Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přelomová transplantace čichových buněk postavila pobodaného na nohy

  23:25aktualizováno  22. října 12:41
Polský hasič Darek Fidyka je prvním pacientem, který začíná chodit po úspěšné transplantaci čichových buněk. Tzv. OEC buňky jsou jediné, které se u lidí rozvíjejí po celý život. Zlepšení stavu pacienta dává naději na uplatnění této metody i v dalších případech. Ale napřed musí proběhnout rozsáhlejší testy.

Polák Darek Fidyka, který byl po útoku nožem v roce 2010 od hrudi dolů paralyzován, může po unikátní transplantaci čichových buněk do postižené oblasti míchy znovu chodit. Operaci, která je u člověka podle všeho první svého druhu, provedli v Polsku polští a britští specialisté.

Fidyka se při chůzi musí zatím spoléhat na podpěrnou konstrukci a také se rychle unaví, ale podle stanice BBC je přesvědčen, že jednou se bude pohybovat opět zcela nezávisle.

„Zapsal jste se do historie. Pro mě je toto mnohem úchvatnější než člověk na Měsíci,“ řekl Fidykovi Geoff Raisman, který při operaci a následné rekonvalescenci vedl britský tým vědců. Ani polská strana neskrývá nadšení: „Je úžasné sledovat, jak se regenerace míchy, tedy něco po řadu let nemožného, stává realitou,“ prohlásil neurochirurg Pawel Tabakow z vratislavské univerzity, který stál v čele polského vědeckého týmu.

Je třeba dalších pokusů

V minulosti již Tabakowův tým na trojici pacientů ukázal, že je tento typ operace, tedy transplantace čichových buněk do míchy, bezpečný. Podrobnosti o přelomové operaci odborníci zveřejnili ve vědeckém časopise Cell Transplantation (PDF). Takto výrazné zlepšení ovšem zatím u ostatních pacientů nezaznamenali.

V Číně běžná věc

„V Pekingu léčbu pomocí OEC buněk provádějí již jedenáct let(!). Transplantují tam buňky z nosní sliznice nejen pacientům s poškozenou míchou, ale i těm, kterým mozek poškodila mrtvička, nebo si poškození hlavy uhnali jinak,“ píše Josef Pazdera pro Osel.cz. V roce 2009 měli za sebou těchto operací přes tisíc. „Z čínských zkušeností vyplývá, že při včasné léčbě touto metodou dochází ke zlepšení stavu u více než 88 % pacientů. Komplikace se vyskytly u 6,74 %  případů.“

Polsko-britský tým zvolil odlišný způsob extrakce podpůrných čichových buněk a také je využil pro pacienta, jehož narušení míchy je v lecčem netypické. I proto je potřeba dalších testů, než bude možné říci, zda má „přelomová“ operace skutečně i přelomové důsledky.

Nejde o zcela novou proceduru. Bezpečnost a nadějnost metody potvrdila i meta-studie čínských vědců. Podobná transplantace byla provedena již stovkám pacientů (souhrnná čínská studie porovnala 10 studií s celkem více než tisícovkou pacientů). Podle BBC jde však v případě Fidyky o světové prvenství - především díky pokrokům, které pacient po operaci vykazuje.

Zástupci polsko-britského týmu pro BBC uvedli, že chystají přísně kontrolovanou studii, ve které léčbu podstoupí dalších deset pacientů. Zatím totiž nelze jednoznačně říci, zda lze tento úspěch s jistotou zopakovat.

Čichové buňky do porušené míchy

Čtyřicetiletý bývalý hasič Fidyka byl v roce 2010 několikrát bodnut do zad. Čepel nože při útoku sice prořízla míchu, ale zcela ji nepřerušila. Fidykův stav se ani po dvou letech intenzivní fyzioterapie nijak nezlepšoval, proto lékaři přistoupili k experimentální transplantaci čichových buněk. Do nich vědci díky jejich regeneračním vlastnostem a schopnostem navazovat kontakty s neurony dlouhodobě vkládají velké naděje.

Transplantace byla rozdělena do dvou fází. Při první operaci lékaři pacientovi odebrali jeden z jeho dvou čichových kyjů (ofactory bulb), což je část mozku, do které přicházejí informace z čichových orgánů. Buňky z tohoto kyje pak nechali v kultivačním prostředí růst. Právě zdroj buněk je další odlišností od ostatních operací tohoto typu, Pawel Tabakow ostatně dlouhodobě studuje různé způsoby, jak tyto buňky získat, například přes řez v obočí.

Nervové buňky, které se vyvíjejí po celý život člověka (olfactory ensheathing cells - OEC), na 3D modelu lidského mozku (zvýrazněny zeleně)

Fotografie pořízené během biopsie, při které lékaři získali z mozku pacienta čichové nervové buňky.

O dva týdny později přistoupili ke druhé operaci, kdy tyto buňky, někdy nazývané „čichové Schwannovy buňky“ (v angličtině označované zkratkou OEC - olfactory ensheathing cells) transplantovali do postižené míšní oblasti. Celkem byla provedena asi stovka mikroinjektáží nad a pod místo zranění.

Nadace NSIF a UKSCF

Experiment podpořily nadace Nicholls Spinal Injury Foundation a UK Stem Cell Foundation.

První jmenovanou založil šéfkuchař David Nicholls poté, co se jeho syn zranil při plavání a ochnul na dolní polovinu těla. „Pokud z výzkumu vyplynou nějaké patenty, zakoupíme je, aby byly výsledky bádání volně dostupné pro všechny,“ uvedl zakladatel nadace.

Pacientovi vedle zhruba 500 tisíc buněk vpravili do zranění čtyři proužky nervové tkáně z kotníku, které umístili přes asi osmimilimetrové přerušení levé části míchy. Podle vědců buňky za pomoci zmíněného nervového přemostění opět propojily přerušená nervová vlákna poškozené míšní oblasti.

První zlepšení Fidyka zaznamenal po třech měsících, když jeho levé stehno přibralo svalovou hmotu. Po šesti měsících od transplantace učinil s pomocí opěrné konstrukce první kroky. Nyní po dvou letech může vyjít z rehabilitačního střediska, ale stále se musí spoléhat na podpůrný rám. Podle vlastních slov je stále unavený i po krátké chůzi, ale zůstává optimistou: „Myslím, že je realistické, že jednoho dne budu chodit zcela sám.“

Aktualizace: Upřesněn název OEC buněk a odlišnosti konkrétní operace. Do článku jsme doplnili video.

.
Autor:
  • Nejčtenější

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 24 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 21 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 18 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Devět praktických triků pro užívání Windows. Usnadněte si práci s textem

v diskusi je 8 příspěvků

1. května 2024

Ať už připravujete itinerář dovolené, dokument pro šéfa či esej do školy, jistě toužíte potom, aby...

Na Ukrajině zuří válka dronů. Co jsou sebevražedné drony a vyčkávací munice?

v diskusi je 9 příspěvků

30. dubna 2024

Sebevražedné drony a vyčkávací munice zažily obrovský rozvoj, protože se dají vyrobit za pár...

Nečekaně nízká poptávka po brýlích Apple snižuje dodávky až o polovinu

v diskusi je 21 příspěvků

29. dubna 2024  17:30

V době uvedení na trh byly brýle Apple Vision Pro nedostatkovým produktem. Nyní, několik měsíců po...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 18 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Pronájem bytu 1+kk 31,7m2
Pronájem bytu 1+kk 31,7m2

třída Generála Píky, Brno - Černá Pole
13 000 Kč/měsíc

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...