Sean Monahan (uprostřed) slaví branku se spoluhráči Jiřím Hudlerem (vlevo) a TJ...

Sean Monahan (uprostřed) slaví branku se spoluhráči Jiřím Hudlerem (vlevo) a TJ Brodiem. | foto: AP

Hudler si připsal dva body, po jedné asistenci měli Krejčí a Vrbata

• 13
Posledním týmem čekajícím na první výhru v nové sezoně hokejové NHL je Carolina. Nic na tom nezměnily ani čtvrteční duely, ve kterých Calgary i díky dvěma bodům Jiřího Hudlera (0+2) zdolalo trápící se Hurricanes jasně 5:0 a odsoudilo je k šesté porážce v řadě. Do statistik se z Čechů v dalších zápasech zapsali ještě útočníci David Krejčí z Bostonu a Radim Vrbata z Vancouveru (oba 0+1).

V souboji Calgary s Carolinou statistici zaznamenali celou řadu premiérových zápisů. Trio útočníků Flames - Matt Stajan, Sean Monahan, Lance Bouma - vsítilo své první branky sezony, gólman Jonas Hiller díky bezchybnému výkonu a 16 zákrokům vychytal své premiérové čisté konto po přestupu do kanadského týmu a především po výsledku 5:0 Calgary slavilo první domácí výhru sezony.

1. Jakub Voráček (PHI), 7z. - 9b. (2+7)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 7z. - 8b. (4+4)
9. Martin Erat (ARI), 6z. - 4b. (2+2)
10. Martin Hanzal (ARI), 4z. - 3b. (1+2)

To hostující Hurricanes na tom byli o poznání hůř, když z pozice posledního týmu NHL bez jediné výhry padli už pošesté v řadě. Trenér Bill Peters postrádá zraněné opory v osobách obránce John-Michaela Lilese a forvardech Erica Staala, Jordana Staala, Patricka Dwyera, Nathana Gerbyho.

Carolina v zápase vyprodukovala jen 16 střel, český útočník Jiří Tlustý tentokrát ani jednou nevypálil a připsal si pouze jeden záporný bod do tabulky +/-. To v dresu vítězů se pro změnu dvěma asistencemi blýskl Jiří Hudler, jenž nabíjel ve dvou případech kanadskému mladíkovi Seanu Monahanovi. S průběžným součtem šesti kanadských bodů (2+4) Hudler v produktivitě Čechů v NHL přeskočil na pátém místě právě svého posledního soupeře Tlustého (5 bodů za 4+1).

Loňský vítěz základní části NHL, hokejisté Boston Bruins, neprožívají start nového ročníku podle svých představ. Z úvodních devíti partií si připsali jen čtyři výhry a naposledy ve čtvrtečním domácím představení padli 2:3 s Islanders. Kromě porážky však Boston mrzela hlavně ztráta kapitána Zdena Cháry, jenž kvůli blíže nespecifikovanému zranění bude mimo sestavu od čtyř až do šesti týdnů. V případě nutnosti operace se navíc absence může výrazně prodloužit.

Utkání bylo pikantní pro hostujícího Johnny Boychuka, jenž do New Yorku přestoupil těsně před startem sezony, kdy Bruins museli snížit výdaje na platy hráčů pod ligou stanovený strop. Do statistik se ale proti svým bývalým parťákům nezapsal.

Ostrovany poslal do vedení už v 7. minutě Frans Nielsen. Těsně před prvním odchodem do kabin za asistence Davida Krejčího srovnal Milan Lucic, v prostředním dějství však hosté odskočili do vedení podruhé. Na zásahy Kyla Okposa a Cala Clutterbucka již Bruins dokázali reagovat pouze snížením Chrise Kellyho z 50. minuty.

Z dosavadních šesti startů v dresu Vancouveru útočník Radim Vrbata vyšel bodově naprázdno pouze v jednom případě. Ve čtvrtek na ledě St. Louis tomu ovšem nebylo, když si u výhry Canucks 4:1 připsal jednu asistenci.

