Test kytic: některé by patřily spíš na hřbitov, týden vydržela jediná

  • 52
Náhodný nákup řezaných květin v nejbližším květinářství se podobá loterii, ve které sice sem tam vyhrajete pár korun, ale nikdy nic většího, co by vám skutečně udělalo radost. Tak by se dal shrnout výsledek testu 14 kytic, které MF DNES nakoupila na různých místech republiky.

Ve vybraných květinářstvích redakce požádala o to, aby připravili kytici pro kolegyni v práci ke čtyřicátinám. Cenový limit byl 400 Kč a měla ve váze vydržet alespoň týden. Kromě toho MF DNES do testu zařadila i několik kytic zakoupených ve stejný den i v obchodních řetězcích a na benzinové pumpě.

Hodnotil se přístup prodavačů, výdrž kytice a její vzhled, který posoudila odborná porota složená z floristů. Ti posoudili i to, zda se květiny hodí ke čtyřicátinám.

Už první část testu, která hodnotila přístup květinářů, ukázala, že prodejci se až na malé výjimky nezajímají, komu kytici vážou. Povaha obdarovávaného člověka je přitom důležitá. „Vždy se o něm snažíme získat více informací. Zda je romantický, zda má rád jednodušší, či složitější věci, jaké barvy či druhy květin má rád. Bez toho se kytice dobře sestavit nedá,“ vysvětluje Petra Pejpalová z pražského salonu Floraservis, kde si MF DNES nechala sestavit vzorovou kytici s požadovanými parametry.

Řada kytic se hodila spíš na hrob než k narozeninám

Porota expertů, která hodnotila vzhled a technické zpracování, nebyla příliš spokojena. Květináři podle ní nabízeli relativně čerstvé květy, neuměli je však připravit podle zadání - pro tak významné jubileum byl sortiment velice úzký.

Porotci se nakonec shodli, že sníží nároky, jinak by vzorkům rozdávali většinou jen čtyřky a pětky. Paradoxní však je, že kytice, které v celkovém hodnocení obsadily prvních pět míst, nejsou vhodné k narozeninám. „Dostaly nejlepší známky proto, že mají nejluxusnější materiál a nejméně chyb. Jejich vadou však je to, že se nehodí k narozeninám. Vazbou to jsou smuteční kytice na hrob,“ uvedla učitelka floristického designu Radka Jedličková.

Celý týden vydržela jen jedna kytice - ta z Olomouce

Třetí část testu (výdrž ve váze) prokázala, že prodejci nabízejí různě starý materiál. Vítězem v této kategorii a zároveň vítězem celého testu se stala kytice z Olomouce, která jediná vydržela v téměř plné kráse požadovaný týden. Ještě desátý den v ní bylo osmdesát procent čerstvých. Nejméně vydržela kytice koupená u pumpy; už během prvního dne na ní kazila dojem povadlá a zmačkaná lilie. Pumpa totiž není pro nákup kytic ideální, protože výfukové plyny uvolňují etylen, který urychluje vadnutí květin.

Podle Miroslava Mokoše, šéfredaktora časopisu Profi Florista a člena hodnotící poroty, se bohužel potvrdilo, že kytice může v Česku prodávat každý, aniž k tomu má patřičnou odbornost: „Chyba je ve státu, že to dovolí, protože floristika a vazačství není koncesovaná živnost.“

I obě porotkyně byly dost zklamané. „Kytice po technické stránce nedodržovaly absolutně žádná základní kritéria. Pokud by šly na soutěž, byly by diskvalifikovány,“ řekla Jarmila Pejpalová, členka předsednictva Svazu květinářů a floristů ČR. Podle Jedličkové by některé kytice šly vzít třeba na návštěvu jako poděkování hostitelce za večeři, k významnému jubileu se však nehodily.

,