Závar před zlínským brankářem Liborem Kašíkem.

Závar před zlínským brankářem Liborem Kašíkem. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Hokejisté Olomouce překvapili vedoucí Třinec, Litvínov udolal Plzeň

• 68
Pěti duely 15. kola pokračovala v pátek hokejová extraliga. V utkání, kde čarovali oba brankáři, nejprve Litvínov porazil Plzeň 1:0 a upevnil si druhé místo v tabulce. Nováček z Olomouce na svém ledě překvapil lídra z Třince, v prodloužení zvítězil 5:4, když rozhodující branku vstřelil Erik Hrňa. Všechny duely jsme sledovali v podrobných reportážích.

Dva zápasy 15. kola byly předehrány již ve čtvrtek. Vítkovice utnuly černou sérii 9 proher v řadě, když porazily Karlovy Vary 2:1 po samostatných nájezdech, Liberec pak zvítězil doma nad Slavií 4:1.

Mladá Boleslav v pátek potvrdila, že se jí daří na kluzištích soupeře. Středočeši vyhráli v Pardubicích 8:3 a připsali si již pátou venkovní výhru. Nováček za tříbodovým ziskem nakročil již v úvodní desetiminutovce, ve které překonal brankáře soupeře čtyřikrát.

15. kolo extraligy ON-LINE.

Kometa ovládla první reprízu finále play off uplynulé sezony, ve Zlíně vyhrála 6:3. Poražený finalista rozhodl duel již v první třetině, kterou vyhrál 3:0. Gólem se na výhře hostů podílel i brankář Marek Čiliak, jemuž byla připsaná vlastní branka Romana Vlacha při zlínské přesilovce a hře bez brankáře.

Hokejisté pražské Sparty porazili v přímém souboji o třetí místo Hradec Králové 4:3 a připsali si šestou výhru z posledních sedmi zápasů. Třemi body za gól a dvě asistence se na tom podílel slovenský útočník Lukáš Cingel. Mountfield prohrál poprvé po pěti vítězstvích.

Litvínov - Plzeň 1:0

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Litvínov po neporazitelnosti z úvodu sezony padl doma již dvakrát a zaznamenal také prohru na ledě Karlových Varů. Přesto stále drží druhou příčku v tabulce. V utkání proti Plzni se ukázali hlavně brankáři obou týmů. Jak Francouz, tak Mensator doslova čarovali a drželi dlouho bezbrankový stav. Až v 51. minutě tečoval Kamil Piroš puk nahozený směrem na Mensatora a rozhodl o vítězství domácích. Pro Pavla Francouze je to třetí čisté konto v sezoně.

Radim Rulík (Litvínov): „Viděli jsme bojovné, urputné utkání z obou stran. Věděli jsme, že Plzeň má kvalitní tým a nečeká nás nic lehkého, což se potvrdilo. Rozhodlo oslabení ve třech, které jsme ubránili. To nás nakoplo a před třetí třetinou jsme věřili, že můžeme rozhodnout, což se povedlo. Byli jsme šťastnější. Vyhrát mohly oba týmy, ale štěstí se přiklonilo na naši stranu.“

Michal Straka (Plzeň): „V první třetině byli domácí lepší, lépe se pohybovali, byli aktivnější. My jsme si o přestávce řekli, že se musíme zlepšit, a to se nám také povedlo. Měli jsme tam dlouhou přesilovou hru pěti proti třem, ale branku jsem nedali. Třetí třetinu rozhodl jediný gól a bohužel ho dal Litvínov a stejně jako na Spartě to dokázal ubránit.“

Branka a nahrávka: 51. Piroš (Šrámek). Rozhodčí: Turčan, Wagner - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 5765. Třetiny: 0:0, 0:0, 1:0.

Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Pavlík, Šlégr, Zeman, Sklenička - Majdan, Hübl, Lukeš - Martynek, R. Hanzl, Ručinský - Šrámek, Piroš, Gerhát - Písařík, Smolka, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Plzeň: Mensator - Kadlec, J. Jeřábek, Mozík, Boháč, Kubka, Pulpán - J. Sýkora, Divíšek, Pletka - Balej, Lev, Kubalík - Indrák, Simon, Schleiss - M. Dvořák, T. Sýkora, Hollweg. Trenéři: Razým, Michal Straka a J. Špaček.

