Důvody rvačky v Bratislavě: fanoušci obou klubů, pořadatel i stadion

  • 101
Rvačka fotbalových „fanoušků“ přímo na stadionu, vystrašení diváci, hledající bezpečí na hrací ploše, hrozba ukončení zápasu... Kdo za nevídané scény z utkání Slovan Bratislava - Sparta může?

„Vedení Sparty, realizační tým a hráči odsuzují násilnosti, které vedly k přerušení utkání,“ vydal český mistr oficiální prohlášení. Podobně reagovali i zástupci Slovanu.

Sparta vyhrála 3:0, ale mluví se hlavně o výtržnostech fanoušků, kvůli kterým rozhodčí zápas na 40 minut přerušil. Proč k tomu došlo?

1. Kdo za výtržnosti může?

Mohou za to fanoušci Slovanu! Ne, začali si sparťané! Nekonečná, a přitom bezpředmětná diskuse... Oba tábory si nemají co vyčítat - skupinky, které se přišly hlavně poprat, byly na obou stranách.

Několik příznivců Slovanu provokovalo sparťany u jejich sektoru stejně jako další skupinka zvnějšku stadionu. Čeští chuligáni následně vyvrátili dva chatrné ploty a pronikli na tribunu k ostatním divákům, kde došlo k bitce.

Ne, ani jedna z obou radikálních skupin nepůsobila, že se přišla mírumilovně podívat na fotbal.

2. Hrozí klubům tresty?

S přísnými tresty, hlavně citelnými finančními postihy, musí počítat oba kluby. Případem se bude zabývat disciplinární komise Evropské fotbalové unie UEFA.

Sparta bude pykat za násilnosti fanoušků, Slovan si k tomu může připočíst nezvládnutou pořadatelskou službu.

Více o incidentu

„Šlo o velký problém. Ale ještě mnohem horší by bylo, kdyby rozhodčí utkání předčasně ukončil,“ řekl generální sekretář české fotbalové asociace Rudolf Řepka, jenž je zároveň členem disciplinárky UEFA. Z rozhodování však bude vyloučen, protože komise bude projednávat klub z jeho země.

A co nefinanční tresty? Slovan může hrát další domácí zápasy za „zavřenými“ dveřmi, sparťanští fanoušci mohou dostat zákaz cestování s týmem. Komise by měla rozhodnout příští týden.

3. Selhali pořadatelé?

Primární vinu nesou fanoušci. Ale o tom, že zápas bývalých federálních rivalů představuje velké bezpečnostní riziko, se vědělo dopředu.

Pořadatelé měli být připraveni. Místo toho slovenským fanouškům nezabránili, aby se dostali až ke sparťanskému sektoru. A nic nedělali ani ve chvíli, kdy čeští chuligáni pronikli k ostatním divákům.

„Pokud stadion konstrukčně nesplňuje požadavky na bezpečné oddělení obou táborů, je zapotřebí reagovat živou silou a dát tam pořádné chlapy z bezpečnostní služby, schopné zasáhnout,“ citovala ČTK delegáta UEFA Petra Fouska.

Když sparťané pronikli mezi fanoušky, prchali před nimi i pořadatelé. Vystrašení diváci utíkali do bezpečí na hrací plochu, odkud je zase vytlačovali těžkooděnci.

4. Proč se hrálo na Pasienkách?

Na stařičkém stadionu Pasienky by v Česku nešla hrát ani liga, natož evropské poháry. Aréna postavená v 60. letech nevyhovuje v mnoha směrech včetně bezpečnosti.

Moderní stadiony na Slovensku chybějí. Výjimkou je pouze Žilina, ale tam Slovan nemohl hrát kvůli velké rivalitě mezi oběma kluby. V úvahu připadalo zahraničí, ale proti této variantě byla UEFA.

Pod tímto tlakem zástupci evropského fotbalu nakonec povolili hrát Slovanu na Pasienkách. A ve čtvrtek se jim to vymstilo. Na moderním stadionu by se k sobě radikální fanoušci neměli šanci dostat.

Slovan svůj stadion nemá. Tehelné pole je zbourané a nová aréna je zatím jen nesplněný sen.

zdroj: www.youtube.com

5. Má šanci „federální“ liga?

Hlavně na Slovensku se občas objevují nápady na obnovení společné česko-slovenské ligy. Zápas úřadujících mistrů obou zemí však ukázal, že to není dobrá idea.

„Plán na založení federální ligy to určitě ohrozí,“ uvedl sparťanský trenér Vítězslav Lavička.

Také předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta dokola opakuje: „Dokud Slovensko nevybuduje fotbalovou infrastrukturu, tak se není o čem bavit.“

Kritici společné soutěže teď dostali pádný argument.

6. Co čekat v Praze?

Za dva týdny bude hrát Slovan v Praze. Ale Sparta má s rizikovými zápasy zkušenosti a navíc disponuje nepoměrně lepším stadionem.

K výtržnostem však může dojít ve městě, protože přijedou i radikální fanoušci z Plzně, Brna či Polska.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko