Kurdistánu Masúd Barzání řekl, že je připraven do Kobani vyslat další posily. „Pokud si to situace na zemi vyžádá a budeme požádáni, pošleme na obranu Kobani a do boje proti teroristům v západním Kurdistánu více sil,“ stojí v prohlášení Barzáního.

Americké letouny od středy podnikly deset leteckých úderů na Kobani. Cílily přitom na dvě malé jednotky Islámského státu, zničily sedm bojových pozic a pět budov.

Letecké údery provádí i syrské letectvo, při nich podle SOHR v posledních deseti dnech zemřelo 221 civilistů. Americké velení odmítlo, že by svými leteckými údery proti Islámskému státu podpořilo Asadův režim. 

IS vraždí odpůrce v Anbáru

SOHR oznámila, že Islámský stát propustil 25 kurdských školáků, které v květnu unesl během jejich cesty z Aleppa do Kobani, píše BBC. Jde o poslední skupinu ze 150 unesených žáků. Propuštění dětí potvrdil agentuře Reuters místní úředník, podle nějž je tento projev milosrdenství jen součástí propagandy IS. Už v červenci islamisté podle Human Rights Watch vyměnili 15 žáků s Kurdy za své zajatce.

Islámský stát se však v Iráku nadále dopouští válečných zločinů. V reakci na odpor některých obyvatel provincie Anbár, která leží západně od Bagdádu, islamisté zavraždili na 220 členů kmene Al Bu Nimr. Kmen vyjádřil podporu irácké vládě, která se pokouší oblast získat zpět pod svou kontrolu.

Irácké bezpečností síly ve čtvrtek oznámily, že odhalily dva masové hroby. Oběti byly ve věku od 18 do 55 let a podle svědků je radikálové zastřelili zblízka. Podle agentury Reuters se masové hroby nacházely ve městě Hít a Ramádí. 

Irácká armáda mezitím ze dvou stran postupuje k městu Bajdží, které islamisté společně s blízkou ropnou rafinerii ovládají od června. Podle jednoho z členů bezpečnostních složek, s kterým hovořila agentura Reuters, je armáda nyní na 500 metrů od města. Postup jim stěžují nastražené bomby a miny.

Britský novinář John Cantlie: Islámský stát ovládá turecko-syrskou hranici:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video