Pardubice - Mladá Boleslav 3:8

Pardubice měly před zápasem na Boleslav náskok 8 bodů, Středočeši jsou však letos venku hodně nebezpeční. To potvrdili i dnes a do zápasu vlétli jako uragán, po necelých třech minutách vedla Boleslav už 2:0. Když další branky přidali Vrbata a Pacovský, fanoušci Pardubic skandovali „Budíček!“. Hráči se sice probudili, s vývojem zápasu ovšem dlouho nemohli nic udělat. Naději na zvrat vykřesal v 26. minutě Tomáš Zohorna, hned vzápětí však zvýšil na 5:1 svou třetí brankou v sezoně David Vrbata. Pardubická střelnice zůstala otevřená a na začátku třetí části svítil na ukazateli stav 7:3 pro Boleslav. Dílo zkázy pro Pardubice pak dokonal dvě minuty před koncem Tomáš Hyka. Tento zápas si obrana Východočechů za rámeček jistě nedá.

Zdeněk Venera (Pardubice): „Podali jsme jednoznačně nejhorší výkon v sezoně. Nechtělo se nám bránit, všechny naše činnosti byly příliš komplikované. Ve druhé třetině jsme zkusili stáhnout hru na tři formace, ale nepomohlo to, a tak jsme se ve třetí části vrátili ke čtyřem útokům. Boleslav byla jasně lepší a ukázala nám, že máme rozhodně na čem pracovat.“

František Výborný (Mladá Boleslav): „Utkání se pro nás vyvíjelo od začátku výborně, přesto jsme si uvědomovali sílu Pardubic. Vedení ještě nic neznamenalo, což se potvrdilo ve třetí třetině, kdy dal soupeř dva rychlé góly a byl ve hře. Podali jsme disciplinovaný výkon, vycházela nám střelba i dorážky. Pardubice musely otevřít hru, takže jsme měli i další šance. Body se odsud vozí těžko, proto jsme za ně moc rádi.“

Branky a nahrávky: 27. T. Zohorna (P. Sýkora), 42. Benák (Radil), 44. Benák (Tybor, Radil) - 2. Pacovský (Vrbata, M. Látal), 3. Mikulík (Broš), 7. Vrbata (Lenc, M. Látal), 10. Pacovský (Klimenta), 28. Vrbata (D. Výborný), 32. Klimenta (Mikulík, Broš), 44. D. Výborný (Jarůšek, Kučný), 58. Hyka (M. Hruška). Rozhodčí: Úlehla, T. Horák - Frodl, Charvát. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:1. Diváci: 7450. Třetiny: 0:4, 1:2, 2:2.

Pardubice: Kristan (7. Halász) - Ščotka, Čáslava, Benák, Havlík, Píša, Gregorc, Kočí - P. Sýkora, M. Špaček, T. Zohorna - Radil, Nahodil, Tybor - Kolář, Marcinko, Cetkovský - Endál, Kaut, Voženílek. Trenéři: Venera a M. Říha ml.

Mladá Boleslav: Málek - Trška, Stříteský, Kučný, M. Hruška, Robar, Vidmar, R. Čermák - Klimenta, Broš, Mikulík - L. Pabiška, D. Výborný, Jarůšek - M. Látal, Vrbata, Pacovský - Lenc, Musil, Hyka. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Olomouc - Třinec 5:4

Plný olomoucký stadion přivítal lídra tabulky z Třince. Ačkoliv nováčci, domácí se vrhli do zápasu nebojácně a po dělovce Houdka vedli. Na 2:0 zvyšoval Laš a diváci větřili překvapení. Hrál se svižný hokej s oboustrannými útoky a tvrdými osobními souboji, po brankách Žejdla a Plíhala byl stav vyrovnaný. Olomoučtí však dvěma krásnými brankami strhli opět vedení na svou u stranu. Strhující závěr utkání přinesl dvě branky a obě do sítě domácích. Nejprve krásně skóroval Trončinský, necelou minutu před koncem pak při třinecké power play vyrovnal na 4:4 Vladimír Roth. Dramatičnost závěru třetiny podtrhl desetiminutový osobní trest pro Pavla Pateru. Třinec před prodloužením nečekaně vyměnil gólmany, Hrubec si však příliš nezachytal. Už ve druhé minutě prodloužení rozhodl o vítězství Olomouce Erik Hrňa.

Petr Fiala (Olomouc): „Hráče můžeme jen pochválit. Hráli jsme výborně, soupeř byl velice kvalitní, nejsou náhodou první. O to víc nás těší, že máme dva body. Výborně jsme zahráli přesilovky, dali jsme z nich čtyři branky. Znova jsme zabrali i po tom, co Třinec vyrovnal. Když budeme hrát s takovým nasazením i hokejově, tak budeme mít méně starostí a všichni budeme spokojení. Pomáhá nám domácí prostředí, hráči tady nechají duši, snad to přeneseme i na venkovní kluziště.“

Jiří Kalous (Třinec): „Tahali jsme celý zápas za kratší konec. Pořád jsme dotahovali dvoubrankové vedení. Špatně jsme sehráli oslabení, nehráli jsme to dobře. Proto máme jen bod. Ve hře pět na pět to bylo vyrovnané, ale ta oslabení rozhodla. Vázla nám tam souhra a koordinace v obranném pásmu. Bylo tam špatné načasování nátlakové hry. Orsavův faul nechci komentovat; byl to zbytečný faul, bohužel ho udělal, možná to byl rozhodující moment.“

Branky a nahrávky: 12. Houdek (Buc, Patera), 16. Laš (Herman, Houdek), 41. Cibák (Marosz, Rác), 48. Hrňa (Herman, Laš), 62. Hrňa (Rác, Ondrušek) - 32. Žejdl (Roth, Trončinský), 39. Plíhal (Polanský, Irgl), 55. Trončinský (Žejdl, Rákos), 60. Roth (Trončinský, Rákos). Rozhodčí: Hribik, R. Polák - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:6, navíc Patera (Olomouc) 10 min. Využití: 4:2. Diváci: 5500 (vyprodáno). Třetiny: 2:0, 0:2, 2:2 - 1:0.

Olomouc: Trvaj - Majeský, Vyrůbalík, Houdek, Skrbek, Rašner, Ondrušek, Škůrek - Rác, Marosz, Cibák - Jergl, Patera, Buc - Hrňa, Herman, Laš - Kucharczyk, J. Knotek, R. Dlouhý. Trenéři: Fiala a Dopita.

Třinec: Hamerlík (61. Hrubec) - Roth, Klesla, Galvas, M. Doudera, Linhart, Nosek, Trončinský - Kreps, Plíhal, Dravecký - Irgl, Polanský, Chmielewski - Rákos, Žejdl, Orsava - Cienciala, M. Růžička, Kindl. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Zlín - Kometa 3:6

Vloni si oba týmy zahrály finále, letos jsou na tom podstatně hůře. Mistr ze Zlína je po 14 kolech suverénně poslední, Kometa je na jedenáctém místě tabulky. Trápení zlínských hokejistů pokračovalo i dnes, po první třetině prohrávali už 0:3. Branka Jaroslava Balaštíka z 26. minuty vykřesala jiskru naděje, Kometa však odpověděla Vondráčkem a dál držela tříbrankový náskok. Zlínské definitivně zlomila situace ze 40. minuty, kdy si při avizované početní výhodě vstřelil vlastní gól do prázdné brány Vlach. Branka byla připsána brankáři Komety Čiliakovi, jenž se jako poslední dotkl puku. Od branky Čermáka na 6:2 se zápas jen dohrával a gól Radima Tesaříka 40 vteřin před koncem byl pouze kosmetickou úpravou výsledku.

Juraj Jurík (Zlín): „Soupeři jsme umožnili dobrý vstup do zápasu. Darovali jsme mu dvě přesilovky, což by se nemělo stávat. Brno v té druhé dalo gól a dostalo se na koně. My jsme navíc následně inkasovali ještě dvakrát. Do druhé třetiny jsme vstoupili docela dobře, dali jsme branku a vypadalo to, že máme i víc ze hry. Ale udělali jsme hloupou chybu a inkasovali další gól. Ve chvíli, kdy jsme měli možnost střetnutí zdramatizovat a hrát přesilovku pět na tři, jsme tam něco vymýšleli a dali si vlastní branku. V poslední třetině jsme chtěli kvůli divákům hrát až do konce a chtěli jsme se jim trošičku odvděčit za to, jak nás povzbuzovali.“

