Ondřej Pavelec z Winnipegu hlídá branku v duelu s Coloradem.

Ondřej Pavelec z Winnipegu hlídá branku v duelu s Coloradem. | foto: Reuters

Pavelec byl zvolen třetí hvězdou zápasu, Vrbata vyprodukoval dva body

• 6
Na třetí výhře Winnipegu z dosavadních osmi odehraných duelů sezony se výrazně podepsali Češi. Útočník Michael Frolík asistencí připravil první gól Jets a brankář Ondřej Pavelec potvrdil své kvality 22 zákroky, za což byl zvolen třetí hvězdou. V dalších duelech se bodově prosadili ještě útočníci Radim Vrbata (1+1) z Vancouveru, ottawský Milan Michálek (1+0) a mladík v sestavě San Jose Tomáš Hertl (0+1).

Winnipeg do zápasu s Coloradem nastupoval po páteční domácí porážce 2:4 s Tampou Bay, během níž gólman Ondřej Pavelec inkasoval všechny čtyři branky a po dvou třetinách přepustil své místo náhradníkovi Michaelu Hutchinsonovi.

1. Jakub Voráček (PHI), 8z. - 11b. (2+9)
2. Radim Vrbata (VAN), 8z. - 10b. (5+5)
3. Tomáš Plekanec (MTL), 8z. - 9b. (5+4)
10. Martin Erat (ARI), 7z. - 4b. (2+2)

Proti Avalanche se však kladenský odchovanec opět postavil mezi tři tyče od první minuty a nakonec po vydařeném výkonu podloženém 22 zákroky slavil třetí vychytanou výhru sezony a byl zvolen třetí hvězdou.

Jets se v zápase ujali vedení v 7. minutě, kdy přihrávka Michaela Frolíka v útočném pásmu našla v palebné pozici kapitána Andrew Ladda. Pro českého forvarda, jenž po sedmi ranách z předešlé partie proti Tampě Bay tentokrát vypálil na branku soupeře jen v jednom případě, to byl teprve druhý bod sezony (8 zápasů, 0+2).

Těsně před prvním odchodem do kabin ale nadšení fanoušků ve vyprodané aréně MTS Centre zmírnil Jamie McGinn, jenž si v přesilové hře našel odražený puk ve skrumáži před brankou. Stav 1:1 pak vydržel až do finální minuty prodloužení, kdy zastavil časomíru na 64 minutách a 35 vteřinách domácí forvard Bryan Little - 2:1. U obou obdržených gólů Avalanche byl na ledě český obránce Jan Hejda, jenž odehrál necelých 23 minut čistého hracího času.

Útočník Radim Vrbata pokračuje ve skvělých výkonech po letním přestupu z Arizony do Vancouveru. V dresu svého nového zaměstnavatele bodoval v sedmi z úvodních osmi zápasů sezony. Naposledy bilancí (1+1) stál za výhrou Canucks 4:2 nad Washingtonem, za což byl zámořskými novináři zvolen druhou hvězdou utkání.

33letý rodák z Mladé Boleslavi, jenž nejprve jednou asistoval u tříbrankové série domácích ze druhé třetiny a v 59. minutě uzavřel skóre trefou do prázdné branky, tak zaokrouhlil svůj dosavadní bodový zisk na deset zápisů za pět branek a stejný počet asistencí. V tabulce produktivity Čechů v NHL mu patří druhá pozice za vedoucím Jakubem Voráčkem z Philadelphie.

Na odčinění pátečního debaklu 3:7 od Colorada se za Vancouver kromě Vrbaty přičinili dvěma body ještě Nick Bonino (rovněž 1+1) a Chris Higgins (0+2). Největší hvězda soupeře, útočník Alex Ovečkin, nebodoval už ve čtvrtém zápase za sebou a po úvodních osmi utkáních má na kontě šest zápisů (5+1).

Ottawský útočník Milan Michálek se dočkal svého prvního bodového zápisu sezony až ve svém šestém startu, když zaznamenal dvě přihrávky v sobotním souboji s New Jersey. Hned o den později si pak sérii prodloužil poté, co proti domácímu Chicagu vstřelil pro změnu svůj první gól ročníku.

