Národní park Šumava | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Poslancům vadilo, že by šlo stavět na většině Šumavy, návrh smetli

  • 102
Šumava zaměstnala ve středu na několik hodin poslance. Nakonec smetli senátní návrh zákona o Národním parku Šumava, proti němuž podepsalo petici více než 42 tisíc lidí. Odpůrci návrhu vyčetli, že by umožnil stavět až na dvou třetinách Šumavy. Proti zákonu vystoupil i ministr životního prostředí Richard Brabec.

Několikahodinová rozprava ukázala, že Šumava je téma, ke kterému má skoro každý co říci. Například ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL mluvil o tokajících tetřívcích a jelenech, kteří si chodí vzít jablko až k oknu šumavské chalupy. Ministr Brabec o temně zelených hvozdech a a jiní poslanci zase o Šumavě sežrané kůrovcem. Pro zamítnutí návrhu bylo 93 ze 158 přítomných poslanců (jak hlasovali jednotliví poslanci, najdete zde)

„Obávám se, že místo Šumavy zelené budeme mít spekulantskou,“ kritizoval senátní návrh František Laudát z TOP 09.  „Úkolem národního parku je ochrana přírody v její přirozené podobě,“ zdůvodnil, proč by měli poslanci smést návrh ze stolu.

Senátor Pavel Eybert z ODS hájil návrh tím, že by se rozšířila plocha první zóny národního parku na 26 procent a později až na třetinu, 61 procent by byla druhá zóna s mírnějším režimem a třetí zóna v zastavěných částech obcí by měla rozlohu pět procent. „Šumava usychá,“ varoval jeho stranický kolega, jihočeský poslanec Jan Zahradník před tím, aby byla Šumava ponechána z větší části bez zásahů, jak by si to přáli ekologičtí aktivisté.

Eybert připustil, že návrh vadí prezidentovi Miloši Zemanovi, ale ne proto, že by nebyl k přírodě šetrný. Zeman tuž dříve ohlásil, že pokud se první, nejpřísněji chráněná zóna nezmenší, předlohu vetuje. Podle ekologů norma nahrává developerům.

„Zákon by národní park fakticky zlikvidoval a s ním i turistický ruch, naději na další ekonomický rozvoj. Senátorský návrh zákona je prachobyčejným nájezdem na státní pozemky a znamená přínos pouze pro několik, na politiky napojených lidí,“ varoval ve středu před přijetím zákona také programový ředitel hnutí Duha Jiří Koželouh.

„Než tento návrh ze Senátu, tak to radši zlatý kůrovec,“ řekl poslanec Robin Böhnisch z ČSSD. Proti zákonu vystoupil i ministr životního prostředí Brabec z hnutí ANO. „Problém hospodaření v Národním parku Šumava není v tom, zda je vyhlášen zákonem. Je to vždy o lidech. Buď kradou, nebo nekradou, buď jsou zkušení, nebo nezkušení, idealističtí, nebo pragmatičtí,“ řekl poslancům Brabec. Je podle něj šance dojít ke kompromisu, jak ochranu Šumavy řešit, ale to podle něj senátní návrh nesplňuje.

Zákon hájí hlavně občanští demokraté a podpořil ho i Václav Votava z ČSSD, který zdůraznil, že nelobbuje za developery. „Ano, lobbujete za developery, smiřte se s tím,“ řekl mu předseda Úsvitu Tomio Okamura. „Developery se straší, když nejsou argumenty,“ opáčil mu Votava.

Průlet vrtulníkem nad Šumavou. Podívejte se:

25. září 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video