Martin Pešout (Kometa): „Dle mého rozhodl náš dobrý vstup do utkání, což byly tři góly během prvních deseti minut. Potom padaly takové zvláštní góly. Za stavu 3:1 se nám povedlo dát gól, což asi rozhodlo a duel už se jen dohrával. Je ke cti obou mužstev, že se hrálo až do konce a ani Zlín, i když prohrával, tak to nezabalil a bojoval až do konce.“

Branky a nahrávky: 27. Balaštík (Řezníček), 40. Leška (Köhler), 60. Tesařík (Holík, Roman Vlach) - 7. J. Hruška (V. Němec, Ptáček), 8. Dočekal (Jakub Svoboda, L. Čermák), 9. J. Káňa II (P. Mrázek), 31. Vondráček (Koreis), 40. Čiliak, 45. L. Čermák (Dočekal). Rozhodčí: Homola, Pešina - Jindra, Zíka. Vyloučení: 2:5. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5562. Třetiny: 0:3, 2:2, 1:1.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Tesařík, Řezníček, Žižka, Matějíček - Okál, Leška, O. Veselý - Balaštík, Roman Vlach, Říčka - Ondráček, Holík, Köhler - Sedláček, Hladiš, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Kometa: Čiliak - Kempný, Ptáček, Jan Hanzlík, Dujsík, Dlapa, Kuboš, Malec - J. Hruška, V. Němec, P. Ton - Dočekal, L. Čermák, J. Svoboda - Burian, Koreis, Vondráček - J. Káňa II, Kusko, P. Mrázek. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.

Sparta - Hradec Králové 4:3

Hradec byl na začátku utkání velice aktivní a měl více ze hry, skóre však otevřeli Pražané. Po Ďalogově střele doklepával do prázdné Klimek. Další nedůslednost v obraně Východočechů potrestal po chvíli Cingel, díky dvěma přesným střelám Kudrny však Hradec do půlky zápasu vyrovnal. Šťastný gól Poláška a druhá branka Ďalogy však znamenaly opět vedení pro Spartu. Dramatický závěr přinesl snížení Pláňka po dělovce od modré, na kýžené vyrovnání však hradečtí i přes velký tlak nedosáhli. Východočechy může mrzet hlavně situace z 57. minuty, kdy puk poskakoval před odkrytou sparťanskou bránou a stačilo jej pouze uklidit do sítě.

Zdeněk Moták (Sparta): „Hradec byl velice dobrý a těžký soupeř. Věděli jsme, že mají velice dobře organizovanou obranu ve středním a obranném pásmu. Dostali jsme se do vedení 2:0 a mohli jsme přidat ještě nějaké góly, ale o vedení jsme přišli. Ve třetí třetině jsme měli přesilové hry, které jsme bohužel nevyužili. Byli jsme potrestáni a mohlo se stát, že by soupeř vyrovnal. Byl to vyrovnaný zápas a my si vítězství a tří bodů velice ceníme.“

Peter Draisaitl (Hradec Králové): „Výsledek je logická konsekvence těch šedesáti minut na ledě. My jsme zaostávali víceméně ve všem. Spíš jsme hráli dneska jako tým, který pětkrát za sebou prohrál, a ne jako tým, který pětkrát za sebou vyhrál. Sparta byla dneska lepší.“

Branky a nahrávky: 6. Klimek (Ďaloga, Cingel), 9. Cingel (Sabolič), 28. Polášek (Cingel, Piskáček), 42. Ďaloga (Pech) - 18. Kudrna (Mertl), 27. Kudrna (Šimánek), 56. Pláněk (Skokan). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 3:6, navíc Réway (Sparta) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 5434. Třetiny: 2:1, 1:1, 1:1.

Sparta: F. Novotný - Ďaloga, J. Mikuš, Polášek, Piskáček, Hrbas, Barinka - Kumstát, Pech, Rolinek - Réway, J. Straka, Buchtele - Klimek, Cingel, Sabolič - M. Procházka, Volek, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Moták.

Hradec Králové: Kantor - Slovák, Vydarený, Pláněk, Vašíček, Jank, Frühauf - Kudrna, Mertl, Šimánek - Skokan, Dej, Kukumberg - Červený, T. Knotek, Pospíšil - P. Beránek, Kopta, Valcourt. Trenéři: Draisaitl a Kučera.