29letý urostlý forvard se prosadil v 28. minutě, kdy po křižné přihrávce od Alexe Chiassona proměnil brejk 3 na 1 a srovnal průběžné skóre na 1:1. Favorizovaní Blackhawks ovšem ještě v dané hrací části vrátili vedení na svou stranu. V 34. minutě se prosadil obránce Brent Seabrook. Stav 2:1 pro Chicago, za které tentokrát nenastoupil obránce Michal Rozsíval, pak vydržel až do konce řádné hrací doby.

Milan Michálek (vpravo) střílí gól Ottawy.
Milan Michálek (vpravo) s Alexem Ciassonem slaví gól Ottawy.

Milan Michálek střílí a pak s Alexem Ciassonem slaví gól Ottawy.

První hvězdou utkání byl zvolen brankář vítězů Scott Darling, jenž si odbyl úspěšný debut v NHL (33 zákroků a jediný inkasovaný gól). Rodák z od Chicaga nedalekého Lemontu je prvním hráčem Blackhakws pocházejícím z „domácího prostředí“ od obránce Danny Richmonda, jenž v červeném dresu debutoval v sezoně 2007/08.

Po pěti startech bez bodového zisku se připomněl talentovaný mladík Tomáš Hertl (10 zápasů, 3 body: 2+1), jenž v neděli jednou asistencí přispěl k cenné výhře San Jose 4:1 na ledě Anaheimu. Domácí Ducks tak přerušili svou vítěznou sérii, která skončila na sedmi duelech za sebou. Sharks, za které slavili vstřelené góly Brent Burns, Joe Pavelski, Marc-Edouard Vlasic a Tommy Wingels, naopak ukončili své čtyřzápasové čekání na dvoubodový zisk.

Průběh utkání provázela celá řada šarvátek a pěstních soubojů, do nichž se zapojili i hvězdní hráči na obou stranách. Za Anaheim postupně shodili rukavice kapitán Ryan Getzlaf a střelec Corey Perry, v dresu Sharks se pak do rvačky mimo jiné zapojil i Joe Pavelski.

Winnipeg - Colorado 2:1PP (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
7. Ladd (Frolík), 65. Little - 20. McGinn. Brankář domácích Ondřej Pavelec odchytal celý zápas, kryl 22 střel a jednou inkasoval. Úspěšnost zákroků měl 95,7%. Střely na branku: 28:23. Diváci: 15 016. Hvězdy zápasu: 1. Ladd (Winnipeg), 2. Iginla (Colorado), 3. Pavelec (Winnipeg).

Los Angeles - Columbus 5:2 (0:1, 3:1, 2:0)
52. a 56. Pearson, 24. J. Carter, 37. Toffoli, 39. King - 15. Erixon, 40. Letestu. Střely na branku: 27:24. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Toffoli, 2. J. Carter, 3. Pearson (všichni Los Angeles).

Chicago - Ottawa 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
21. Toews, 34. Seabrook - 28. M. Michálek. Střely na branku: 45:33. Diváci: 21 310. Hvězdy zápasu: 1. Darling, 2. Seabrook (oba Chicago), 3. Anderson (Ottawa).

Anaheim - San Jose 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
55. Beleskey - 9. Burns, 20. Pavelski, 31. Vlasic (Hertl), 52. Wingels. Střely na branku: 34:37. Diváci: 16 954. Hvězdy zápasu: 1. Wingels (San Jose), 2. Jackman (Anaheim), 3. Burns (San Jose).

Vancouver - Washington 4:2 (0:0, 3:2, 1:0)
34. H. Sedin (Vrbata), 36. Bonino, 36. Sbisa, 59. Vrbata - 26. Johansson, 38. O’Brien. Střely na branku: 34:22. Diváci: 18 427. Hvězdy zápasu: 1. Bonino, 2. Vrbata, 3. Higgins (všichni Vancouver).