Přešlap Američanů, část zbraní pro Kurdy nejspíše skončila u islamistů

  • 261
Američané se sice vydali do leteckého boje proti Islámskému státu, nedopatřením mu však také pomáhají. Jednu z dodávek zbraní a munice, která měla směřovat do rukou kurdských obránců Kobani, totiž pravděpodobně ukořistili islamisté. Ti umístili na internet video, na kterém zásilku prozkoumávají.

První dodávky zbraní a munice se kurdští obránci města Kobani dočkali v pondělí. Američané jim z letadel shodili 27 velkých balíků. „Nákladní letadlo typu C-130 Hercules doručilo zbraně, munici a zdravotnický materiál, který poskytly kurdské úřady v Iráku a který je určený k tomu, aby (kurdští bojovníci) pokračovali v boji proti pokusům islamistů obsadit Kobani,“ stálo v prohlášení Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (více o dodávce zbraní a munice se dočtete zde).

Bezprostředně po shozu však zástupci americké armády uvedli, že u jednoho z balíků hrozil pád na území ovládané islamisty. Američané proto zásilku z bezpečnostních důvodů zničili, píše server BBC. Alespoň tak to uvedli v prohlášení. Jedna ze skupin věrná Islámskému státu však nabídla poněkud jiný pohled.

Islámský stát

Na internet totiž umístila krátké video, na kterém její bojovníci prozkoumávají jednu ze zásilek. Není sice jasné, zda se jedná o „zničenou“ zásilku, nebo nějakou další, tak jako tak však islamisté ukořistili nezanedbatelnou část výbavy určené Kurdům. Záznam začíná pohledem na paletu, ke které jsou ještě připojeny padáky. Poté jeden ozbrojenec náhodně otevírá některé z beden rozestavených kolem plotu. Při této prohlídce jsou vidět mimo jiné starší německé granáty DM41.

Islamisté mají zbraně z celého světa

Mluvčí německého Bundeswehru v reakci na video islamistů sdělil, že Berlín tento typ granátů v nedávné zásilce Kurdům ze sousedního Iráku, kde rovněž islamisté útočí, nedodal. Upřesnil, že kurdské jednotky dostaly novější typ DM51, který je nástupcem DM41. Odkud zmíněný typ granátů pochází, není známo. Kurdské vedení z Kobani nechce s ohledem na vojenské záležitosti upřesnit, zda mezi zbraněmi dodanými od USA byly i německé.

Pentagon v oficiálním prohlášení uvedl, že stále nemůže potvrdit pravost nahrávky. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) však má informace, že ozbrojenci opravdu ukořistili jednu ze zásilek USA.

Postup Američanů při pomoci Kurdům ve středu odpoledne kritizoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Na tiskové konferenci v Ankaře prohlásil: „Co se udělalo v této záležitosti, která se ukázala jako chybná? Proč to dopadlo špatně? Protože některé zbraně shozené z C-130 (americký letoun, pozn. red.) se dostaly do rukou Islámského státu.“

Není novinkou, že islamisté v Sýrii i Iráku používají zbraně i munici v podstatě z celého světa. Nezávislá organizace Conflict Armament Research (CAR), která se zabývá výzkumem zbraní používaných v různých konfliktech světa, ve své aktuální zprávě uvádí, že radikálové z Islámského státu používají pestrou směs střeliva vyrobeného ve dvou desítkách zemí, mimo jiné i v Česku a na Slovensku (více čtěte zde).

Česká munice pochází podle dokumentu jak z dob Československa, tak později z let 2010 až 2014. Z celkového počtu více než 1 700 zkoumaných nábojnic jich z Česka pochází 18, ze Slovenska dvě (kompletní dokument v angličtině si můžete přečíst zde).

Kurdům pomáhá i Česko

Do boje proti islamistům se jako první západní mocnost pustily Spojené státy. Drtivou většinu z takřka více než dvou tisíc náletů na pozice radikálního hnutí Islámský stát podnikli právě Američané, jen asi deset procent vzdušných úderů vedli Evropané (mimo jiné Nizozemci a Francouzi) a arabští spojenci.

Pentagon na vojenské operace proti islamistům doposud vynaložil 1,1 miliardy dolarů, tedy 24 miliard korun (více o náletech na islamisty se dočtete zde). Konkrétní pomoc Kurdům v boji o Kobani pak poskytlo mimo USA také Turecko.

Česká republika pak na sklonku srpna schválila dodávku zbraní a munice pro irácké Kurdy. Dostat mají deset milionů nábojů do kalašnikovů, osm milionů kusů munice do kulometů, 5 000 nábojů do pancéřovek a 5 000 ručních granátů (více o dodávce munice z Česka zde).

Prezident Miloš Zeman pak v polovině srpna uvedl, že Kurdům bychom měli dodat mimo munice také zbraně. Nevyloučil ani poskytnutí českých gripenů (více o výrocích Zemana zde).

.

Území v Iráku a Sýrii ovládaná bojovníky Islámského státu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video