Po předchozích dvou porážkách si tak Vancouver vybojoval čtvrtou výhru sezony. Bluesmani se naopak nadále trápí v koncovce. Z šesti startů, z nichž jen dva byly pro ně vítězné, nastříleli v součtu jen třináct branek. Utkání mělo speciální náboj pro brankáře vítězů Ryana Millera. Americký reprezentant proti svým bývalým spoluhráčům pochytal 31 z 32 střel a byl jmenován druhou hvězdou večera. Přednost dostal pouze centr Nick Bonino s bilancí (1+1).

Vrbatova bodová chvíle v zápase přišla v 52. minutě, kdy v přesilové hře po rychlé výměně puku s Henrikem Sedinem skóroval z prostoru mezi kruhy Linden Vey. Canucks tak odskočili do vedení 3:1 a v samotném závěru se ještě do prázdné branky domácích trefil Jannik Hansen.

Po středeční domácí porážce 3:5 s Philadelphií hokejisté Pittsburghu padli i o den později, když led Detroitu opouštěli po prohře 3:4 z prodloužení. Průběh utkání tomu ovšem nenasvědčoval, když Penguins rychle nabyli vedení a drželi jej až do finálních minut řádné hrací doby. Do třetí třetiny hosté nastupovali po trefách Pascala Dupuise, Olli Määtty a Chrise Kunitze za nadějného stavu 3:1.

Domácí Red Wings, v sestavě s českým duem Jakub Kindl - Andrej Nestrašil, však dokázalo ztrátu vymazat, když se v 58. minutě prosadil kapitán Henrik Zetterberg a v čase 59:21 duel poslal do prodloužení svou druhou trefou večera pro změnu švédský obránce Niklas Kronwall. Produktivní Zetterberg si připsal asistenci a nechyběl ani u následné vítězné trefy z prodloužení, kterou v 65. minutě obstaral Justin Abdelkader.

Boston - NY Islanders 2:3 (1:1, 0:2, 1:0)
19. Lucic (Krejčí), 50. Kelly - 7. Nielsen, 22. Okposo, 30. Clutterbuck. Střely na branku: 32:38. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Okposo (NY Islanders), 2. Kelly (Boston), 3. Johnson (NY Islanders).

Detroit - Pittsburgh 4:3 v prodl. (1:2, 0:1, 2:0 - 1:0)
15. a 60. Kronwall, 58. Zetterberg, 65. Abdelkader - 6. Dupuis, 12. Määttä, 29. Kunitz. Střely na branku: 31:26. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Abdelkader, 2. Kronwall (oba Detroit), 3. Dupuis (Pittsburgh).

St. Louis - Vancouver 1:4 (0:1, 1:0, 0:3)
28. Shattenkirk - 1. Higgins, 45. Bonino, 52. Vey (Vrbata), 57. Hansen. Střely na branku: 32:23. Diváci: 16.099. Hvězdy zápasu: 1. Bonino, 2. Miller, 3. Higgins (všichni Vancouver).

Nashville - Chicago 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
20., 37. a 42. J. Neal - 13. B. Smith, 53. Shaw. Střely na branku: 27:32. Diváci: 17.157. Hvězdy zápasu: 1. J. Neal, 2. Rinne, 3. Forsberg (všichni Nashville).

Minnesota - Arizona 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
23. Coyle, 26. Pominville. Střely na branku: 29:26. Diváci: 18.554. Hvězdy zápasu: 1. Spurgeon, 2. Kuemper, 3. Brodin (všichni Minnesota).

Calgary - Carolina 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
25. a 44. Monahan (na obě Hudler), 19. Wideman, 21. Stajan, 46. Bouma. Střely na branku: 24:16. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Monahan, 2. Stajan, 3. Hiller (všichni Calgary).

Los Angeles - Buffalo 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
1. Carter, 36. Kopitar. Střely na branku: 39:29. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Carter, 3. Regehr (všichni Los Angeles).

San Jose - Columbus 4:5 (2:0, 0:3, 2:2)
15. a 43. Pavelski, 6. Burish, 49. Couture - 29. a 34. Johansen, 33. a 60. Letestu, 52. Foligno. Střely na branku: 37:28. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Johansen (Columbus), 2. Pavelski (San Jose), 3. Letestu (Columbus).